Миналата година в украинския град Лутцк похитител взе 13 души за заложници. После ги пусна, но първо принуди президента Владимир Зеленски да рекламира в социалните мрежи документалния филм „Земляни“ от 2005 г., който е за насилието над животни за научни цели. Този епизод, както и щурмът на Капитолия през януари тази година, са възмутили кураторите Весела Ножарова, Десислава Димова и Вера Млечевска заради това, че политиката ползва прийомите на изкуството, че се превръща в театър. Ето защо те решават да организират изложбата Sofia Art Projects. От 19.00 часа днес (15 юни) имате възможност да гледате като нейно продължение и стрийм видео https://www.sofiaartprojects.com/her-accurate-private-mind. Ето няколко любопитни акцента в Sofia Art Projects.
Мястото
Изложбата е в „Ларгото“ и в пространството около него. Така случайните минувачи стават неволни зрители на изложбата, без целенасочено да са искали да я видят.
Единственият! Българският спортен автомобил „София“
Първото нещо, което човек забелязва в „Ларгото“, е спортен автомобил, паркиран точно под централния купол. Артистът Лазар Лютаков е провокиран от стари снимки от 80-е години на ХХ в., на които се вижда как автомобилът е паркиран в центъра на столицата и е заобиколен от любопитни граждани. По онова време “София” се различава драстично от четвъртития дизайн на повечето коли, които българите карат. “София” е с подчертано аеродинамични форми, средно разположен двигател за по-добро управление, с врати, които се отварят нагоре. Създател на спортния автомобил е инженер Велизар Андреев, който го създава под егидата и с финансирането на ТНТМ и го предлага за серийно производство. Инженерът работи върху проекта за лека спортна кола през целия си живот и прави няколко разработки и модификации, познати като “Модел Б”. От тях за серийно производство са подготвени около 200 бройки. С тази цел през 1986 г. е основано дружеството “Авангард-Кар”. Но колата така и не излиза на пазара, а през 2001 г. Велизар Андреев умира. Днес колата е колекционерска рядкост – изложеният модел е един от малкото оцелели прототипи и с него Лютаков провокира зрителите да се замислят кои са факторите, които формират възприятието и вкуса на масовия потребител. А дали ако инженер Велизар Андреев не бе изпреварил времето си, неговият модел нямаше да се превърне в най-масово караната кола?
Вдигни очи
Няма как да не забележите цветните сегменти върху стъклата на централния купол пред Министерския съвет. Те са дело на Стела Василева, завършила „Стенопис“ в Националната художествена академия. Цветовете и отраженията се променят всеки час и всяка минута в зависимост от ъгъла, под който падат слънчевите лъчи и позицията, от която зрителят наблюдава. Василева е избрала да участва в изложбата с цветове, защото те са онази част от светлинния спектър, който достига до окото ни след отражението на светлината върху определена повърхност.
Така те ни доближават до разбирането за същността на миналото и културното наследство. В същото време цветовете гарантират зрелището на социалните медии. А целта на Sofia Art Projects е именно да ни накара да се замислим за интимността и спектакъла в епохата на социалните мрежи.
Пърформанс с младежите, танцуващи пред ЦУМ
Със сигурност няма човек, който да се е разхождал в района на ЦУМ, и да не е забелязал тийнейджърите, танцуващи пред витрините му. С тях ще работи украинският хореограф Виктор Рубан – специален участник в Sofia Art Projects, който е директор и съосновател на международната танцова платформа Impulse of transformation.
Така изкуството ще се възползва от реалния танц на младежите и ще се получи едно странно преплитане, което кураторката Вера Млечевска приканва читателите на Banker Special да открият в рамките на изложбата. Едно от тях са витрините на Красимира Буцева в подлеза пред Президентството, видеата на двата тандема – на Полин Бодри и Ренате Лоренц и на Анета Мона Киша и Лусия Ткацова. Не на последно място впечатляващ е пенокартонът и тиксото, с които Сашо Стоицов създава артефакт, в специален синхрон с руините от миналото. И ако колата „София“, и цветните сегменти на купола, не са ви спечели за каузата – да настоявате политиците да се отнасят сериозно към работата си и да не „крадат“ от инструментите на изкуството, то „басейнчето“ на Стоицов със сигурност ще го направи и ще ви се прииска да се обзаведе с такова. И ако нямате градина, в която да го разположите, може поне да си направите колаж и да го публикувате в социалните мрежи. Така изложбата Sofia Art Projects напълно ще е осъществила целите си.