Да изпратим месец май по подобаващ начин – месецът чийто скъпоценен камък е смарагдът, а цветето – момина сълза.
За любовта и щастливия брак
Изпращането може да стане със спектакъла на майстора на бродуейската комедия Нийл Саймън – „Последният страстен любовник”. Той ще се играе в събота, от 20.30 часа на откритата сцена на Театър „София”. В ролите на влюбените ексцентрици, попадащи в комични и абсурдни ситуации, ще видим Юлиян Рачков, Милена Живкова, Дария Симеонова, Лилия Маравиля. Режисьор е Николай Поляков, а художник Юлияна Войкова – Найман.
Нийл Саймън е известен със съвета си за приятно съвместно съжителство, който дава на нежните половинки: „Грижете се за мъжа си и го карайте да се чувства важен. Ако успеете да направите това, ще имате весел и щастлив брак. Също като две от всеки десет семейни двойки.”
Малко сънища
Ако пък не харесвате шегите на Нийл Саймън, посетете изложбата на една от водещите съвременни български художнички – Явора Петрова. Картините ще могат да се видят от 30 май, в галерия „Стубел”. Изложбата носи енигматичното заглавие „Трохи от съня“. За Явора Петрова е характерно рисунките й да са изведени до знак, който макар и силно стилизиран е също толкова мощно психологически наситен. За това й помага добрата база – тя вижда живота около себе си най-вече като драматург и театрален режисьор, защото е израсла в семейство на театрални актьори. Но ако точно в този момент „трохи от съня” ви прилича на кошмарна прогноза, предвид последиците от пандемията, се замислете дали не сте станали прекалено черногледи. И не трябва ли да си „вземете” здравословната доза „безгрижие”. Тя се съдържа в следващите ни две предложения.
В навечерието на Деня на детето
В съботния ден не пропускайте от 11.30 часа „Деца пеят за деца” – концерт на вокалната група на „Радиодеца” на БНР. Той може да се гледа онлайн във фейсбук на адрес: https://www.facebook.com/radiodecabnr/. Освен детските гласове ще чуете и камерния оркестър под диригентството на Бедрос Папазян, „ВБ Радио Джазтет“ с ръководител Венцислав Благоев, певицата Лили Илиева и водещата -Гергана Змийчарова.
Само няколко часа по-късно – от 18.00 часа можете да гледате онлайн концерта „Най-малките ни големи солисти ви поздравяват за Международния ден на детето“ на фейсбук-страницата на симфониетата във Враца: https://www.facebook.com/VratsaSymphony/
В програмата ще чуете шестима многообещаващи млади таланти, спечелили редица престижни награди. Сред тях е 12-годишния пианист Ивайло Василев, който ще изпълни концерт за пиано и оркестър №2 във фа мажор, оп. 102 – I част от Шостакович, под диригентството на Никола Петров. Миналата година Ивайло Василев се класира на първо място на международното състезание „Щелкунчик“ („Лешникотрошачката“) в Москва.
Ще чуете и 15-годишната Виктория Маринова от Плевен, която през 2018 г. печели майсторски лък от мецената Атила Пастор – Виена на първия национален музикален конкурс „Алфред Бинер“. Тя ще изпълни концерт за цигулка и оркестър в ми минор – I част от Менделсон под диригентството на Григор Паликаров.
Ще може да се насладите и на изпълненията на младата цигуларка Ралица Кръстева, която ще изсвири концерт за цигулка и оркестър №1, оп. 26 – I част от Брух, отново под диригентството на Григор Паликаров. Момчил Томов ще дирижира оркестъра при изпълненията на пианиста Борис Узунов и виолончелиста Ренцо Ставрев.
Борис Узунов печели престижното 4-то място на конкурса за пианисти към летния музикален фестивал „Бревард“ в Северна Каролина. Постижението му наистина е впечатляващо, тъй като той е единствен финалист от гимназиален курс и печели в конкуренция със студенти по пиано от най-престижните американски университети.
Ренцо Ставрев е най-младият носител на престижната наградата „Кристална лира“. Той е отличен с нея през 2018 г., когато е само на 11 години, а тя му се връчва за спечелени награди и концертна дейност през изминалия концертен сезон.
В края на програмата ще може да чуете и цигуларя Виктор Василев, който ще изпълни концерт за цигулка и оркестър №2, оп. 22 – I част от Виенявски под диригентството на Христо Павлов. Василев е носител на първа награда на международния конкурс „Андреа Постакини“ в град Фермо, Италия. Печели и първа награда в конкурса „Grumiaux Competition” в Брюксел.
„Нощта е за лов — не забравяй! Денят е за сън — запомни!”
При толкова бляскави успехи на младите таланти, сигурно си мислите, че в света на музиката е по-лесно да печелиш. Но за да разсеем тези ваши мисли, сме ви подготвили още едно предложение.
В неделния ден, ако се събуждате трудно, си намерете лесно оправдание – „Нощта е за лов — не забравяй! Денят е за сън — запомни!” и ако се вдъхновите от тази фраза, гледайте мюзикъла „Законът на джунглата” по книгата на Ръдиард Киплинг на Държавна опера – Пловдив. Композитор и диригент е Любомир Денев, а автор на либретото и стиховете е Андрей Аврамов.
Спектакълът ще се излъчва онлайн от 10.00 часа във фейсбук страницата на операта. https://www.facebook.com/stateoperaplovdiv/
След мюзикъла може отново да си легнете да поспите, макар че това едва ли ще се случи. След срещата със смелия Маугли и уроците на мечката Балу – за Закона на джунглата, и на Черната пантера Багира – за това как се ловува, едва ли ще ви се иска да се излежавате. Най-вероятно ще очаквате с нетърпение срещата с тигъра Шир Хан – тигърът, който всеки от нас среща, от време на време, в ежедневието си. Дано през следващата седмица този тигър е най-вече измислен и плюшен.