По този начин родината на Адам Смит почита паметта на всички невинни жени и мъже, осъдени по време на зловещия Лов на вещици от XVI- XVII век.
Националният регистър на тартаните (Scottish Register of Tartans (SRT) е официален неминистерски отдел на Шотландското правителство за записване и регистриране на дизайни на тартани, действащ от 5 февруари 2009 година. До този момент в регистъра са записани над хиляда различни модела, повечето бидейки пряко свързани с многобройните шотландски кланове.

Ала преди броени дни се разбра, че група шотландци, които определят себе си като „вещици”, са решили да впишат в регистъра собствен дизайн на келтския орнамент, по съобщават от Popular Science и BBC.

Трицветният модел, който вече е официално сертифициран, почита паметта на хилядите несправедливо осъдени и убити мъже и жени, обвинени във вещерство, по време на хистерията от XVI-XVII век.

Да припомним, че след британските колонни в Северна Америка (Процесите на вещиците от Салем, Масачузетс (1692-1693), Шотландия е втората най-засегната от Лова на вещици страна, бидейки пряко повлияна от параноята на британския крал Джеймс I (познат като Джеймс VI в Шотландия), свързана с вещерството, магиите и демоните. И именно тази параноя и боязън не само мотивират британския монарх да пренапише Библията (позната като Библията на крал Джеймс), но и коства живота на близо 2500 негови поданици.

Ето защо не е чудно, че основателката на сдружението Witches of Scotland („Вещиците на Шотландия”) Клеър Мичъл решава да почете паметта им. Заедно с дизайнерката Клер Камбел решават новият тартан да е съставен от три цвята: червеният конец символизира пролятата кръв, сивият – разпиляната пепел от телата, а розовият – панделките, чрез които са завързвали официалните обвинителни документи. Черният цвят на фона отдава се присъжда на вещиците, като всяко негово каре и броят на техните нишки са пряка препратка към годините 1553-а и 1736-а, когато са били най-бурните и жестоки процеси.

Очаква се първите бройки да излязат на пазара още този май. Важно е да се спомене, че всеки желаещ да подкрепи каузата, може да си го купи и да го облече, за разлика от специализираните тартани на клановете, които могат да бъдат носени само от техните наследници.