Как отбелязваме Деня на Дунав на 29 юни

Вече 20 години отбелязваме Деня на Дунав на 29 юни, съобщават на сайта на министерството на околната среда и водите.

Освен това през 2024 г. отбелязваме 30 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав. Мотото на двеге годишнини е „Да пазим Дунав син“.

От екоминистерството припомнят наученото по география – от извора до делтата Дунав преминава през Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова и Украйна.

Дунавският басейн заема площ от 817 000 км², които се простират в 19 европейски държави, като по този начин свързва 81 милиона души по своето протежение от 2 859 км и обединява различни езици, култури и истории. Басейнът се отличава с изключително разнообразие от екосистеми и местообитания на растителни и животински видове.

Програмата за отбелязване на Деня на Дунав в България включва разнообразни инициативи – акции за почистване, информационни и екологични кампании, фестивали, пленери, концерти и изложби, различни градски тържества, организирани от областните и общинските администрации по българското поречие, институции, комисии и центрове, кметства, сдружения и граждански инициативи. Те са публикувани на сайта на екоминистерството.

Във Видин ще бъде организиран Фестивал Vida Art Festival „The River“ – представяне на традиционни български стоки и изделия, балонена фиеста – издигане с балон над крепост „Баба Вида“, куклен театър, творчески работилници, уникално светлинно шоу на 29 юни в съчетание на музика, светлинни ефекти и 3D Mapping на крепостта.

В Долни Цибър е предвиден колоездачен пробег до река Дунав и презентации за историческото значение на река Дунав.

В Козлодуй ще бъдат организирани екологични експерименти, традиционен фестивал на рибата, викторина, посветена на река Дунав, табло с истории и легенди за нея и творческа работилница.

В Долни Вадим ще бъдат представени местни традиции и обичаи, като също ще има викторина, свързана с река Дунав.

В Байкал ще бъде хвърлен венец в Дунав с послание за чиста река. Ще има лекция и наблюдение на водолюбиви птици с бинокли и далекогледна тръба. Ще бъде представена и подвижната лаборатория за изследване на речни води, както и ще има пленер по живопис (на брега на реката) и “Дунавско парти“.

В Гулянци ще бъде обявен конкурс, който ще продължи до 1 септември, и ще е на тема „Моето приключение край Дунав“.

В Белене ще може да участвате във Фестивала на река Дунав, който ще продължи и в неделя – 30 юни.
Във Велико Търново ще може да разгледате изложба в сградата на РИОСВ – Велико Търново.

В Русе не пропускайте детския арт хепънинг – „На брега на Реката“, приложни работилнички, блиц – викторина и „магични“ научни експерименти; водни битки и забавни състезателни игри, както и посещение на Флотската кула в Русе и изложба с карикатури от първия Международен конкурс с тема „Вода – Река – Хора“.

В Тутракан планират да честват Деня на Дунав на Кейовата стена в Крайдунавския парк, ще има и конкурс за пано от природни материали „Флората и фауната на Дунав“, както и лятна занималня за деца, в която малките участници ще рисуват на тема “Дунав – моята река“.

В Силистра организират „Чуден градски пикник“ в Дунавската градина, който ще започне в 16.00 часа и ще завърши в 22.00 часа.

За поредна година български ученици на възраст между 6 и 18 години могат да се включат в традиционния международен конкурс Danube Art Master (Дунавски майстор на изкуствата). Конкурсът се организира от Глобално партньорство по водите в Централна и Източна Европа (GWP CEE) и Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR) и насърчава децата да погледнат отблизо местната река, да разсъждават върху това, какво означава околната среда за тях и да създадат оригинални произведения на изкуството, фотография или видео.

Състезанието се провежда на две нива: национално и международно. Крайният срок за подаване към националния координатор е 31 октомври 2024 г. Подробна информация също може да бъде намерена на сайта на екоминистерството.

Денят на Дунав се отбелязва на 29 юни, тъй като на тази дата в София през 1994 г. дунавските страни подписват Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав.

Тази Конвенция е стратегически документ, на който се основава международното сътрудничество за опазването на една от най-значимите европейски реки и притоците й.

Денят на Дунав се отбелязва за първи път на 29 юни 2004 г. по предложение на Международната комисия за опазване на река Дунав.