Кожата ни е огледало на всички емоции, които изпитваме. Ето защо няма нищо учудващо, ако напоследък не ни харесва това, което виждаме в огледалото. Необходимо ни е спокойствие. Екстремните турбуленции през 2020 г. все още не са описани в учебниците по история, но са изписани на лицето ни – под формата на бръчки, пъпки и суха кожа.
Това, че стресът се отразява на кожата ни не е никаква новина – казва нюйоркският дерматолог Денис Грос, но тревогите, които изпитваме, могат да изострят проблема.
Когато се сблъскаме със стресов фактор, тялото ни се активизира в търсене на подходящата реакция – отговор. Франсиско Таус, психодерматолог в университета в Рочестър сравнява случващото се с епизод, при който ви казват: „сега виждате лъв – бягайте“. В този случай кръвното ви налягане се повишава, сърцето ви започва да бие учестено. Тялото ни в такъв момент сякаш започва да се интересува повече от онези органи, които са му нужни да си съхрани енергията, а кожата не е сред тези органи. И поради тази причина за организма престава да бъде толкова важно да я поддържа в безупречно състояние. В същото време се отприщва цяла хормонална буря, която е враг номер 1 на красивия тен и състояние на кожата.
„Борбата със стреса трябва да е постоянна – образно казано – тя не е спринт, а маратон“, обяснява нюйоркската дерматоложка и психиатърка Ейми Уекслър. Ето какви решения ни препоръчва тя:
Симптом – Акне
Уекслър отчита, че в последно време все повече нейни пациенти се оплакват от акне. Стресът може да доведе до прекалено отделяне на себум от мастните жлези. Това води до тяхното запушване и до неприятната поява на пъпки.
Дори след като пъпките ви заздравеят, проблемите продължават. „Някога – там, където е имало акне, остава хиперпигментация и кожата се оцветява“ отбелязва нюйоркският дерматоложка Розмари Ингълтън.
Проучвания сочат, че акнето се отразява на емоционалното състояние на човека, който страда от него – той често изпада в депресия. И тук се получава омагьосан кръг, предупреждава Уекслър – „Вие сте стресиран, защото имате акне. И този стрес води до избиването на още повече пъпки.“
Решението: борете се с акнето, но нежно
Ясно е, че веднага, след като се появят пъпките, ще ви се прииска да се намажете с обичайните мазила, които използвате при подобни случаи, но проявете търпение. Тъй като кожата ви при стрес е по-чувствителна от обикновено, сменете изсушаващите препарати с активното вещество бензоил пероксид с по-леки, които съдържат салицилова киселина. Това е важна мярка, защото когато използвате по-силни препарати, след като възпаленото място се излекува, е много вероятно на мястото да остане тъмно петно.
„Ако все пак се появят петна, не започвайте веднага интензивни процедури за изсветляване, като например с кремове с хидрохинон, а заложете на по-нежни съставки, които с времето „ще разтворят“ тъмните петна и няма да ви изложат на риск изведнъж да се окажете на тъмни и бели точки“, обяснява Ингълтън. Освен това – каквото и да правите, не спирайте да овлажнявате кожата си. Ако я изсушите, тя ще компенсира – с още по-засилено отделяне на себум от мастните жлези. Просто изберете овлажнител със салицилова киселина, противовъзпалително диво индиго, микроводорасли и широкоспектърен канабидиол (CBD), който намалява излишното отделяне на себум.
Симптом: суха и чувствителна кожа
Стресът спира производството на хиалуроновата киселина, която организмът ни синтезира по естествен път. За това кожата ни изглежда суха – освен това норепинефринът, който се отделя при стрес, нарушава защитната функция на кожата. Получава се така, че много хора при стрес получават сърбящи обриви от неща, които иначе не биха им повлияли.
Решението: поглезете се с бебешки продукти
За да възстановите защитната функция на кожата, изхвърлете от козметичната си чантичка всичко, което би могло да бъде дразнещо или изсушаващо, съветва Уекслър. След това „превключете“ на продукти за грижа за кожата, които нямат аромати и са създадени по хипоалергенни формули – т.е. могат да се ползват при бебета. Така ще се справите с чувствителната си кожа. Може да я хидратирате и с глицерин, и с възстановяващо масло от ший, и с етерично масло от сребърен бор.
Симптомът: бръчки
Имате усещането, че през последната година сте остарели с десетилетие? Подозренията ви не са напълно неоснователни.
Когато сме под стрес, се променя кръвообращението, и младежкият блясък на кожата угасва. Напрежението, което сковава врата и челюстта, оставя своя отпечатък върху лицето.
Но тук най-голяма вреда може да причини хормонът кортизол. „Той предизвиква разграждане на колагена, изтъняване на кожата и по-бавно зарастване на рани“, предупреждава Уекслър. Изследванията също така показват, че стресът може да попречи на възстановяването на теломерите (краищата на хромозомите, които приличат на защитните капачки в краищата на връзките ни за обувки), които с напредването на възрастта необратимо се изтриват.
Всичко това прави кожата ни по-уязвима на външни стресови фактори, като UV лъчите, например.
Решението: Увеличете вътрешната си защита
Първо – няколко добри новини: „Така нареченото краткосрочно стареене, предизвикано от стрес, е обратимо. Така че няколкото бръчки между веждите ви спокойто могат да станат по-незабележими. Но за целта започнете редовно да консумирате суперхрани антиоксиданти като годжи бери, какао, кълнове от перила (китайски босилек). Приемайте и ниацин – естественият продукт, източник на витамин В3.
Разбира се, никой от съветите няма да ви помогне, ако не се справите с основния проблем: стресът. Опитвайте се всеки ден да отделяте по малко време за себе си. Правете това, което ви носи спокойствие и най-важното – не превръщайте 8-часовия сън в предмет на лукса.