Милиардерът и технологичен магнат Илон Мъск е станал баща на близнаци презт ноември 2021 година. Майка на децата му е един от топ мениджърите му – Шивон Зилис.
Това става ясно от съдебна молба, с която двамата искат да променят имената на децата си. Мъск, който се обявява за защитник на многодетните семейства, вече има девет деца.
През април 2022 г. 51-годишният Мъск и 36-годишната Зилис са подали молба да променят имената на близнаците си, така че те да носят фамилното име на баща си и като второ име – името на майка си.
Още през май съдът в Тексас е уважил молбата им. Близнаците са се родили седмици преди Мъск и изпълнителката Клеър Баучер, по-известна като Граймс, да посрещнат през декември 2021 г. второто си дете, родено от сурогатна майка.
Мъск е смятан за най-богатия човек на света, като нетното му състояние е около 220 милиарда долара. Той е начело на четири компании – Tesla, която е за електромобили, SpaceX – за космически кораби, The Boring Company – стартъпа му за строителство на тунели и Neuralink – за имплантиране на мозъчно-машинен интерфейс. Именно в последната компания работи и Зилис.
В SpaceX работи стюардеса, на която по непотвърдена информация Мъск е платил 250 хил. долара, за да си мълчи, че ѝ е направил неприлично предложение.
Коя е Шивон Зилис?
Зилис е изгряваща звезда в империята на Мъск. Тя е родена в градчето Маркъм в канадската провинция Онтарио.
Защитила е бакалавърската си степен по икономика и философия през 2008 г. в Йейл, където е била вратар в женския отбор по хокей на лед.
Цял живот спортува – в социалните медии има нейни снимки как сърфира и се катери по ледени скатове.
Започва кариерата си в IBM, после се присъединява към Фонда за рисков капитал Bloomberg Beta, където отговаря за така нареченото машинно обучение. През 2015 г. е включена в списъка на Forbes – 30 под 30 в категорията за многообещаващите млади таланти, занимащи се с рисков капитал.
През 2017 г. участва в дискусия на тема, свързана с машинното обучение, в която разговаря с канадския министър-председател Джъстин Трюдо.
Зилис се запознава с Мъск по време на работата си за OpenAI – организацията с нестопанска цел, занимаваща се с изследване и внедряване на изкуствения интелект, на която Мъск става съосновател през 2015 година.
Синеоката чаровница е най-младият член на борда на директорите на OpenAI. През 2017 г. Зилис се премества в Tesla, където се заема с внедряването на изкуствения интелект в системите за автопилот и при дизайна на чипове.
Днес тя е на ръководен пост в Neuralink, където отговаря за специалните му проекти. Не на последно място името ѝ се завъртя сред възможните фигури, които могат да застанат начело на Twitter, след като Мъск официално стане негов собственик.
Докато работи в Neuralink, Зилис става свидетел на хирургически изпитания, при които чипове с активиран Bluetooth са имплантирани в мозъка на маймуни и прасета. Вижда с очите си как деветгодишен макак играе видеоиграта Pong. Обнадежден от резултата, Мъск изказа предположение, че в края на 2022 г. може да започне опити и върху хора.
Преди да се премести в затворен комплекс в Остин, щата Тексас, Зилис живее в Сан Франциско. Според сайт за недвижими имоти къщата ѝ струва над 4 милиона долара.
Любопитна подробност е, че макар и Мъск да твърди, че мястото, където живее, е модулна къща на стойност 50 000 долара в Бока Чика, близо до съоръжението за изстрелване на ракети на SpaceX в Южен Тексас, то в документите, които е подал заедно със Зилис, е посочен един и същи адрес – къщата ѝ в Остин.
Факт е, че в последно време Мъск прекарва повече време в Остин – особено след като откри новия завод на Tesla – Gigafactory Texas в покрайнините на града.
Освен че е привлекателна, Зилис споделя и много от интелектуалните страсти на Мъск – интересува се от пътувания в Космоса, от електрически коли и най-вече от изкуствения интелект.
Изглежда, че имат и сходно чувство за хумор – и двамата са си разменяли каламбури, създадени от изкуствения интелект и се шегуват с любимата криптовалута на Мъск – dogecoin.
Освен това Зилис публично е защитавала Мъск от критики – през 2020 г. на щатско събрание в Калифорния, на което псуват милиардера, тя открито заявява: „Никой не е перфектен и всеки има право на мнение, но не съм срещала човек, който така вдъхновяващо да се бори за бъдещето на човечеството и да го прави неуморно от десетилетия. Няма човек, когото така да уважавам и на когото така да се възхищавам като на Мъск.“
А какви са причините Зилис така да се възхищава на Илон Мъск? Той твърди, че е изградил империята си с цел да защити човечеството от най-големите заплахи, които застрашават съществуването му. Става дума за климатичните промени, използването на изкуствения интелект по начин, който е възможно най-пагубен за човешкия род, и намаляването на населението.
През 2017 г. Илон Мъск алармира в Twitter за намаляващата раждаемост: „Световното население се е устремило към своя колапс, но изглежда малцина забелязват този факт или изобщо не им пука“. През 2019 г. той отново засяга проблема по време на Световната конференция за изкуствения интелект в Шанхай: „След 20 години най-големият проблем ще бъде рязкото намаляване на населението“.
И в началото на 2022 г. магнатът на няколко пъти пише за проблема с намаляващото население, като дори на 24 май препубликува графика на The Wall Street Journal, на която ясно се вижда как раждаемостта в САЩ пада.
„Мнозина си мислят, че колкото е по-богат един човек, толкова по-малко деца има. Е, аз съм изключение. И давам своя принос в борбата с намаляващото население“ – написа на 14 юни Илон Мъск.