Bing на Microsoft вече е сериозен конкурент на Google

Bing на Microsoft най-накрая има шанс да „отхапе” част от Google с ChatGPT. Но трябва да действа бързо.

Във вторник Microsoft обяви интегрирането на ChatGPT – набиращият популярност AI чатбот на OpenAI, в своята търсачка Bing, отбелязвайки един от първите случаи, когато може напълно равностойно да се конкурира с Google.

За целта Microsoft инвестира повече от 1 милиард долара в ChatGPT OpenAI като за начало и после още допълнителни 10 милиарда долара.

Още преди Microsoft официално да пусне своя Bing, базиран на ChatGPT във вторник, от вътрешни източници бе разпространена информацията, че на всезнаещият Google може да му се наложи да разбере и що е то конкуренция.

Появи се информация, че новото обединение на Bing с ChatGPT “ цели да предизвика пазара на уеб търсенето чрез завземане на пазарен дял, тъй като потребителите виждат „увеличени ползи и ново потребителско изживяване.“

„Измина много време, откакто в търсенето на информация Google не срещаше конкуренция и обявяването на новия Microsoft Bing, задвижван от следващата интеграция на ChatGPT, изглежда ще бъде първият претендент за дългогодишната безспорна пазарна позиция номер едно на Google“, посочва Даниел Нюман, анализатор от Futurum Research.

Но докато ChatGPT тласка Microsoft и Bing напред, Google агресивно напомня на всички, че от дълго време се занимава с AI – познатия на всички изкуствен интелект. В края на краищата, основателите на OpenAI са бивши служители на Google и „T“ в „GPT“ означава „Transformers“, а AI е техниката – изобретена от гиганта за търсене на информация.

Главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай обяви в отговор на въпрос за приходите на компанията за четвъртото тримесечие, че повече функции, задвижвани от AI, ще се появят в популярните продукти на Google и компанията ще организира специално събитие в Париж, на което да ги демонстрира. Тази седмица Google обяви и своя собствен конкурент на ChatGPT, наречен Bard.

От Google повлякоха крак. И от Bloomberg съобщиха, че китайската интернет компания Baidu отбелязва скок на акциите си, след като обяви, че създава свой генеративен AI, наречен Ernie Bot.

С други думи, Microsoft може да има надмощие във войните за търсене на AI (изкуствен интелект) засега, но не и ако конкурентите му имат с какво да се противопоставят на това.

„Подозираме, че тези технологии ще бъдат използвани от всички доставчици и се чудим дали Microsoft може да реализира огромна полза в сравнение с други“, съобщиха анализатори от Guggenheim Research след новината.

Microsoft трябва да действа бързо, за да запази предимството си

В продължение на десетилетия Bing винаги е бил на второ място след Google в търсенето на информация. Прогнозите сочат, че Bing има 9% пазарен дял от трафика за търсене. А Google държи здраво цели 80% от пазара.

От Microsoft обещават, че новият, по-мощен Bing ще предлага и нови функции, които ще помагат на потребителите да намират марки или места за пътуване, задавайки въпроси на прост език – помагайки им да откриват информацията по-бързо чрез въвеждане на по-малко ключови думи.

Това още е само върхът на айсберга, тъй като Microsoft изрази интерес към въвеждането на ChatGPT в софтуер като Microsoft Excel и PowerPoint.

И все пак, със своя огромен потенциал и дълга история с разработването на AI инхауз, Google изглежда готов за битка. По почти същия начин като при Microsoft и от Google планират да въведат ChatGPT в собствения си пакет от софтуер, включително Gmail и Google Docs.

Ерик Хамилтън от Good Apple обяви пред Insider, че тези инструменти на Google, включително браузърът Google Chrome, имат много фенове и инструментите за изкуствен интелект ще ги убедят да останат да ги ползват, вместо да рискуват да преминат към Microsoft.

С други думи, ако Microsoft не успее бързо да привлече много потребители на Bing, използвайки новите възможности на AI, то Google ще намери начин да навакса своеобразното си закъсняване.

В крайна сметка Microsoft може най-накрая да има шанса да започне да се откъсва от господството на Google, но истинският победител на финала на цялото това състезание е самият AI (изкуствен интелект).

„Като технологичен гигант, усилията на Microsoft вероятно ще стимулират по-нататъшното прилагане на AI и машинното обучение в индустрията, но това няма да повлияе на финансовите показатели на компанията“, коментираха анализатори.

Войните около изкуствения интелект ескалираха, след като от Google обявиха, че през февруари за обществено ползване ще пуснат Bard, подобен на ChatGPT чатбот. Първите коментари са, че Google иска да се увери, че може да устои на надигащите се конкурентни вълни на Microsoft.