Британският посланик в София отбеляза рождения ден на Негово Величество Краля с тържествен прием

На 16-ти юни, в резиденцията на британския посланик в София, се състоя тържествен прием по повод официалния рожден ден на Негово Величество Краля. Събитието събра представители на държавните институции, дипломатическия корпус, бизнеса, медиите и културния сектор, както и приятели и партньори на Обединеното кралство в България.

 

В приветствието си британският посланик Натаниел Копси подчерта значението на силните връзки между България и Обединеното кралство, основани на споделени ценности, стратегическо партньорство и активно сътрудничество в редица области.

Британският посланик Натаниел Копси.

Събитието беше изцяло осъществено с подкрепата на компании в България с британска връзка. Платинен спонсор беше Technopolis, златни спонсори – Future Health Biobank и Медицински център „Афродита“, сребърни спонсори – CMS Cameron McKenna, Porsche Inter Auto BG, Orgachim, Novatel, Shell Bulgaria и CML Bulgaria, а бронзов спонсор – AstraZeneca. За напитките през вечерта се погрижиха Delion и Avendi, а официалният костюм на посланик Копси беше изработен от Brutale.

Един от най-атрактивните акценти на празника бе впечатляващият Rolls-Royce от 1959 г., предоставен безвъзмездно от неговия собственик като жест на добра воля. В деня на честването посланикът имаше възможност лично да управлява емблематичния автомобил по улиците на София.

Кралският Йоркширски полк на Британската арми

Сред специалните гости от Великобритания беше оркестърът на Кралския Йоркширски полк на Британската армия (The Band of the Royal Yorkshire Regiment), който свири през цялата вечер и допринесе за неповторимата атмосфера на събитието. В знак на уважение към българската публика, музикантите изпълниха и три български произведения, включително инструментална версия на „Бангаранга“ – специален поздрав по повод победата на България на „Евровизия“.

На 18-ти юни, с подкрепата на Столична община, същият оркестър, заедно с Гвардейския представителен духов оркестър към Националната гвардейска част на България, изнесе съвместен концерт пред Националния дворец на културата, отворен за всички граждани.

Друг запомнящ се момент от празника беше появата на военното аташе на посолството, който се спусна със зиплайн в градината на резиденцията, носейки речта на посланик Копси. Ефектното му пристигане беше съпроводено от емблематичната музика от филмите за Джеймс Бонд, което предизвика бурни аплодисменти и се превърна в един от най-коментираните и запомнящи се моменти на вечерта.

Празникът имаше и благотворително измерение. По време на приема две художнички рисуваха на живо атмосферата на събитието, а създадените произведения бяха предложени на тих търг в подкрепа на Българския фонд за жените. В рамките на събитието бяха събрани и допълнителни дарения в подкрепа на организацията.

Тържественият прием по повод рождения ден на Негово Величество Краля за пореден път потвърди отличните отношения между България и Обединеното кралство и демонстрира силата на партньорството между институции, бизнес и гражданско общество в подкрепа на общи каузи и ценности.