„В името на Луната”: как се появи Сейлър Муун – и защо е популярна

Първият епизод на аниме сериала „Красавицата-воин Сейлър Муун” излезе през март 1992 година. По случай 30-годишнината на проекта разказваме как той стана легендарен и защо е популярен до днес.

 

 

 

 

Произходът на Сейлър Муун

Основа на франчайза „Сейлър Муун“ е шоджо мангата „Кодово име: Сейлър Ви“ на японката Наоко Такеучи, публикувана в списанието „Накайоси“ през 1991 година. Първоначално историята е посветена на една жена – воин – Минако Айно (Сейлър Венера). С появата на други персонажи Айно вече не е главната героиня, а на преден план излиза Усаги Цукино (Сейлър Муун).

Мангата за жената-воин в моряшка униформа придоби невъобразима популярност в Япония и след година привлече вниманието на студията ToeiAnimation. Преди това компанията снимаше сериал за екип супергерои – „Супер Сентай“ (на запад ги наричаха „Могъщите рейнджъри“).

Шоуто имаше голям успех в целия свят и излезе в повече от 2000 серии. На вълната на успеха на „Рейнджърите“ ToeiAnimation реши да заснеме подобен проект с герои от женски пол – така се появи аниме сериалът „Красавицата-воин Сейлър Муун”. Първият епизод бе излъчен по японската AsahiTV на 7 март 1992 година. Мултфилмът беше дублиран и излъчен в Европа, САЩ, Китай, Австралия и Латинска Америка. Както и мангата, анимето се излъчваше до 1997 година.

Тъй като комиксите се публикуваха по време на заснемането, анимационните серии изоставаха от публикациите само с около месец-два. През 1999 година, в интервю за списание AnimaniA, Такеучи призна какво смята за различията в екранизациите от мангата.

„Усаги ми е почти като дъщеря. Тя неочаквано заживя самостоятелно… Все едно аз съм я изпратила до олтара. Странно е, но е приятно” – призна си авторката на мангата. – „Разбира се, свой отпечатък остави и това, че всички сценаристи бяха мъже, докато при създаването на мангата беше точно обратното. Има голяма разлика дали героинята е поставена в сцената от мъж или от жена. Просто те имат различна представа за жените. Затова сериалът има различно настроение, различен тон от мангата.”

Благодарение на „Сейлър Муун” настъпи революция в жанра махо-шоджо, където главен персонаж е момиче или млада девойка със свръхестествени способности. Франчайзът също така спомогна за популяризирането на този жанр и мангата като цяло извън пределите на Япония.

Такеучи.

„Това е въпрос на вкус – аз с много по-голямо желание рисувам момичета – обясни Такеучи страстта си към шоджо. – „Разбира се, не казвам, че не обичам мъжете, но несравнимо по-голямо удоволствие ми доставя да рисувам жени.”

Оттогава бяха създадени много шоута, филми, мюзикъли, видеоигри и дори спектакли на лед по мотивите на Сейлър Муун. През 2013 година излезе римейк (ребуут) на аниме сериала по мангата на Такеучи, който получи доста отрицателни отзиви. Феновете ругаеха създателите на римейка за некачествена работа на художниците, лошата музика и променените при характера на персонажите.

Историята на Усаги Цукино

Усаги Цукино – 14-годишна ученичка, се запознава с говорящата котка Луна, благодарение на която разкрива втората си личност – Сейлър Муун. Превърнало се за първи път във вълшебното си алтер его, момичето с неохота приема съдбата си. С течение на времето тя осъзнава важността на борбата със злото. Коронна фраза на Сийлър Муун става „Нося възмездие в името на Луната” („Цуки ни кавате ошиоки йо!“).

През първия сезон тя се опитва да придобие един вълшебен артефакт – Легендарния Сребърен Кристал (Мабороши но Гинзуишоу)– преди да го открие Тъмното Кралство. Към Сейлър Муун се присъединяват девет други Стражи: Сейлър Меркурий, Сейлър Венера, Сейлър Марс, Сейлър Юпитер, Сейлър Сатурн, Сейлър Нептун и Сейлър Плутон, а също така и Смокингът Маска (Таксидо Камен) и Сейлър Чиби Муун.

В продължение на пет сезона те са заети да спасяват Слънчевата система от най-различни и страшни врагове. В анимето се загатва и за безкористната, силна и вековна любов между Усаги и Мамору Чиба, алтернативната личност на Смокинга Маска.

Усаги Цукино се отличава от другите жени супергерои по това, че далеч не е идеална: тя е тромава, понякога страхлива и мързелива, а учението сякаш не ѝ е силната страна… Тези недостатъци я правят привлекателна – особено за юношите, сблъскали се със същите трудности.

В процеса на съзряването Усаги се сблъсква с ревност, отхвърляне, неприемане на собственото си тяло и дори с проблеми със собствената си вярност – докато се среща с Мамору, че се чуства привлечена и интерес към андрогинната Харука Тено (Сейлър Уран).

Традиционните ценности (мечти за любов и семейство) се съчетават в Сейлър Муун с женска сила и независимост.

Както и зрителите, героите на „Сейлър Муун“ растат, преминават от прогимназията в гимназията, някои влизат в университета. С възрастта се променят отношенията помежду им, има влюбвания, конфликти и кризи. С всеки сезон станалите любими персонажи порастват и стават по-зрели.

Във вселената на „Сейлър Муун“ всичко е обмислено да последната дреболия: символиката на имената, психологизмът на характерите, множеството логически взаимовръзки и препратки към неочаквани факти. Например името на Усаги Цукино се превежда от японски като „лунен заек“. Според една източноазиатска легенда на Луната живее заек, и ако се вгледаме, от Земята можем да видим очертанията му.

Усаги също така символизира възродената принцеса Серенити на Лунното кралство, а нейният възлюбен Мамору – възродения принц Ендимион – владетелят на Земята. В сюжета се преплитат митове на различни народи, езотерика, астрономия, религия, магия, литотерапия (наука за кристалите), феминизъм и много други.

„Когато стана ясно, че по „Сейлър Ви“ искаме да направим нова, по-обширна и по-богата на герои история, отидох в библиотеката и събрах книги по астрология, митология и така нататък“ – казва Такеучи.

„Аз и без това много се интересувам от езотерика и беше чудесно, че мога да използвам хобито си в работата си. Намерих това, което ми се струваше подходящо и после добавих малко от своите фантазии“ – продължава авторката.

В Русия сериалът „Красавицата-воин Сейлър Муун“ бе един от първите филми аниме, излъчени по телевизията. Наред с „Покемоните“ жените – воини с моряшки униформи станаха любими персонажи на онези, които растяха през деветдесетте и първите години на новия век. Въпреки че анимето е предназначен за деца и юноши, възрастните могат да намерят в него доста интересни неща. Като вземем предвид сложната вселена на „Сейлър Муун“, при повторно гледане винаги можем да открием нещо ново.