Американската фирма за глобална архитектура NBBJ проектира нов олимпийски спортен център в Ханджоу, като използва далеч по-малко стомана, отколкото принципно се използва при подобни конструкции. Идеята зад това начинание е да се отдели по-малко въглероден диоксид в атмосферата.
В действителност в Китай има всякакви спортни зали и стадиони, които впечатляват с архитектурата си – вземете, например, емблематичното „Птиче гнездо“ в Пекин. Но най-новият стадион впечатлява не само с архитектурата си, но и с идеята зад нея.
В Ханджоу, югоизточната провинция Джъдзян, имат нужда от допълнителни пространства за спортни събития, и олимпийският спортен център се появява именно за да задоволи тази необходимост.
Освен това, когато е направена първата му копка – през 2011 г., намерението е той да бъде готов за Азиатските игри през септември 2022 година.
Олимпийският спортен център се простира на площ от около 400 000 квадратни метра. На трибуните има 80 000 седящи места, а за тенис мачовете е предвидено да се гледат от 10 000 души. Освен това има басейни, пространства за културни събития, детски кътове и търговски площи.
„Ханджоу е един от най-живописните градове в Китай. Той е известен със своето уникално Западно езеро, – разказва Робърт Манкин от NBBJ – американската архитектурна фирма. – Конструкцията на стадиона е вдъхновена от водните лилии в Западното езеро – сякаш техните листенца на модулен принцип нежно обгръщат величественото скеле на стадиона“. Съоръжението е изградено от 56 плоскости във формата на листенца на водна лилия – 28 големи и 28 по-малки.
Архитект Манкин обяснява и връзката на стадиона с опазването на околната среда – въпреки че стоманата е задължителен елемент при изграждането на всяко спортно съоръжение, при олимпийския спортен център в Ханджоу нейната употреба е ограничена.
Причината – през 2018 г. бе изчислено, че за производството на един тон стомана в атмосферата се изхвърлят два тона въглероден диоксид. Така че на NBBJ е възложено допълнително задание – да изградят стадиона, използвайки по-малко стоманени конструкции. Целта е постигната. Въпреки че гигантската водна лилия в Ханджоу е почти толкова голяма, колкото и емблематичния стадион в Пекин с формата на птиче гнездо, изграден за XXIX летни олимпийски игри през 2008 г., при новата гордост на Ханджоу са използвани 40% по-малко стоманени елементи – или 16 000 тона срещу 40 000 тона, вложени в стадиона в китайската столица.
„Екипът на дизайнерите се справи с предизвикателството по два начина: първо – свърза стоманената обвивка на различни нива с трибуните, и второ – използва по-малко закрепващи покривни конзоли “, обясни Манкин.
Освен това се предвижда пространството в и около стадиона да е изпълнено с много зеленина, като така е замислено да се решат проблемите с отоплителните инсталации и с кондензацията, създаващи главоболия на не малко архитекти, включително и на създателите на „Птичето гнездо“ в Пекин.
Олимпийският спортен център в Ханджоу вече е отворен за посетители и се очаква да стимулира устойчиво развитието на бизнеса в града.
„На олимпийския спортен център е отредена специална роля – да бъде не само спортен център, но и със своите пространства за културни събития да стимулира обмяната на творчески и граждански енергии. Да е място, където да можеш да прекараш свободното си време комфортно и смислено“, обясняват проектантите.