Съботно-неделните предложения под знака на Деня на Тракия

На 26 март си припомняме подвига на българските воини през Балканската война, които на тази дата, през 1913 г. превземат Одринската крепост.

Пленени са 14 турски генерали, 2000 офицери, 50 000 войници, 413 оръдия, 46 тежки картечници, 90 000 снаряда, 12 000 000 патрона, но което е най-важното – победата донася свободата на тракийските българи. Ето защо в съботния 26 март Денят на Тракия ще се отбележи подобаващо и в Стара Загора, и в Бургас.

Денят на Тракия в Стара Загора

В Стара Загора в събота по повод Деня на Тракия ще се организират общоградски тържества.

От 11.00 часа пред паметника „Одринска епопея“ в парк „Тракия“ ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на преклонение пред подвига на българските воини, паднали край Одрин и донесли свободата на тракийските българи.

Честванията са организирани от Община Стара Загора, от Втора механизирана бригада и от Тракийското дружество „Одринска епопея“.

Още в четвъртък ученици от Шесто основно училище „Свети Никола“ в Стара Загора са подредили във фоайето на училището си изложба „По пътя на паметта и съдбата на бежанците“. В нея учениците разказват за съдбата на хилядите тракийски бежанци, намерили подслон в България. Те съживят този момент от българската история с книги, проучвания и изложба на родословни дървета.

Денят на Тракия в Бургас

 

По традиция, по повод Деня на Тракия Регионалният исторически музей – Бургас организира различни прояви. Тази година ще бъдат представени тематични презентации, подготвени от ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“ в Бургас. Те са възпитаници на клуб „Величието на България“ с ръководител Петя Кудева.

Събитието ще бъде в Историческата експозиция на ул. „Лермонтов“ 31 и ще започен от 15.00 часа.

Арт терапия с чаша вино в Бургас

Когато става дума за Ден на Тракия, не можем да не си припомним, че древните траки са смятани за едни от най-добрите винари в античността, а силното и ароматно вино, което са произвеждали, е прочуто в цял свят и е увековечено дори от Омир. Според древните тракийци упойващият ефект на виното е помагал на жреците да влязат в контакт с боговете и именно заради това те създават култ към алкохолната гроздова напитка.

Ето защо ви предлагаме, ако сте в Бургас, в събота да не пропускате Арт терапията с чаша вино в галерия „Георги Баев“. Тя започва от 16.00 и ще продължи до 18.30 часа. Терапията се осъществявав от семейния консултант Златина Илиева, чието намерение е срещите да станат реулярни и в тях да се комбинират различни видове изкуства и творчество – грънчарство, рисуване, музика, писане, актьорска игра.

Първото арт ателие ще бъде с глина. Смята се, че този природен материал е универсално психотерапевтично средство, както за възрастни, така и за деца. Чрез работата с глина може да се даде израз на емоции като агресия, гняв, тревожност, страх, неувереност.

Водата се смесва с глината с омесване с ръце, което е с успокояващо психотерапевтично въздействие. Цената на арт проявата е 35 лева.

„Как се научих да летя“ – най-добрият детски филм

Ако пък в съботния ден сте в София, то не пропускайте филма „Как се научих да летя“ на сръбския режисьор Радивое Андрич. Той получи наградата ECFA за най-добър европейски филм на Международния фестивал за детски и младежки филми в шведския град Малмьо.

Сценарият е създаден по награждавания роман на известната детска писателка Ясминка Петрович. Филмът е съвместна продукция между Sense Production (Сърбия), Kinorama (Хърватия), Арт Фест (България) и Silverart (Словакия).

Историята разказва за една привидно скучна ваканция с две възрастни дами на идиличния средиземноморски остров Хвар. Почивката обаче се превръща в сериозно събитие за 12-годишната София – там тя получава първата си целувка, среща се отново с отдавна разделеното си семейство и осъзнава колко е преходен животът.

Във филма има и българско участие – в актьорския екип е Стефан Щерев, звукорежисьор е Момчил Божков. За визията се грижат художник-гримьорите Петя Симеонова и Атанас Темнилов.

Продукцията е получила финансова подкрепа, както от националните филмови институции на държавите-копродуценти, така и от българския Национален филмов център.

Беглецът – филм за Антъни Бурдейн

В съботно-неделните ни предложения фигурира още един филм – естествено заради продължаващия 26-и София Филм Фест. В неделя, в Дома на киното, от 16.00 часа не пропускайте „Беглецът: филм за Антъни Бурдейн“ на американския режисьор Морган Невил, който е и негов сценарист. В ролите ще видите самия Антъни Бурдейн – известният американски ресторантьор, телевизионна звезда и автор на много книги, посветени на ресторантьорския бизнес.

Бурдейн става известен със статията си „Не яжте, преди да прочетете това“, публикувана в The New Yorker. В резултат на нея през 2000 г. се ражда автобиографичният роман „Поверително от кухнята“. Книгата, която предлага поглед към лъскавия свят на ресторантите, се превръща в световен бестселър. Успехът й води до телевизионната поредица A Cook`s Tour по Food Network. В рамките на 22 епизода Бурдейн пътува из различни държави по света в търсене на перфектното ястие.

Няколко години по-късно Бурдейн започва ново телевизионно предаване „Антъни Бурдейн: Без задръжки“ по Travel Channel. Там Бурдейн е не само водещ, а и готвач.

Филмът отдава почит на начина, по който Антъни Бурдейн е живял, преди своето необяснимо самоубийство – винаги честен, авантюристичен и дълбоко отдаден на стремежа да опознае всичко, което този свят може да предложи.