Милиардери, строящи собствени градове

Илон Мъск не е единственият милиардер, който възнамерява да построи собствен град. От Бил Гейтс до Питър Тийл, ето списък на супербогатите, които са се опитвали да изграждат „утопии”.

Илон Мъск планира да построи свой собствен град за SpaceX и работниците от The Boring  Company извън Остин – Тексас, пишат журналисти от The Wall Street Journal.

Милиардерът и приближените му са изкупили поне 3500 декара земя в Бастроп, Тексас, на около 35 мили извън Остин, се посочва в статията.

Табели за град, наречен Snailbrook – препратка към талисмана на The Boring Company, вече започнаха да се появяват в района, сподели пред Business Insider Чап Амброуз – жител на Тексас.

Мъск и неговите служители описаха визията си за града като тексаска утопия по поречието на река Колорадо. Според журналистите градът ще е от сглобяеми къщи и ще бъде оборудван с басейн, спортна зона на открито и фитнес зала, както и училище.

Изпълнителният директор на Tesla също планира да построи частен комплекс точно извън града, където възнамерява да живее.

Не за пръв път милиардерът разкрива плановете си за построяване на собствен град. Мъск посочи, че планира да го създаде близо до старта на SpaceX. Там ще бъде разположена и необходимата инфраструктура, и съоръженията.

През 2021 г. милиардерът обяви плановете си да създаде нов град, наречен Starbase, в Бока Чика, Тексас, на около 350 мили от Снейлбрук. Въпреки че служителите на SpaceX са се заселили в голяма част от Бока Чика, не е ясно дали Мъск е завършил напълно града.

Двата града на Мъск вероятно са опит за справяне с високите разходи за живот на работещите в SpaceX и The Boring Company – проблем, който Мъск е коментирал в миналото.

Но тексасците, в близост до двете места, се обявиха против намеренията на милиардера.

Миналата седмица няколкостотин тексасци се събраха на среща в Бастроп, за да коментират плановете на The Boring Company да изхвърля 539 600 литра пречистени отпадъчни води на ден в река Колорадо. По същия начин в Бока Чика местните жители съдиха SpaceX, оплаквайки се, че ракетните им тестове са довели до това обществените плажове да бъдат непрекъснато затваряни, както и да имат отрицателно въздействие върху дивата природа.

И разбира се, съществува и планът на Мъск да построи самоподдържащ се град на Марс.

Основателят на SpaceX за първи път споменава идеята за изграждане на марсиански метрополис през 2014 г. и това се превърна в една от най-популярните му опорни точки през годините.

Миналата година Мъск посочи, че очаква колонизирането на Марс да бъде много трудна и тежка работа. Той сподели, че се надява хората, които ще колонизират Марс, да се възползват от възможността да „преосмислят обществото“.

„Много е важно да се подчертае, че Марс, особено в началото, няма да е луксозен“, посочи Мъск.

SpaceX планира да построи самоподдържащ се град през следващите десетилетия, но милиардерът призна, че очаква, отдавна да бъде мъртъв, преди мечтата му напълно да стане реалност. Засега Starship на SpaceX все още не е кацнал на Луната, още по-малко на Марс.

Мъск далеч не е единственият милиардер или предприемач, когото обсъждаме, и който изгражда свое собствено кралство.

Някои от най-могъщите хора в света са се стремели да създават свои собствени общности през годините. От елита на Силициевата долина, като Питър Тийл, който сподели планове да създава свои собствени градове-утопии, до предприемачи като Дан Гилбърт и Кевин Планк, които са се фокусирали върху съживяването на вече съществуващи градове.

През 2021 г. бившият главен изпълнителен директор на Walmart, Марк Лор, обяви планове за изграждане на футуристичен град – утопия, наречен Telosa.

Името Telosa идва от древногръцка дума, означаваща „висша цел“.

Наскоро Лор сподели, че иска да изгради егалитарен град-утопия, който около 50 000 души ще могат да наричат свой дом до 2030 година. Той сподели, че градът ще бъде управляван от „еквитизъм“, който изглежда е смесица от равенство и капитализъм.

Лор заяви, че Telosa ще бъде построен в пустинята, но не уточни точното местоположение. Градът ще предложи на жителите си равен достъп до образование, здравеопазване и транспорт. Хората ще се придвижват с автономни превозни средства и градът ще работи с възобновяема енергия, според уебсайта на Telosa.

Уебсайтът изчислява, че начинанието ще струва около 400 милиарда долара и споделя, че гражданите вероятно ще бъдат избрани чрез процес на кандидатстване. Не е ясно още къде Лор планира да построи футуристичния град.

Милиардерът предприемач Питър Тийл също има план за утопичен град.

Питър Тийл – съосновател на PayPal, Palantir Technologies и Founders
Fund, държеше банкноти от сто долари, докато говори по време на конференцията „Биткойн 2022” в Конгресния център на Маями Бийч на 7 април 2022 г. в Маями, Флорида.

През 2008 г. Тийл стартира мисия за разработване на плаващ град, наречен Seastead, който ще съществува независимо от световните нации, като малък, самодостатъчен остров.

Инвеститорът милиардер сподели, че градът ще бъде либертариански и ще бъде своеобразно бягство от политиката във всичките й форми. Това той обяви, като стартира Seasteading Institute, заедно със софтуерния инженер на Google –  Патри Фридман през 2008 година.

Групата направи ранни крачки в планирането на изграждането на неорганична островна верига край Френска Полинезия и имаше първоначално споразумение с държавата, но през 2018 г. правителството заяви, че договорът му със Seasteading Institute е остарял и вече не обвързва страната по никакъв начин.

Тийл напусна борда на Seasteading Institute през 2011 г., но и до днес организацията продължава да популяризира идеята на своя уебсайт.

В Саудитска Арабия престолонаследникът Мохамед бин Салман строи град, наречен „Линията“, като част от по-голямата структура – град Неом.

Саудитският престолонаследник нареди на служителите си да създадат град с мащаба на пирамидите в Египет.

Неом е футуристичен мегаград, който се намира на Червено море. Той се изгражда от 2017 г., като The Wall Street Journal съобщи през 2019 г., че плановете за града включват изкуствен дъжд, фалшива луна, роботи-камериерки, динозаври роботи, проблясващ в тъмното плаж и холографски учители.

Неом ще подслони милиони хора, повечето от които ще живеят в The Line – комплекс от два успоредни небостъргача с дължина 75 мили, в които ще се помещават жилища и съоръжения, включително високоскоростен влак, спортен стадион и яхтено пристанище.

През 2017 г. Бил Гейтс инвестира около 80 милиона долара в планове за интелигентен град близо Финикс, Аризона.

Дъщерно дружество на инвестиционната фирма на Гейтс купи земя в югозападната част на щата Аризона за изграждането на комплекс върху 24 800 акра, състоящ се от жилища, държавни училища и офиси, както и търговски обекти.

По това време планът беше за изграждане на 80 000 жилища, като 3800 акра са запазени за индустриални, офисни и търговски площи, 3400 акра открито пространство и 470 акра, предвидени за местните държавни училища, споделя новинарското издание. Градът ще се нарича „Белмонт“.

Агенцията, която е собственик на имота – Belmont Partners, сподели, че градът ще бъде проектиран да включва високоскоростни мрежи, центрове за информация, автономни автомобили, нови производствени технологии и автоматизирани логистични центрове.

Не е ясно какво се е случило с плановете за развитие от 2017 г. насам.

През 2012 г. съоснователят на Oracle купи около 98% от Хавайския остров Lanai за около 300 милиона долара, според Bloomberg.

След като придобива земята, той добави ресторанти от веригата Nobu и създаде курорт с уелнес център и реновирани хотели.

Оттогава островът, който е дом на около 3000 души, се превърна в дестинация за ултрабогатите, включително на Том Круз, Синди Крауфорд и Уил Смит, които са отсядали там. Самият Елисън се премести да живее за постоянно на острова през 2020 година.

Преди Елисън да купи острова и да започне да го надгражда, земята беше собственост на милиардера Дейвид Мърдок – бивш председател на Dole Foods.

Мърдок купува земята през 1985 година. Преди това островът бе контролиран от Джеймс Доул – човекът, който създаде Hawaiian Pineapple Company, която по-късно стана Dole Food Company.

Лес Уекснър – милиардер и собственик на Victoria’s Secret и Bath & Bodywork, построи собствения си град в Охайо.

Уекснър решава да изгради своя селска къща в Ню Олбъни, Охайо през 1980 г., съобщи Bloomberg през 2019 година.

Оттогава той е построил собствено имение с 30 стаи в общността и е придобил 10 000 акра земя около него, изкупувайки целия град, съобщи „Блумбърг“.

През последните 40 години Уекснър развива града, построявайки редици от тухлени имения в грегориански стил, които са почти идентични. Той прекарва съботните си сутрини в шофиране из градчето, за да се увери, че всичко остава вярно на оригиналната визия.

New York Magazine съобщи през 2019 г., че Джефри Епстийн е помогнал на милиардера да създаде града и е инвестирал милиони долари в проекта.

Днес средният доход на домакинството в Ню Олбани е над 200 000 долара. И градът има население от около 11 000 души, посочва Bloomberg. Средната цена на жилищата в града е над 500 000 долара, според Realtor.com.

Инвеститорът милиардер Марк Кюбан, който е собственик на „Далас Маверикс” купи Mustang, Тексас през 2021 година.

Марк Кюбан.

Дългогодишният домакин на Shark Tank купи малкото градче за около 2 милиона долара, като услуга, която поиска да направи за умиращия си приятел Марти Прайс. Прайс притежаваше града с още двама души и не искаше жена му да наследи призрачен град, съобщи тогава The New York Times.

Градът бе регистриран през 1973 г., когато е имал само два бизнеса – стриптийз бар и магазин за „новости за възрастни”, пише Times. Когато беше първоначално регистриран, градът е бил дом на около 21 души, но след като предприятията в крайна сметка затварят, жителите напускат.

„Не знам какво ще правя с него“, посочи Кюбан пред The Dallas Morning News през 2021 година.

„Кралят на кашмира“ Брунело Кучинели работи по възстановяването на малко селце в Италия през последните 30 години.

Брунело Кучинели.

През 1985 г. милиардерът собственик на едноименната луксозна марка създаде свое седалище в Соломео – комуна в Италия и го превърна в нещо като фирмен град за Brunello Cucinelli SpA и нейните служители.

Кучинели вярва, че архитектурата „трябва символизира по-висши неща, освен да служи на материалната цел“. Комуната разполага с театър на открито, библиотека и църква от XVIII век, съобщи Bloomberg.

Милиардери като Кевин Планк и Дан Гилбърт също са инвестирали своите пари в градове.

През 2016 г. Планк – основателят на Under Armour, обяви плана си за 5.5 милиарда долара за съживяване на Балтимор, Мериленд, където е базирана неговата компания.

По същия начин Гилбърт – съоснователят на Rocket Mortgage, обяви, че ще инвестира 500 милиона долара в планове за съживяване на Детройт, Мичиган през 2021 година. Компанията му е наляла милиарди долари в града, откакто премести централата си в центъра на Детройт през 2010 година.