Илон Мъск обяви, че може да анулира сделката с „Туитър“, защото компанията „активно се съпротивлява“ на усилията му да изучава фалшиви акаунти.
Той обвини представителите на социалната мрежа, които участват в преговорите по сделката, че усложняват процеса на водене на разговори. Това гласи писмо, изпратено от адвокатите му в понеделник, 6 юни, до „Туитър“.
Последният проблем в сагата с „Туитър“ е провокиран от желанието на Мъск да разбере каква част от потребителската база в мрежата е съставена от ботове, а не от истински човешки същества.
Мъск не вярва на данните, които му съобщават от „Туитър“. От компанията отчитат, че ботовете съставляват по-малко от 5% от нейните потребители, но главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX иска допълнителна информация от социалната мрежа, на база на която да проведе собствен анализ.
Той казва, че компанията е отказала да му даде достъп до подобни данни и я обвинява, че нарушава първоначалното им споразумение, в което той се е отказал от обичайната надлежна проверка, която обикновено придружава подобни крупни сделки.
„Г-н Мъск вярва, че компанията активно се съпротивлява и осуетява правото му на информация (и други задължения на компанията) съгласно споразумението за сливане“, се казва в писмото.
„Това е явно съществено нарушение на задълженията на „Туитър“ по споразумението за сливане и г-н Мъск си запазва всички права, произтичащи от това, включително правото си да не извършва трансакциии и правото си да прекрати споразумението за сливане.“
Мъск посочва, че това противопоставяне на компанията срещу неговите желания му дава правото да се откаже изцяло от сделката.
Акциите на „Туитър“ паднаха с около 3.7%, след като регулаторите обявиха започването на преговорите по сделката.
От „Туитър“ предложиха да обяснят на Мъск какви са методите им на броене на акаунтите на ботове, но този понеделник не коментираха изявлението му.
През май главният изпълнителен директор на „Туитър“ Параг Агравал обяви, че методът на Мъск за изчисляване на акаунтите на ботове няма да проработи, като отбеляза, че подобен анализ ще изисква достъп до лични данни, какъвто „Туитър“ не може да сподели. Мъск отговори с емотикон – изпражнение.
Първоначално, през април, „Туитър“ прие предложението на Мъск да купи компанията за 43 милиарда долара. След това обаче – през май Мъск обяви, че сделката ще бъде „поставена на пауза“, докато от „Туитър“ не докажат, че фалшивите акаунти съставляват по-малко от 5% от тяхната потребителска база. Оттогава публичната кавга между Мъск и ръководството на компанията се превърна в истинска катастрофа.
От борда на „Туитър“ обявиха, че планират да прекратят споразумението, което означава, че те ще трябва да платят 1 милиард долара, като наказание за провалената сделка.
По-рано този юни от „Туитър“ обявиха, че е изтекъл необходимият период на изчакване, в който правителствените надзорни органи да извършат своята работа по контрол и проверка на големите сливания и така елиминираха една от последните пречки пред приключването на сделката.