Руската група ДДТ постави рекорд за най-голяма сума, събрана за един ден по така наречената система „краудфъндинг“. Ето още подробности около проявената щедрост на феновете.
Само за 24 часа ДДТ са събрали 5.8 млн. рубли, като на 6 октомври, когато от екипа на руската група са съобщили за рекорда, средствата вече са били 6.6 милиона.
Коя е ДДТ?

Групата е основана в Уфа през 1980 година. От тогава до сега членовете ѝ се сменят, като единствен несменяем остава нейният основател – Юрий Шевчук. Той твърди, че „групата никога не е била политическа, но винаги е оставала вярна на своя граждански дълг”.
В същото време още през 1982 г., след първия им концерт, албумите им са забранени. През 1983 г., след като ДДТ пеят на големия стадион “Лужники” в Москва в рамките на фестивала “Рок за мир”, тяхното изпълнение е отрязано от концертната програма, излъчвана по телевизията.
През следващата година, след като излиза първият им “класически” албум с името “Периферия”, критиката го заклеймява като творба на “агенти на Ватикана” и “безделници”.
Това обаче не пречи на популярността им – напротив. Единствено Юрий Шевчук няма възможност да работи в Уфа и през 1985 г. се установява в Москва, където издава два албума но с друг състав на групата. ДДТ започват поредица от концертни участия в страната. През 1988 г. най-голямата звукозаписна компания “Мелодия” издава първия им официално одобрен албум “Аз получих тази роля”. Едноименната песен в него се превръща в химн на съветското рок движение.

От албума са продадени половин милион копия, а ДДТ изнасят концерт в Лос Анджелис. През май 1993 г. ДДТ свирят пред 120 хил. зрители на техен концерт на Дворцовия площад в Петербург. През същата година ДДТ е определена за най-добрата рок група, а Юрий Шевчук – за най-добър рок музикант. През 1995 г. Шевчук пее в районите на бойните действия в Чечня. За най-значим албум на групата се смята “Мир номер ноль”. За него Шевчук казва: “Ако този албум не се беше появил, и най-вероятно нямаше да я има ”. По традиция от ДДТ се стремят всяка година да издават нова тава. През 2010 г. ДДТ бяха в България и изнесоха концерт в столичната зала “Универсиада”.
За рекорда

В рамките на 24 часа след апела за „краудфъндинг“, отправен на 5 октомври от вокалиста на ДДТ – Юрий Шевчук, се отзовават 2013 души. Този сравнително нов начин за набиране на средства (в буквален превод crowdfunding означава „финансиране от тълпата“) има за цел група хора да подпомогнат осъществяването на определен бизнес проект.
В случая фронтменът на ДДТ – Юрий Шевчук обявява, че заради пандемията много от концертите на групата са отменени и заради това той е в трудна финансова ситуация и е принуден за първи път да потърси помощ за групата си.
Ето защо моли почитателите на ДДТ да финансират издаването на новия ѝ албум. Срещу помощта те ще имат правото да го чуят седмица преди официалното му пускане на пазара – на 21 октомври.
След призива над 700 души превеждат малки суми по сметката на групата, като обаче отказват да се възползват от правото първи да чуят албума. Това е щедър дарителски жест – само за да подкрепят любимата група.

„Краудфъндинг“ се практикува и от други руски музиканти – през 2015 г. Борис Гребеншчиков (1953), основател и вокалист на групата „Аквариум“ – наричан „бащата на руския рок“, събира 3 млн. рубли за два дни.

През 2019 г. вокалистът на рок групата „Алиса“ – Константин Кинчев (1958) събира над 2.5 млн. рубли за един ден, като така феновете му – меценати – имат възможност преди всички да си поръчат албума на „Алиса“ – „Посолонь“. През 2020 г. „Алиса“ отново събира средства чрез „краудфъндинг“, като тогава набира 5 милиона рубли за малко повече от 24 часа.