Фитнесът и активността подобряват и психичното здраве на децата

Физическата форма и активността не само укрепват телата на децата, но и подпомагат тяхното психично здраве и мозъчна функция.

Това показва ново проучване.

Според изследователите, децата с по-добри резултати при физически тестове като спринтове показват по-високи когнитивни способности като тийнейджъри. Освен това, по-добрата кардио-фитнес форма в детството е свързана с по-ниски нива на стрес и депресия в юношеството.

„Нашите резултати трябва да насърчат родителите и политиците да разглеждат физическата форма по-цялостно. Лошата физическа форма може да доведе до психични проблеми и да затрудни когнитивните умения, необходими за ученето,“ казва водещият изследовател Ееро Хаапала, старши преподавател по спортна и тренировъчна медицина в Университета на Ювяскюля, Финландия.

Изследователите проследили физическата форма на 241 финландски деца в продължение на осем години – от детството до юношеството. Резултатите от тестовете за физическа форма били сравнени с когнитивните способности и емоционалното здраве на участниците.

Проучването, публикувано в списание Sports Medicine, показва, че по-добрата физическа форма в детството е свързана с по-ниски нива на стрес и депресия при тийнейджърите.

Според изследователите, една от причините за това е, че децата с по-добро физическо здраве обикновено имат по-високо самочувствие и по-добра психическа устойчивост.

Въпреки това, времето, прекарано пред екрани, може да намали ползите от физическата активност, предупреждават учените.

„Цялото общество трябва да подкрепя развитието на физическата форма у децата и юношите чрез увеличаване на участието в физически дейности в училище, през свободното време и в хобита,“ заключава Хаапала в прессъобщение на университета.

Четете още: Защо хибридната тренировка трябва да стане вашата нова тайна за успех

Нора Пенчева