Брекзит е напът да унищожи британската мода

Британският съвет за мода протестира срещу излизането на Англия от общността без сделка

 

Големите играчи в модната индустрия на острова са обзети от страх – те очакват само неприятности от приближаващия Брекзит. Британският съвет за мода вече е изчислил всички негативни последици от вероятното излизане на Великобритания от Европейския съюз без сделка. Според предварителните данни загубите на модната индустрия може да надхвърлят  1 млрд. долара.

В официалния документ, издаден от съвета броени дни преди началото на Лондонската седмица на модата (от 13 до 17 септември 2019-а), се отбелязва,  че модната индустрия в страната се оценява на 32 млрд. паунда и осигурява работни места за над 890 хил. души – за сравнение почти същия брой хора са заети във финансовия сектор на Обединеното кралство. Последиците от Брекзит без сделка ще навредят не само на онези, които работят в бутиците, фабриките и ателиета – модният съвет е убеден, че това ще навреди на целия огромен сегмент от пазара.

Съветът за мода обсъди спешно с представителите на  модната индустрия, евентуалните промени, които биха настъпили за бизнеса от гледна точка на трансфера на хора, безмитното и безпрепятствено влизане на територията на ЕС и права върху интелектуална собственост.

Въпреки факта, че производството на дрехи е много развито в самото Обединено кралство,  повечето компании, създаващи модни колекции и аксесоари са в Европа. Времето изтича, а етикетите с надпис „Произведено в Италия“ за мнозина все още са  показател за качеството на продукта. Най-известните брандове в света, включително британските модни къщи, все още шият колекциите си във Франция и Италия, където е налице всичко необходимо за безупречното им изработване, независимо от сложността на дизайна.

Британският съвет за мода се притеснява също от сложната митническа процедура след затварянето на границите, която ако не се отрази значително на големите конгломерати, ще засегне сериозно малкия бизнес, където бюджетите и продажбите са по-ниски. В крайна сметка тези неудобства ще рефлектират върху върху цените на готовите продукти и ще бръкне дълбоко в джобовете на  потребителите.

Освен промените при оформяне на документация, всички марки трябва да очакват  мита върху вноса на продукти и тъкани. Премиер-министърът Борис Джонсън се надява да избегне този резултат, но никой не е убеден в  успеха му. Съществува опасност модните къщи да бъдат задължени да уведомяват данъчните и митническите служби за транспортирането на стоки  през границата в рамките на 24 часа. Това ще бъде трудно постижимо.  Особено заради добилия широка популярност принцип в продажбите „see now buy now“ (виж сега, купи сега), когато човек може да придобие нещо харесано на модния подиум още на други ден, без да чака появяването на новата линия в бутиците.

Дори по време на Седмицата на модата периодично се налага спешно да се шият и поправят дрехи за моделите в ревютата, а  това е свързано с транспортирането на платове. Предвид големия брой на малките самостоятелни  брандове  в Обединеното кралство, надигащото се цунами от проблеми най-вероятно ще доведе до катастрофа.

Освен че търсят и подбират местни талантливи модни дизайнери, организаторите на Лондонската седмица на модата се занимават и с уреждането на модните ревюта на чуждестранни модни къщи в британската столица. Представете си колко работа ще се стовари върху техните логистични отдели, след като Великобритания напусне ЕС.

В различни периоди  Британският съвет за мода е подкрепял работата на модни дизайнери като Александър Маккуин, Стела Макартни, Кристофър Кейн, Ердем Моралиоглу и много други, но в бъдеще едва ли ще е в състояние да улесни значително живота на начинаещитемоделиери.