В Африка има два вида сезона – сух и влажен. Но докато през втория има изобилие от дъждовна вода, то през сухия всяка капка е кът. Поради тази причина населението на Мадагаскар е измислило много хитър начин, чрез който да съхранява водата по време на сухия период. Ето какъв е той:
В островната държава валежите са голяма рядкост – особено от декември до април. Но в мадагаскарското селище Ампотака отдавна са намерили начина да се справят с предизвикателството.
Жителите издълбават голяма дупка в баобабите, за да имат място за съхранение на водата. Преди това, обаче, специалистите трябва да са сигурни, че по този начин дървото няма да изгние. Издълбаването се извърша обикновено през юни.
Местните жители неслучайно са избрали баобабите за тяхно водохранилище. Стволовете им са много подходящи за съхранението на водата, а веднъж пресушени, кората на растенията се възстановява съвсем сама. Едно дърво може да задържи до 14 хил. литра вода и от него цяло едно семейство може безпроблемно да черпи вода.
Интересно е да се спомене, че съхраняваната вода в баобабите се запазва по-чиста от тази в бидоните.