Изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг изпрати писмо до служителите си, обявявайки втори кръг от съкращения, само месеци след последните големи съкращения на работни места.
В официалния документ се казва, че още 10 000 работници ще бъдат освободени, в допълнение към предишните 11 000 души, които бяха съкратени през ноември. Нещо повече – 5000 отворени позиции ще бъдат затворени, което показва колко сериозни са намеренията на компанията за намаляване на работната сила и като цяло на оперативните разходи.
В обръщението, споделено и във „Фейсбук“, Зукърбърг обяснява необходимостта от съкращения със сегашното състояние на икономиката:
„Миналата година беше сигнал за унизително събуждане. Световната икономика се промени, конкурентният натиск нарасна и растежът ни се забави значително. По-високите лихвени проценти водят до по-слаба икономика, по-голямата геополитическа нестабилност и до необходимост от промени, а засиленото регулиране води до по-бавен растеж и увеличени разходи за иновации.“
Критиките не закъсняха – на Зукърбърг му бе припомнено, че инвеститорите са искали от Meta да „чуе” този „сигнал за събуждане“ от известно време – още през второто тримесечие на 2022 г., когато от „Уолстрийт“ са отбелязали, че приходите на гиганта в социалните мрежи се свиват, дори броят на служителите му да продължава да расте.
Миналия октомври, две седмици преди да се появят съобщения, че Meta съкращава работни места, главният изпълнителен директор и акционер на Altimeter Capital, Брад Герстнър, написа отворено писмо до гиганта сред социалните мрежи с искане да съкрати персонала с 20% и да намали общите разходи, включително многомилиардните си долари инвестиции в Метавселената.
Зукърбърг е заложил бъдещето на компанията си на Метавселената, включително и на скъпите очила за виртуална реалност, разработвани в отдела му Reality Labs. Но тези усилия все още не са се материализирали в реални приходи за компанията, въпреки че тя харчи милиарди за изследвания и разработки. Инвеститорите започнаха да призовават Зукърбърг да намали инвестиционния риск.
„Подобно на много други компании в свят с нулева лихва – Meta се подхлъзна в страната на излишъка – твърде много хора, твърде много идеи, твърде малко реални действия“, написа Герстнър миналата година.
Първоначално акциите на Meta се повишаваха след всяко съобщение за уволнение – знак, че инвеститорите харесваха тези съобщения. Миналия ноември, след като претърпя кризисен период поради спада в печалбите от третото тримесечие с 52% на годишна база и заради намаляващите приходи и големите разходи за Метавселена, довели до падане на акциите на Meta с повече от 20%, новините за съкращения върнаха надеждата на инвеститорите. Резултатът бе, че акциите се покачиха с 6 процента.
Марк Махани – ръководителят на отдела за интернет изследвания на Evercore, обяви в съобщение до инвеститорите, че Мета и Зукърбърг изглежда са чули „негативната реакция на инвеститорите към възприетата липса на дисциплина на разходите“ при анализа на печалбите за третото тримесечие, тъй като те са започнали да се движат в посока съкращаване на разходите.
Инвеститорите реагираха по положителен начин и в сряда, 15 март, тъй като акциите на Meta отново се повишиха с 6% след новините за новите съкращения. А фактът, че служители от отдела Reality Labs на Meta са включени в този последен кръг от съкращения, очевидно е музика за ушите на някои инвеститори, коментира Марк Шилски от AllianceBernstein.
„Това е много важно за тези акционери, които се отказаха от акциите на Meta, защото не се чувстваха комфортно да поемат риска Зукърбърг да харчи все по-голяма сума пари за Метавселената“, коментира Марк Шилски.