Тази вечер (29 август) от 20.30 часа в Созопол бе официалното откриване на 40-ото издание на Празниците на изкуствата – “Аполония”. Това стана под палката на маестро Константин Илиевски, който дирижа симфоничния оркестър на Българското национално радио.
С мецосопрана Светлина Стоянова те изпълниха познати и обичани мелодии от пет опери, от една оперета и от един балет. Това бяха “Севилският бръснар” от Джоакино Росини, “Сватбата на Фигаро” от Волфганг Амадеус Моцарт, “Мария-Десислава” от Парашкев Хаджиев, “Ромео и Жулиета” от Шарл Гуно, Кармен от “Жорж Бизе, както и от балета “Нестинарка” на Марин Големинов и от оперетата “Прилепът” на Йохан Щраус син.
За очакващите официалното откриване имаше възможности полезно да уплътнят времето си – за тях още вчера бяха открити пет любопитни изложби. Две от тях са колективни – на дипломантите на Националната художествена академия и на участници в Триеналето на сценичния плакат, рисували на тема “Контакт”.
Освен това гостите на фестивала могат да видят “Две фигури” на скулптора Павел Койчев, “Пътувания: острови, морета” на художника Греди Асса и “Нашият Созопол” на оператора и фотограф, живеещ в Прага – Асен Шопов.
През следващите 9 дни “Аполония” предлага богата програма с по минимум шест събития всяка вечер. Като за начало не е за пропускане концертът по повод 125 години от рождението на Панчо Владигеров. Той ще се състои на 30 август от 19.00 часа в Археологическия музей.
По същото време в Художествената галерия ще бъде представена третата книга, документираща историята на Българската телеграфна агенция (БТА) с по едно важно събитие от България и от света от всичките 125 години на нейното съществуване.
На 31 август от 21.00 часа в амфитеатъра на “Аполония” Мариус Куркински ще представи моноспектакъла си “Нашенец” по Чудомир.
На 1 септември от 18:00 часа в Художествената галерия Георги Господинов ще проведе майсторския си клас по творческо писане. Час по-късно, на същото място, ще започне премиерата на последната книга на носителя на „Международен Букър“ – “Градинарят и смъртта”. В литературното събитие ще участват Владимир Пенев и Михаил Йосифов.
На 2 септември от 18.30 часа в читалище “Отес Паисий” може да гледате моноспектакъла на Боян Арсов от Сатиричния театър “Алеко Константинов”. Става въпрос за пиесата “Луцифер” на Хосе Варлета. Ако пък искате да слушате музика, имате две опции – джаз концертът на “Живко Петров Трио” в Археологическия музей, който ще започне от 23.00 часа, или пък концертът “Рахманинов говори” в изпълнение на певицата – хамелеон – Цветана Бандаловска. Той също ще бъде в Археологическия музей, но от 19.00 часа.
На 3 септември от 20.00 часа в Лятното кино на “Аполония” може да гледате най-новия игрален филм на режисьора Георги Костов, посветен на света на спортните танци. В главните роли ще видите Георг Киряков, Мартина Кондаклиева, Сара Драгулева, Ники Илиев, Башар Рахал, Ивайло Захариев.
На 4 септември от 19.00 часа, в “Художествената галерия” ще бъде представен първият роман на Цанко Лалев – “Домът на пчелите”.
Той е насочен към любителите на различни жанрове – от фентъзи, през трилър и исторически роман до съвременна художествена проза.
На 5 септември от 21.00 часа в амфитеатъра на “Аполония” ще имате възможност да чуете “Световното кино в музика”. Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров ще ви пренесат в света на “Имало едно време в Америка”, “Хубава жена”, “Кабаре”, Убий Бил”, “Кръстникът” и в още много други култови филмови заглавия със съдействието на Плевенската филхармония и на солистите Живко Петров, Христо Йоцов, Димитър Карамфилов и Михаил Йосифов. За специалната атмосфера се е погрижил Васил Каркеланов.
На 6 септември от 19.00 часа в Археологическия музей не пропускайте рецитала на арфистката Сузана Клинчарова. Любопитна подробност от нейната биография е, че тя има важен принос в транскрипцията на музиката за арфа и по неин проект са работили в продължение на десет години в образователната секция на кметството в Париж.
На 7 септември може отново да изберете рецитал – но този път на перкусионистката Василена Серафимова, лауреат на много международни музикални конкурси. Нейният концерт е в Археологическия музей от 19.00 часа. Ако пък искате да заложите на литературно събитие, също няма да сбъркате. Поетът Ани Илков представя “Избрано” – от 19.00 часа в Художествената галерия.
Малко по-късно – от 21.00 часа в амфитеатъра пловдивската опера с маестро Константин Добройков и “Фондацията” ще отбележат предстоящата 80-годишнина на Кирил Маричков. И въпреки че този концерт не е обявен като заключителната проява на 40-ото издание на “Аполония”, е добър повод да пожелаем на организаторите на фестивала още много енергия за още много по 40 години.