Работещите и доброволците в COVID-отделенията – „Човек на годината“

Голямата награда „Човек на годината” 2020, която традиционно се присъжда от жури – представители на Българския хелзинкски комитет, отиде при анестезиолозите д-р Ая Таха и д-р Сезен Хабилов, и при доброволката Тихомира Методиева.

 

Това стана ясно по време на онлайн церемония, водена от журналистката Надежда Цекулова.

Вместо да карат медения си месец, Д-р Таха и д-р Хабилов започнали да подготвят първото COVID-отделение в „Пирогов“ в началото на пандемията.

Д-р Ая Таха и д-р Сезен Хабилов.

„Не сме направили нищо чрезвичайно и героично – всички колеги биха го направили. И сега се вижда – всички лекари работят 24/7 и е напълно нормално. Това е духът на българския лекар – той е изпълнен с чувство за дълг, отговорност и саможертва“ – бяха думите на д-р Сезен Хабилов при получаването на наградата.

Тихомира Методиева.

Тихомира Методиева, която по професия е фотограф, а по призвание – доброволец, в конкретния случай в COVID-отделение, обърна внимание, че в момента не всички доброволци са на първа линия – много от тях носят храна на медиците, а други смело се тестват с ваксината за коронавирус. „Една от тях е журналистката Мария Спирова, която работи във Великобритания и там е приела да е една от първите, на която се изпробва ефектът от ваксината“ – обърна внимание Тихомира Методиева.

Другите награди – плакети и поименни грамоти – за личности и организации със съществен принос и активност в защита правата на човека, животните и опазването на околната среда, отидоха при следните победители:

Националната гражданска инициатива „ЗА истинска детска болница“ получи първа подгласна награда. Специално бяха отличени Мария Брестничка, д-р Валя Ташкова, Петкана Бакалова. Те припомниха, че в началото, когато питали родителите каква детска болница искат, отговорът бил: „От която не ни е страх“. Днес тези хора вече мечтаят да имат болница, каквато децата им наистина заслужават – модерна, отговаряща на най-високите технологични стандарти и заради това над 6600 души са подкрепили каузата.

В мотивите си към наградата, от БХК посочват, че инициативата за детска болница е набрала силна подкрепа, след като е станало ясно как от Министерството на здравеопазването защитават поръчка с много неизвестни.

Димитър Димитров, Руси Милев, Васил Василев.

Втората подгласна награда отиде при Руси Милев, Димитър Димитров, Васил Василев и Мария Колева – заради организираните от тях антихомофобски протести в Пловдив и Бургас.

Юлия Георгиева.

Специален приз „Постоянство и храброст“ бе присъден на Юлия Георгиева от „Център за хуманни политики“ за нейния център „Розовата къща“. Благодарение на дарения са били събрани 60 000 лева, така че хора със зависимости, останали без дом, могат получат в „Розовата къща“ достъп до компетентна консултация със специалист, топла храна, хигиенна грижа. С тях работят доброволци, включително и студенти, следващи „Социални дейности“ в Софийския университет.

Силвия Стойчева.

Силвия Стойчева получи специален приз „И сам воинът е воин“. Силвия, която по професия е гримьор, спасява изоставени котета и кучета – лекува ги, грижи се за тях и им намира нов дом в България или в чужбина. През 2020 г. кризата, предизвикана от пандемията от коронавирус, става причина за ръст в броя на изоставените животни, до намаляване на даренията и до загуба на достъп до осиновители на животни в чужбина.

„Тази пандемия изкара повече лошото, отколкото доброто у хората“ – отбеляза Силвия Стойчева, но после бързо допълни – „Последва обаче епидемия от съпричастност. Ние, човеците, нямаме две сърца – едното за хората, а другото – за животните – едно цяло сме и трябва да си подаваме ръка и да сме заедно“ – подчерта Стойчева.

проф. Асена Сербезова.

Специален приз „Гражданска доблест“ спечели проф. Асена Сербезова – председател на Българския фармацевтичен съюз. През април тя информира обществото в поредица от интервюта в различни медии за вероятност от предстоящ недостиг на лекарства и апелира хората да не се презапасяват.

След броени часове обаче срещу нея е повдигнато обвинение от прокуратурата за подаване на заблуждаващи знаци за тревога. Тя започва да получава заплахи, а в аптеките започват проверки – влизат проверяващи по 10-15 души, от шест различни инстанции.

„Шамарът, който се опита да ми зашлеви прокуратурата, се превърна в ръкотискане – над 6 000 фармацевти – както български, така и международни, ме подкрепиха“ – сподели проф. Сербезова.

Мария Цънцарова.

С приза „Журналист на годината“ бе отличена Мария Цънцарова от bTV.

Връчвайки й наградата журналистката от „Свободна Европа“ – Полина Паунова отбеляза, че за нея пресата вече е умряла – умряла е тогава, когато в редакциите журналистите престанали да четат вестници, преди да влязат на планьорка. „Помислих си, че и телевизионната журналистика е умряла, но виждайки работата на Цънцарова, се разубедих“ – призна си откровено Паунова.

В мотивите на журито от Българския хелзинкски комитет е посочено, че „Цънцарова е номинирана за професионално и обективно водените интервюта по време на протестите срещу управляващото мнозинство на ГЕРБ и главния прокурор Иван Гешев“.

Данита Заричинова.

Наградата „Активист на годината“ отиде при Данита Заричинова от „За земята“. Данита е активист за опазване на околната среда от над пет години, като през 2020 г. активно се бори за преустановяване на зачестилите нерегламентирани практики на горене на отпадъци във въглищните централи в страната. Тя се бори и за драстично ограничаване вноса на отпадъци в България.

Призът „Застъпник на годината“ бе връчен на Иван Бургов от организация „Взаимно“.

Човекът, създал единствената у нас медия за глухата общност в България (у нас има около 120 000 души със слухови проблеми), успява тази година да се пребори Законът за българския жестов език да влезе в парламента.

Приемайки наградата, Иван Бургов сподели: „Аз съм човек, който не обича да е публичен, а просто да работи. Глухите не са равнопоставени членове на обществото, но чрез Закона за българския жестов език, вярваме, че ще имаме по-добър и достоен живот“.

Яна Рупева.

Наградата „Вдъхновение на годината“ през 2020 г. бе връчена на Яна Рупева – учредител и директор на фондация „Проект Северозапад“, който подкрепя възрастни и самотни хора в 12 села около Мездра. Фондацията на Яна Рупева осигурява топла храна по домовете на възрастните хора, както и медицинско обгрижване. Освен това фондацията е създала и трудотерапевтична работилница за младежи с интелектуални затруднения. Яна Рупева, която, заемайки се с каузата, се премества заедно със семейството си в село Лютиброд, бе изключително развълнувана от наградата и единствено благодари за оказаната й чест.

И наистина има защо да благодари – тази година журито е имало нелеката задача да избере измежду над 50 силни номинации. Членове на журито са били: Красимир Кънев, председател на БХК; Красимира Величкова, директор на Български дарителски форум; адвокат Александър Кашъмов, ръководител на правния екип на Програма „Достъп до информация“; Явор Гечев, дългогодишен активист за защита на животните и основател на сайта bezdom.info; Аделина Банакиева — член на Национална гражданска инициатива „Системата ни убива всички”, журналистките Полина Паунова, Генка Шикерова и Силвия Великова, получили Голямата награда на БХК „Човек на годината 2019“; Бояна Петкова — основателка на „Макове за Мери“; Марияна Кацарова, журналист и правозащитник; съдия Петко Петков и журналистката Яна Бюрер Тавание – член на управителния съвет на Българския хелзински комитет.