Близо две години след смъртта на бележития български лекар, ръководството на Министерството на здравеопазването взе решението видна столична болница да бъде кръстена на името на професор доктор Александър Чирков.
Това е УМБАЛ „Св. Екатерина“, намираща се на булевард „Пенчо Славейков“ № 52 в София. Болничното заведение е познато и като „Чирковата болница“, защото именно доктор Чирков участва в изграждането ѝ.

Предложението е постъпило от инициативен комитет, в който участват пациенти, ученици, колеги и последователи на великия наш сънародник. Според инициаторите, по този начин ще бъде почетени приносът и паметта на проф. Чирков, спасил не само живота и здравето на хиляди българи, но и създал българската школа в кардиохирургията и кардиологията.

Да припомним, че през 1984 г. на Александър Чирков му е възложено да изгради модерна кардиохирургия в България. На 14-ти май 1986-а точно там е направена първата сърдечна трансплантация в Източна Европа, а 8 години след това е създадена Катедра по сърдечно-съдова хирургия, чийто ръководител е именно роденият в град Лом бележит доктор.
Апропо, Александър Чирков е известен сред хората не само с голямото си златно сърце, но и с немалкия си професионален опит и мъдрост. Затова не е чудно, че кардиологът винаги е казвал приживе, че здравето си човек може да предпази, дори ако се пази достатъчно добре от завистта, отмъщението и страха.