Пет причини да посетите „Потъналата градина“ в Лондон

От няколко дни Лондон е някак омиротворен. В близост до двореца Кенсингтън – една от лондонските резиденции на кралското семейство, в „Потъналата градина“ бе официално открита статуя на принцеса Даяна. Ето пет причини, заради които си струва да посетите парка на резиденцията.

Градината – красива и вдъхновяваща

Статуята е поставена в любимата градина на принцеса Даяна. Още през 2017 г., когато бяха отбелязани 20 години от смъртта й, „Потъналата градина“ бе превърната в оазис с нейните любими цветя – незабравки, бели лилии, бели рози, лалета, нарциси и маргаритки. Главният градинар на двореца Кенсингтън Шон Харкин обясни, че при избора на така наречената цветова схема се е водил от любовта на Даяна към белите и кремавите цветове.

Споменът за Даяна

Не са малко хората, които си спомнят с възхищение за Даяна. По време на откриването на статуята й – на 1 юли – денят, в който тя щеше да навърши 60 години, синовете й – принцовете Уилям и Хари излязоха с общо изявление. „Ние си спомняме за нейната любов, сила и характер – качества, които я превърнаха в мощен генератор на добро по целия свят, което промени безброй животи“ – подчертават Уилям и Хари.

„Всеки ден си пожелаваме тя да продължава да бъде с нас и се надяваме статуята й да се възприема като символ на живота й и онова, което ни завеща“ – се казва още в изявлението.

Статуята – символ на благотворителната дейност на принцесата

Статуята на принцеса Даяна в „Потъналата градина“, дело на скулптора Иън Ранк-Броули, е композирана с още три фигури. Мнозина коментираха в социалните мрежи, че след като това са две момчета и едно момиче, вероятно са трите деца на приц Уилям – Джордж, Шарлот и Луи. Но според официалната информация трите деца символизират универсалния характер на благотворителността на Даяна и как тя е въздействала на различни поколения. Даяна прекарва голяма част от времето си, помагайки на болни, бедни и страдащи деца. Тя е патрон на над 100 благотворителни организации, много от които работят в подкрепа на бездомните, на децата и възрастните с увреждания, на болните от ХИВ. С благотворителността си Даяна е пример и за други известни личности.

Принцеса Даяна и Лучано Павароти.

Нейният приятел – един от най-големите тенори в света – Лучано Павароти – организира концерти в подкрепа на благотворителните каузи на Червения кръст и когато те се провеждат в Лондон, принцеса Даяна винаги присъства сред публиката.

Поезията

Скулпторът Иън Ранк-Броули пред статуята на принцеса Даяна.

Пред бронзовата статуя има камък, на който може да прочетете следния стих, вдъхновен от „Мярката за човек“ (The Measure of A Man): „Това са мерните единици за измерване на стойността на човек. На тази жена – без значение дали е раждала или не. Без значение каква позиция е заемала в обществото. А дали е имала сърце. И как е изпълнила ролята си, дадена й от Бога.“

Нежността

Принцеса Даяна винаги е обичала децата – и преди да се омъжи за принц Чарлз и да започне да изпълнява служебните си задължения, свързани с различни благотворителни каузи, – тя е работила като бавачка и помощник в детска градина.

Тази информация била важна за скулптора Иън Ранк-Броули, който обяснява, че основната му цел, докато правел статуята, била да покаже нежността и състраданието на Даяна. Тези две основни качества, с които майката на принц Хари и принц Уилям била известна. Искал да й придаде и много топлина – затова бронзовите ръце на Даяна докосват раменете на две от децата. Така Броули се надява, че те ще останат в съзнанието на британските поданици,които ще помнят принцеса Даяна като изящната принцеса – ненатрапчива и ненабиваща се на очи, но изпълнена с много нежност, топлина и загриженост за тях.