След като дойдоха на власт през август, афганистанските талибани наложиха различни ограничения върху жените и момичетата.
Въпреки това обещаха, че режимът им ще бъде по-малко строг, отколкото е бил по време на първото им управление в периода от 1996 до 2001 година.

Независимо от обещанието си, на 26 декември от Министерството за насърчаване на добродетелта и превенция на пороците в Афганистан издадоха директива – жените, които искат да пътуват на дълги разстояния, да бъдат придружени от роднина от мъжки пол. Освен това призоваха шофьорите в градския транспорт да качват само жени, които са забрадени според ислямската традиция.
Директивата е издадена няколко седмици след като от същото Министерство забраниха на афганистанските телевизии да излъчват „сапунени опери и сериали, в които играят жени“ и ги задължиха да гарантират, че журналистките им, които се появяват на екран, ще бъдат с „ислямски воал“.

Това разпореждане повдигна редица въпроси, тъй като по никакъв начин не е уточнено какво точно означава „ислямски воал“. Не е ясно дали това е така наречената забрадка, която носят повечето афганистански жени, или е воал, покриващ и лицето.

Тези мерки са безпрецедентни по своята строгост, още повече че, както вече бе споменато, когато дойдоха на власт, талибаните обещаха, че режимът им няма да бъде толкова строг, колкото е бил по време на първото им управление. Вероятно това бе причината в няколко провинции местните власти да отворят отново училищата за момичетата, въпреки че като цяло в по-голямата част от страната това е забранено.
Освен това по време на първото си управление талибаните наложиха на жените да носят бурка; забраниха им да работят и учат и не на последно място – обявиха за незаконно жените да напускат домовете си, ако не са придружени от мъж.
Международните наблюдатели не очакват, че подобни строги мерки отново ще бъдат наложени в Афганистан. Причината е, че управляващият режим на талибаните има нужда от международно признание и от помощ отвън, предвид че страната се нарежда сред най-бедните в света.

В същото време в събота (25 декември) талибаните разпуснаха Независимата избирателна комисия в Афганистан, създадена при предишния режим и отговаряща за организирането на изборите. Малко преди това те закриха и Комисията по изборни жалби, както и две министерства – едното, отговарящо за въпросите на мира, а другото – отговорно за така наречените парламентарни въпроси.
„В момента нямаме нужда и от министерствата, и от комисиите. Ако възникне необходимост, Ислямското емирство (наименованието, с което талибаните наричат режима си) може да ги възстанови“ – обяви Билал Карим, заместник-говорител на управляващото правителство в Кабул.