Hermès : Как изчезна състояние от 14 милиарда долара?

Hermès е основана през 1837 г. от Тиери Ермес.

Първоначално компанията произвеждала конски амуниции за европейски кралски особи. Днес Hermès е луксозен гигант, известен със своите копринени шалове, парфюми, бижута и кожени изделия. Известната чанта „Birkin“ (наречена на покойната английска актриса и певица Джейн Бъркин) струва от 15 000 до 200 000 долара.

Hermès придоби известност през 1993 година. През 2023 г. компанията генерира приходи от 14 милиарда долара и има пазарна капитализация от 230 милиарда долара. За сравнение конкурентната ѝ компания LVMH има пазарна капитализация от около 330 милиарда долара.

LVMH е конгломерат, съставен от множество луксозни марки, като никоя от тях не е основана от изпълнителния директор и председател Бернар Арно. Той систематично доизгражда LVMH чрез придобивания, които днес му осигуряват контрол над Bulgari, Christian Dior, Givenchy, Tiffany, Marc Jacobs, Sephora, Fendi, TAG Heuer и разбира се Louis Vuitton, Moet и Hennessy и други.

Бернар Арно не е създал нито една от тези компании, а поглъщането им в неговата империя му носи нетно състояние от 181 милиарда долара. В различни моменти през последните години френският милиардер е бил най-богатият човек в света. Споменаваме Арно, защото той е важна част от историята.

За разлика от компаниите, притежавани от Бернар Арно, дори два века след създаването си, Hermès все още е собственост на преки потомци на Тиери Ермес. Няколко десетки членове на разширеното семейство Ермес (с различни фамилни имена) контролират 67% от публичния капитал на компанията.

Вземете за пример Никола Пюеш. Той е 81-годишен правнук на Тиери Ермес. Когато майка му Ивон Ермес почина през 1996 г., Никола наследи нейния 5% дял в Hermès. Наследи още 1% дял, когато сестра му почина. Неговият дял от 6% го прави един от най-големите индивидуални акционери в компанията, т.е. изключително богат.

Дял от 6% в компания на стойност 330 милиарда долара е оценен на около 14 милиарда долара на хартия.

Богатство от 14 милиарда долара би направило Никола един от 20-те най-богати хора в Европа и приблизително 110-ия най-богат човек в света.

И все пак, нещо много странно се случва с богатството на Никола. Той твърди, че няма представа къде е изчезнало. И не става дума за това, че го е похарчил и не знае как е станало. Никола буквално не знае къде са физическите акции на компанията и поради това твърди, че вече няма никакви пари.

Това е последният странен обрат в историята за богатството на Никола Пюеш. Той няма деца. През 2017 г. Никола основава филантропска организация, наречена Фондация „Исократ“, която трябваше да наследи неговия дял в Hermès. Договорът с фондацията включва клауза, която му позволява да промени намеренията си, ако някога стане баща.

През януари тази година беше разкрито, че Никола е активирал тази клауза и обявил намерението си да остави поне половината от богатството си на новоприетия си син. Ако си представяте осиновено момче от сиропиталище, имам изненада за вас. Никола легално осиновил бившия си градинар на средна възраст. Този градинар сега е наследник на едно от най-големите богатства в света. И най-доброто за градинаря – според швейцарското законодателство, като осиновен, той няма да плати и цент наследствени данъци.

И така стигаме до настоящето.

Никола твърди, че вече няма никакви пари и че не контролира 6% дял в Hermès. Той допълнително твърди, че бивш финансов съветник е „измамил“ с акциите му в „гигантска измама“, която може да е с давност над две десетилетия и да включва Бернар Арно.

Компанията Hermès не знае кой контролира липсващия 6% дял. Ситуацията се усложнява от факта, че акциите на Никола са били „предявителски акции“ – вид акции, които не е нужно да се регистрират на конкретно име. За разлика от повечето членове на семейство Ермес, които притежават „регистрирани акции“ издадени на конкретни имена.

Бернар Арно

За да открие акциите, Никола смята, че френските следователи трябва да говорят с Бернар Арно.

През 2001 г. Арно започва да купува акции на Hermès на публичния пазар. До 2010 г. по някакъв начин успява да придобие 23% от Hermès, без семейството да разбере. Арно е бил технически задължен да декларира дела си, когато той надхвърли 5%, но не го е направил. За да предотвратят по-нататъшни придобивания от Арно, десетки членове на семейство Ермес подписват споразумение, което забранява продажбата на акции за няколко десетилетия. Това прави почти невъзможно външен човек да придобие мажоритарен дял. Никола не е бил сред подписалите това споразумение.

Арно е принуден да се оттегли и плаща глоба от 8 милиона евро за нарушаване на законите за ценни книжа. Той също така се съгласява да разпредели акциите на Hermès между акционерите на LVMH.

Членовете на семейство Ермес вярват, че Никола е продал акциите си на Арно. Никола отрича това твърдение и продължава да присъства на семейни бизнес срещи през годините. Той подозира, че бившият му финансов мениджър може да е продал или дал назаем дела му на Бернар Арно.

В съдебен иск Никола твърди, че бившият му финансов мениджър е създал тръст в чужда държава, който сега държи акциите на Hermès или приходите от продажбата им. Финансовият мениджър признава, че е участвал в събирането на акции на Hermès от Арно и е получил комисиона за работата си, но категорично отрича акциите на Никола да са били част от тези 23% на Бернар Арно.

И така, мистерията се задълбочава. Някъде по света има 6% дял в една от най-престижните луксозни марки – на стойност около 14 милиарда долара, който изглежда е изчезнал безследно.

Списъкът с участници прилича на френски трилър : 81-годишен наследник, който не може да открие богатството си, неговият бивш градинар-наследник, луксозен магнат, който някога се е опитал тайно да овладее компанията и мистериозен финансов съветник, който може би държи ключа към цялата история.

Четете още : Луксозните чанти Birkin на Hermès на търг за над 100 000 долара.

Юлия Кадийска