В брой 76 на списание Banker Special посланикът на Република Франция в България – Негово Превъзходителство Жоел Мейер споделя в разговор със Силвия Джагарова и Калоян Атанасов за партньорството между двете държави, което определя като стратегически важно.
Публикуваме разговора без съкращения.
Жоел Мейер e роден на 25 май 1961 година. Завършил е висше образование в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO), специализирал е съвременна гръцка литература.
Заемал е високопоставени длъжности в Министерството на Европа и външните работи в централната администрация, работил е в мисиите на Франция в Кипър, Гърция, Мали, Италия. Жоел Мейер е бил извънреден и пълномощен посланик на Франция в Нуакшот (Мавритания) и в Бамако (Мали), а от декември 2022 г. е дипломат №1 на страната си в София.
Кавалер е на Ордена на Почетния легион и Кавалер на Националния орден за заслуги. Жоел Мейер е женен, с три деца.
Ваше превъзходителство, къде по време на предишната Ви дипломатическа кариера се сблъскахте с най-трудните, и с най-вълнуващите предизвикателства?
– Бих искал да ви благодаря за това интервю и за възможността да подчертая дълбоките отношения между нашите две страни. Всяка дипломатическа длъжност е вълнуващо предизвикателство, защото трябва да намериш начин за разработването на нови проекти за сътрудничество със страната, в която сте назначен, независимо дали с правителството, с местните власти или с гражданското общество. В Европа проектите с институциите и гражданското общество са много ефективни и високо оценени.
Но другаде правителствата не следват конкретните интереси на страната си и създават трудности, дори в ущърб на своите граждани. Това е сериозно предизвикателство.
Вие сте посланик на Република Франция в България от почти две години. Какви са впечатленията ви от нашата страна?
– Аз съм един „щастлив“ посланик, защото отдавна исках да дойда в България. През 2007-2010 г., докато работех в Париж, вече следях двустранните отношения между нашите държави. Това беше по време на присъединяването на България към Европейския съюз. Бях много заинтересован да се върна във вашата страна, 15 години по-късно. Успях да видя усилията и напредъка на България да стане пълноправен член и дори един от основните играчи в Европейския съюз.
София няма за какво да завижда на другите европейски столици по отношение на градското си развитие. Очевидно, както навсякъде в Европа, има нужда да продължим да коригираме териториалните и социалните дисбаланси, за да позволим на всеки гражданин да се почувства удовлетворен и горд от своята принадлежност към европейското семейство и да почувства ползите от това. Но това е общо предизвикателство за всички държави-членки, важи и за Франция.
Близки ли са българите и французите като манталитет и мироглед? Има ли някакви разлики?
– Французите истински се възхищават на българите – за тяхната борба за независимост и свобода. Няма нужда да припомням призива на Виктор Юго за помощ към българите след клането в Батак, за желанието на президента Франсоа Митеран да подкрепи демократичните стремежи срещу тоталитаризма през 1989 г. или активната за ни солидарност по време на пленничеството на българските медицински сестри в Либия, които най-накрая бяха освободени през 2007 година.
Не забравяме и приноса на много българи към философията, изкуствата и науките в самата Франция: литературният критик Цветан Тодоров, художникът Кристо, писателят и психоаналитик Юлия Кръстева, голямата певица Силви Вартан, професорът и учен Минко Балкански, пианистът маестро Венцислав Янков и много други…
Да, имаме еднакво виждане за света. Затова винаги сме били много близки, обединени около нашата привързаност към едни и същи ценности – свобода, социална справедливост, признание на заслужилите и върховенство на закона. Има един момент, който ме впечатли особено и със сигурност присъства повече тук, отколкото във Франция. Това е привързаността на българите към културни, музикални, артистични или наследствени традиции и история.
България и Франция имат традиционно отлични двустранни контакти. Как се развиват сега нашите икономически, политически и културни отношения?
– Тази година отбелязваме 145 години от установяването на официалните дипломатически отношения между Франция и България. Празнуваме и 15-ата годишнина от стратегическото партньорство, започнато между нашите две страни от президента Никола Саркози, президента Георги Първанов и премиера Сергей Станишев.
Резултатите са налице – ние наистина сме стратегически партньори един за друг. Франция подкрепя перспективите за присъединяване на България към еврозоната и ОИСР и пълното й интегриране в Шенгенското пространство с премахване на контрола по земя между държавите членки.
Нашият икономически обмен преживя голям бум и отбелязвам, че дори България изнася повече за Франция, отколкото Франция за България. Ключова роля тук има Френско-българската търговско-промишлена камара, в която членуват над 300 компании. Нашето икономическо партньорство обхваща всички сектори – машиностроене, електроника, аеронавтика, услуги, iIT, хранително-вкусова промишленост, банкиране, енергетика и др.
На културно, образователно и университетско ниво съвместните проекти и мобилността между студенти, изследователи и творци непрекъснато нарастват. Все повече френски студенти идват в България за обучение по Еразъм, все повече академици и компании участват във френско-българската изследователска програма RILA – България е един от водещите европейски партньори на Франция по отношение на научните изследвания.
Все повече творци от двете страни обменят опит и творби. Театър, визуални и пластични изкуства, музика – по-специално нашето забележително сътрудничество с фондациите “Готие Капюсон” и “Венцислав Янков” за подкрепа на млади таланти, учещи в България. Френският институт в България и Българският културен институт в Париж умножават проекти и идеи.
Подчертавам и динамиката на България в насърчаването на езиковото многообразие и френския език. България активно насърчава франкофонията и в това се убедихме наскоро с неотдавнашното участие на вицепрезидента на републиката г-жа Илияна Йотова в срещата на върха на OIF (Международната организация на франкофонията) във Франция. Използването на френски език предлага реални професионални и икономически възможности. Използвам възможността да благодаря на всички преподаватели по френски език в България.
Атрактивна дестинация за френските инвестиции ли е България?
– Цифрите говорят сами за себе си: тук присъстват повече от 150 дъщерни дружества на френски компании, които пряко наемат повече от 10 000 служители и допринасят за няколко хиляди индиректни работни места чрез подизпълнители. Френските компании идват в България, защото има таланти, много добре обучени студенти и… френскоговорящи, като френският език е предимство. Има фантастични френско-български успехи. Знаете ли например, че именно в България се сглобяват кабините и вратите на самолетите Airbus, благодарение на френско-българска компания.
Но най-голямото предизвикателство за един инвеститор, чуждестранен или национален, е липсата на служители. Намаляващото население в някои страни изисква дебат на европейско ниво относно необходимите средствата за отстраняването на проблема. Продължаването на реформите, предприети от правителствата ви по отношение на справедливостта и прозрачността в обществения живот, също ще изпрати добър сигнал към чуждестранните инвеститори и ще бъде положителен елемент за бизнес средата.
Кои са двустранните проекти или събития, по които работите в момента?
– Енергетиката е сектор, в който можем да комбинираме нашите умения. По-специално гражданската ядрена енергия, където имаме дълготрайно сътрудничество. Франция е готова да подкрепи България в амбицията й да развива нови мощности в този сектор, да произвежда повече нисковъглеродна електроенергия или дори водород. Но конвенционалните възобновяеми енергии – слънчева, водна енергия, вятър, също са обещаващи за нови партньорства.
Според Вас как трябва да изглежда бъдещето на ЕС?
– Повече европейска интеграция ще ни позволи да преодолеем предизвикателствата, пред които сме изправени колективно: икономически, социални, здравни, сигурност. Французи и българи са съгласни с тези концепции за по-социално справедлива Европа, ангажирана с неизбежните цели на климатична неутралност, но без да се наказва конкурентоспособността на индустриите.
Европа, способна да гарантира своята автономия в стратегически сектори – енергетика, отбранителна промишленост, селско стопанство. Европа, чиято дума се чува на международната сцена, защото всичко, което се случва по света, има последствия и за Европа.
Франция организира много зрелищни и запомнящи се олимпийски игри. Кои бяха основните послания, които вашата страна отправи към света?
– Олимпийските и параолимпийските игри в Париж се проведоха под знака на солидарността, с ясни ангажименти в това отношение – равнопоставеност на половете, включване на всички, еко-отговорност (90 процента от съоръженията бяха временни).
Получихме подкрепата на много страни-партньори, които допринесоха за сигурността на игрите. Тук специално трябва да благодаря на България, че беше една от първите европейски страни, които изпратиха около 40 полицаи във Франция, за да подкрепят френските си колеги в продължение на два месеца. Отдавам почит и на всеотдайността на българските доброволци, които дойдоха да допринесат за перфектната организация на Игрите и за посрещането на националните делегации.
Какво не знаят българите за Франция? Как бихте описали страната си като туристическа дестинация?
– Париж беше в светлината на прожекторите по време на Олимпийските игри, но каня българските туристи да опознаят очарованието на всички френски региони. Това за туризма, но цялата френска територия предлага много възможности и за проучвания, изследвания, инвестиции в икономически дейности и разработване на проекти. Франция популяризира своите предимства, които ви каня да откриете на уебсайта „choosefrance.fr“.
Тренирате ли някакъв спорт, имате ли хобита?
– Основно ходя пеша и в това отношение София е столица в мащаб, която ви позволява да се разхождате и да помечтаете, с многобройните си исторически квартали и добре уредени зелени площи.
Коя е Вашата предпочитана дестинация за семейна почивка или приятен уикенд?
– Имаме особен интерес към богатата история на вашата страна, която е била на кръстопътя на много цивилизации и е развила оригинални култури, като тази на траките. Всяка култура е оставила своя отпечатък навсякъде. Признавам си, че обичам да се връщам на Перперикон. Никога не се уморявам да преоткривам това невероятно място.
Имате ли еталон или модел за подражание в дипломацията?
– Той не е професионален дипломат, а френски висш държавен служител, който демонстрира любовта си към страната си до степен да пожертва живота си. Високопоставен член на Съпротивата във Франция по време на Втората световна война, който дори подложен на мъчения, отказва да разкрие имената и плановете на своята мрежа. Името му е Жан Мулен.
Какво бихте искали да постигнете до края на мандата си в София?
– Вицепремиерът и министър на външните работи г-жа Мария Габриел и френският министър по европейските въпроси г-жа Лорънс Бун стартираха преди няколко месеца в София преговори за обновяване на стратегическото партньорство между нашите две страни.
Става въпрос за адаптиране на нашето сътрудничество към новите възможности, които се предлагат, и съвместно предлагане на нови инициативи за укрепване на сплотеността на Европа. Предложения направиха и президентът Еманюел Макрон и премиерът Денков, който тази година беше поканен в Елисейския дворец.
В момента работим с българското Министерство на външните работи, за да финализираме текстовете и да стигнем до подписването на това ново партньорство възможно най-скоро.