Берлинският градски дворец (Berliner Stadtschloss) е другата могъща сграда, освен Райхстага, която символизира немската сила, власт и държавност. Но съдбата не винаги е била благосклонна към този архитектурен шедьовър.
История
Всичко започва през XV век, когато курфюрстът (член на избирателната колегия на Свещената Римска империя, която посочва следващия император) и маркграфът на Бранденбург Фридрих II фон Хоенцолерн започва да строи въпросния дворец. Избраното място е стратегическо – на остров Шпрееинзел, между двата речни бряга в центъра на бъдещата немска столица; преди това там е имало крепост. През 1465 г. бъдещата резиденция най-накрая е завършена – в ренесансов стил, по образец на замъка в Торгау.
В края на XVI в. архитектът Рохус, граф Линар, построява западното крило и придворната аптека. След Тридесетгодишната война, през която каменното здание е пострадало сериозно, с реставрацията и благоустройството му се заема Великият курфюрст Фридрих Вилхелм. По време на неговото управление множество вътрешни помещения са дооформени и декорирани, например Кугелкамер и Брауншвайгската галерия.
След коронацията на първия пруски крал Фридрих Първи през 1701 г., Берлинският дворец отново е реновиран. Под ръководството на архитекта Андреас Шлютер кралската резиденция се превръща в грандиозен образец на протестантския барок. В периода 1845 г. —1853 г. е издигнат и внушителният купол на палата, дело на Карл Фридрих Шинкел, Фридрих Август Щюлер и Алберт Дитрих Шадов.
По-късно постройката става свидетел на множество исторически събития по време на Първата световна война – на 31-ви юли 1914 г. от балкона на двореца император Вилхелм II обявява присъединяването на държавата към войната, а само четири години по-късно, на 9-ти ноември, Карл Либкнехт провъзгласява създаването на Ваймарската република. След това Берлинският дворец се преобразува в музей и щабквартира на различни учреждения, но после започват едни от най-тъжните години в историята му…
Дворец на републиката
След началото на Втората световна война и превратния момент при Сталинградската битка, съюзническите сили бавно напредват към столицата на Третия райх. В резултат на мащабните бомбардировки над Берлин, между 3 и 24 февруари 1945 г., градският дворец е почти разрушен. След края на войната има неколкократни опити сградата отново да бъде възстановена, но през 50-те години тя е окончателно унищожена. Започва нова ера…
Впоследствие Германия е разделена на две самостоятелни държави, а Шпрееинзел влиза в състава на Източен Берлин и Германската демократическа република (ГДР). Дворцовият площад е преименуван на площад „Маркс-Енгелс“ и на мястото на палата през 1976-а е построен Дворецът на републиката – в типичен социалистически стил. Но той няма да просъществува дълго…
Възкръсване
През 2007 г. Бундестагът взима окончателното решение да изгради наново двореца – събрани са приблизително 500 млн. евро, най-вече от частни инвеститори, за проектирането и строителството на стария паметник на културата. След три години Дворецът на републиката е демонтиран и започва новото начало на шедьовъра на немската архитектура. До 2019-а Берлинският замък е почти готов, като в него е планирано да се помещават различни музеи, библиотека, лаборатории, кафене и ресторант с панорамен изглед. Образователният му център носи името на именития немски пътешественик, изследовател и географ от епохата на Просвещението – Александър фон Хумболт.
Оттук можете да видите компютърната възстановка на Берлинския дворец и как ще изглежда в завършения си вид – https://www.youtube.com/watch?v=-Oe8YIdGsiE .
И така, до преди няколко дни, се стигна до един от финалните стадии на строежа – „коронясването“ на новоизградения купол. Въпреки че златният кръст вече краси двореца, преди това той предизвика спор между някои инициатори, членове на Бундестага и граждани на Германия. За едни това е остарял символ, а за други – обида за нехристиянското население на държавата. Така или иначе кръстът за 1 мил. евро бе поставен и посрещнат с овации от повечето берлинчани.
Впрочем, преди два месеца сградата бе обхваната от пламъци. Но за щастие, благодарение на бързата намеса на пожарната, са изгорели само малка част от строителните материали и е пострадал един работник. Все още се изяснява причината за пламъците.
Чрез този линк можете да си направите виртуална разходка в Берлин – около почти завършения замък и забележителностите край него – https://www.youtube.com/watch?v=mnQ9OqcEr_g .
Иначе казано германският народ не само възстанови един от историческите си забележителности и архитектурни шедьоври, но и доказа пред света, че продължава да държи на своята история и да я пази.