Учени от японския медицински университет „Дзикей” са успели да докажат, че депресията се причинява от вирус. Ето какво разказва професор Кадзухиро Кондо.
„Има общо 8 вида херпес. На нашето внимание е шестият тип – така нареченият човешки херпесен вирус. При него особеното е, че той живее в тялото ви през целия живот. „Крие се” в кръвните ви клетки. При стрес или умора количеството му се увеличава и може да се улови при изследване на слюнка. Опитва се през носа да проникне в мозъка ви. Между мозъка и задната част на носа ви се намира обонятелната луковица. Вирусът я заразява, а след това се връща към латентното си състояние”, обяснява професорът.

След това вирусът или по-точно неговият SITH-1 ген, произвежда протеин, така нареченият SITH-1 протеин. Той започва да вкарва калций в клетките. Прекаленото количество калций предизвиква смърт в клетката. При експерименти върху мишки учените са установили, че когато този ген е вкаран изкуствено в обонятелната луковица, клетките й започват да умират.
„Обонятелната луковица играе важна роля в мозъка, тя е свързана и с емоциите. Следователно, когато клетките на обонятелната луковица умират, това влияе и на емоциите. Предизвиква се стресова ситуация, а мозъкът реагира на стрес с депресия. Това се дължи на протеина SITH-1, който убива клетките на обонятелната луковица и това е причината за депресията“ – подчертава професор Кондо.
По време на експериментите му е установено, че ако човек има протеин SITH-1, то вероятността да изпадне в депресия скача с 12 пъти. При 80% от хората с депресия е регистриран такъв протеин.
Как да разберем, че процесът е започнал?
Учените са изправени пред трудна задача – как да регистрират концентрацията на този протеин, ако той е в мозъка? Оказва се, че протеинът SITH-1 не може самостоятелно да вкара калция в клетката. Необходим му е „съучастник” – друг протеин – CAML. Те заедно образуват съединение, което насочва твърде големите количества калций в клетката. Но организмът не стои просто така беззащитен, а се опитва да се съпротивлява. В резултат на това в кръвта се образуват специфични антитела, от които разбираме за наличието на това съединение.
„И така – ако открием специфични антитела в кръвта специално за това съединение, можем да допуснем, че протеинът SITH-1 вече е в обонятелната луковица, свързал се е с CAML протеина и изпраща калций до клетките. Тоест, научаваме за това косвено” – обяснява ученият.
Лечение и начин на действие
Повишената концентрация на антитела в кръвта индиректно показва, че комбинацията от двата протеина е започнала да убива клетките. Но тя се среща не само при хора с изразени симптоми на депресия, но и при такива, които са в мрачно, потиснато настроение. Решението на проблема е в следенето на протеините.
„По-рано депресията не се смяташе за болест. Но сега, като знаем какво я причинява, можем да продължим по-нататък изследванията си и да открием лекарство за нея”, обяснява ученият. Той също така посочва, че е всеизвестно, че депресията се свързва с недостиг на допамин и серотонин, но това не е причината за нея, а нейното проявление.
Сега обаче вече е доказано, че депресията се причинява от вирус.
Знае се, че в слюнката се увеличава съдържанието на вируса на човешкия херпес –VI, той заразява обонятелната луковица и се отделя SITH-1. Оттук нататък учените имат една цел – как да предотвратят вирусът да не попада от слюнката в мозъка. „Нещо, което не е чак толкова невъзможно да се направи” – завършва оптимистично професор Кондо.