Преди малко повече от седмица (на 1-и декември) японската принцеса Айко навърши 30 години. Според тамошното законодателство тази възраст се смята за пълнолетие. Айко, въпреки че е единствено дете на царското семейство, няма шансове да наследи трона на баща си заради пола си.
Единственото дете на император Нарухито и съпругата му Масако Оваде – принцеса Айко – в момента учи японска литература в университета Gakushuin в Токио.
Тъй като рожденият ѝ ден – 1-и декември, се падна в средата на учебната седмица, традиционните церемонии по навършване на пълнолетието бяха отложени за неделята.

Според японското онлайн списание Nippon.com, Айко ще даде специална пресконференция през март 2022 г., която ще бъде посветена на бъдещите ѝ планове и новите функции, които ще поеме, вече навършила пълнолетие.
Макар императорското семейство да празнува, пълнолетието на Айко поставя на дневен ред един наболял проблем. Кой ще наследи императорския трон в Япония?
В страната на изгряващото слънце все още е в сила принципът тронът на хризантемата да се дава само на наследници от мъжки пол. В същото време дамите с императорска кръв са длъжни по закон, в сила от далечната 1947 г., в случаите, когато се омъжат за хора от „простолюдието“, да се откажат от титлата и позицията си в императорското семейство.

След Втората световна война броят на членовете на императорското семейство намалява от 67 на 17 и само трима души се оказват възможни наследници на трона: братът на император Нарухито – принц Фумихито, който на 30 ноември навърши 56 години, неговият син – принц Хисахито, който е на 15 години, и 85-годишният чичо на сегашния император. Известен е като Масахито – принц Хитачи. Той обаче няма деца.
Тази система, по която се наследява тронът на хризантемата, застрашава бъдещето на императорското семейство. Това най-сериозно притеснява онези кръгове от японското общество, които са силно консервативни и вярват, че японският трон е част от националната идентичност. Подобно мнение защитава Кумико Немото, професор по мениджмънт във Висшето училище Senshu в Токио.
По думите му това, че тронът се наследява само по мъжка линия, по безспорен начин символизира патриархата в японското семейство и общество.

На 26-и октомври японското императорско семейство преживя сериозно сътресение – по време на сватбата на братовчедката на Айко – принцеса Мако, (по-голямата дъщеря на принц Акишино и принцеса Кико) – тържеството бе помрачено от медийни публикации, че майката на съпруга ѝ Кей Комуро, имала неуредени финансови взаимоотношения с бившия си партньор. Така в редица световни медии, включително и в The New York Times, се появиха коментари, че Кей Комуро е просто един „златотърсач“.
По всяка вероятност съдбата на принцеса Айко няма да бъде по-различна от тази на нейната братовчедка – омъжи ли се за „простосмъртен“, тя ще загуби титлата си и няма да бъде част от императорското семейство. В такъв случай би било бял кахър дали ще се разпространяват слухове, че мъжът ѝ е златотърсач, или не.

„От жените в императорското семейство се очаква да бъдат скромни и да служат на съпруга си, на баща си и нацията. Те трябва да поемат по традиционния път – на съпругата и майката, но извън императорското семейство“– коментира Кумико Немото и уточнява, че подобна съдба има не само бившата вече принцеса Мако, но и още седем други японски принцеси, лишени от титлата си.
Това би могло да се промени само ако японското общество окаже натиск за промяна на досегашния закон, регламентиращ функционирането на императорската власт.

Освен това и в японското правителство трябва да започнат да се обсъждат възможности, които да предвидят включването на жените сред потенциалните наследници на трона и запазването на титлите им след брака, коментират журналисти от Kyodo News.
„Ако в Япония започна да се държи на едно по-равнопоставено отношение между половете, то е възможно и нагласите към японското императорско семейство да се променят и дори когато принцесите се омъжат за „простосмъртен“, те да могат да запазят титлите си и дори да имат шанс да наследят трона“, завършва оптимистично Немото.