В Tate Modern показват част от колекцията на тайвански милиардер

В Tate Modern показват част от колекцията на тайвански милиардер. Посетителите на популярния музей ще имат рядката възможност да видят творби на художници като Пабло Пикасо, Анди Уорхол и Дейвид Хокни в нова изложба, изследваща връзката между живописта и фотографията.

Новата експозиция, озаглавена „Улавяне на момента“, се открива днес, 13 юни.

Изложбата се осъществява в сътрудничество с фондация YAEGO, основана от тайванския колекционер, предприемач и филантроп Пиер Чен през 1999 година. Той е включен под номер 550 в списъка на Forbes за 2021 г. на милиардерите в света и под номер 9 в Тайван.

Франсис Бейкън, Проучване за папа VI (1961) година.

Пиер Чен или Чен Тай-Мин (роден през 1958 г.) е тайвански колекционер на произведения на изкуството и бизнесмен. Той е основател и председател на Yageo Corporation, която произвежда електронни компоненти за мобилни телефони, автомобили, лаптопи и настолни компютри, както и ключови електронни устройства.

Чен е израснал в Каошунг в тайванско семейство от средната класа. Той получава бакалавърска степен по инженерни науки от Националния университет „Ченг Кунг“ в Тайван. Основава Yageo през 1977 година.

Анди Уорхол, Автопортрет, 1966-1967.

Към днешна дата Чен е собственик на 47 търговски офиса, 40 производствени обекта, 20 центъра за научноизследователска и развойна дейност по целия свят. Той отговаря за ежедневната дейност на Yageo, както и за неговото управление.

За изложбата в Tate Modern YAGEO предоставя картини на Франсис Бейкън, Герхард Рихтер и Питър Дойг, както и фотографии на Томас Щрут, Андреас Гурски и Хироши Сугимото.

Представени са произведения като емблематичните ситопечатни отпечатъци на Уорхол, както и картини на Пикасо и Франсис Бейкън, а също и изображения, заснети от прочути фотографи.

Луиз Лоулър, Изплискване.

От Tate Modern споделят, че изложбата ще се разгърне като отворен разговор между някои от най-великите художници и фотографи от последните поколения и ще покаже как четката и обективът са били използвани за улавяне на моменти във времето.

„Улавянето на мига“ ще започне с някои от най-известните художници-експресионисти от следвоенния период и ще покаже как се отразява влиянието им на обществото, чрез поредица от забележително живописни фотографии, обясняват от музея.