Кои са победителите на третите Национални музикални награди

Hallelujah. Follow You. Oй, девойче. Влюбен ден. Ти и аз. One (I’m Looking For). Doing Good. Вампир. За мене забрави. Пеещото тяло. Пеещите артисти. Destiny Quartet. Nobody Knows the Trouble I’ve Seen.

Така – телеграфно, в 201 знака ви информираме за най-важното, случило се на 12 юни в най-представителната зала на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ – Аула Магна. Там се състоя официалната церемония по връчването на третите Национални музикални награди 2022-2023 за независима музика.

Това бяха първите награди, на които имах честта да обявя победител (в качеството си на представители на медиен партньор в лицето на Banker Special), и последните, на които същият не дойде. Не е очаквал, че ще спечели, защото наградите са… за независима музика.

Организатори на събитието бяха катедра „Музикални и мултимедийни технологии“ към Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Медийни партньори – България 24, Banker Special, Metro Dance, Alma Mater TV, с комплимент от Бранд Маркетинг – организация за световни вина и сладки изкушения от Пи-ми.

Halllelujah и Nobody Knows the Trouble I’ve Seen бяха двете песни, оформили като в рамка събитието –началото и краят му. Изпълни ги сборният студентски хор от специалност „Музикални медийни технологии и тонрежисура“ към Софийския университет с ръководител – гл. ас. д-р Марина Апостолова Димитрова. Той безапелационно обра овациите на всички в Аулата.

Halllelujah е хит на Ленард Коен. В припева се повтаря: „Любовта не е някакъв победен марш, а с пресипнал глас да пееш „Алелуя“. Изпявайки го, хорът накратко обясни връзката между любовта, пеенето и божественото и засили вълнението кои ли ще бъдат тазгодишните победители на Националните музикални награди. Церемонията се провежда за трети път, но заради пандемията е за първи път на живо.

Водещите – Юлия Димитрова от дует „Мания“ и актьорът Симеон Владов – изпълниха свои песни. Симеон Владов поздрави инициатора на наградите – DJ Tisho – с „Рядък екземпляр“, като на екран зад него се прожектираше клипа към песента по текст на Георги Константинов и музика и аранжимент на Красимир Гюлмезов. После изпълни още една песен – „Любовта просия не търпи“ по свой текст и по музика на Николай Антов, с клип, сниман във Вършец. И двете песни са продуцирани от Игор Марковски и са част от проекта му „Пеещи артисти“.

Юлия Димитрова поздрави присъстващите от името на сестра си с една от по-новите песни на дует „Мания“ – Whatcha Waiting For по текст на Крум Георгиев и по музика на Иван Динев. Малко по-късно тя изпълни и една по-стара тяхна любима песен „Хладни очи“.

Юлия Димитрова.

Ема Краун, която бе номинирана в две категории, и спечели в една от тях съвсем заслужно, смени няколко тоалета, за да бъде в тон с песните, които изпълни. Едната – „Чай“ – беше специално за обичащите да пият чай и в топлото време, а втората – „Doing Good“ – бе песента, с която тя спечели в категорията „Женски глас“.

Дует „Expose“ предизвика силни емоции с песните си „Не се предавам“ и „Спри“. В края на изпълнението на първата си песен Цвети от дует „Expose“ обяви, че независимите артисти имат нужда от подкрепа и че те заслужават силни аплодисменти за това, че изобщо се осмеляват да правят музика в България.

Дует „Expose“.

В тържествената вечер на 12 юни най-добрите от независимите артисти, създавали песни през последната година, получиха повече от аплодисменти. Като победители в  Националните музикални награди 2022-2023 за независима музика те получиха награда под формата на „Звезден камък“. Това късче от Космоса символизира безкрайността на музикалната фантазия и звездния статус на талантливите самопродуциращи се артисти. Автор на пластиките е плевенският художник Георги Глогов.

За потенциалните победители са гласували техни почитатели, колеги, приятели и роднини в You.tube, Facebook, а също така и на имейл. Освен това в специална анкета са гласували преподаватели и студенти от специалности „Музикални медийни технологии и тонрежисура“. Освен това с компетентната си оценка помогнали и приятелите – музикантите Деси, Нора, Андрей, Юри и Стенли.

Така победителите са излъчени на база резултатите от три различни гласувания.

В категория „Дебют“ спечели женската рок група от Бургас – SECOND TO NONE с „Follow You“. Те се конкурираха с ALEXANDRIA GOLD с I Am So Over You“, и с ВЯРА ВАСИЛЕВА сПочакай, мое лято“.

DJ Tisho връчва наградата за дебют на SECOND TO NONE.

Наградата им бе връчена от Ива Георгиева – управляващ партньор в GSG в България, представител на SportFive и основател на проекта “Спортът в теб”.

Момичетата от SECOND TO NONE обявиха, че наградата е стимул и мотивация да продължават да създават музика, въпреки трудностите, защото накрая трудът им ще бъде оценен.

В следващата категория – “Култура и традиция” – създадена с идеята, да насърчи запазването на традициите ни в сложния глобален свят на транснационални компании, наградата спечелиха ГЛАСОВЕ НА ТРАДИЦИЯТА с ремикс на „Ой, девойче“.      

Номинирани в „Култура и традиция“ освен тях бяха и НИКОЛЕТА/BUNYVERSE с Мерак“ и A CLOUD EMBRASED с „Não sem você“.

Наградата връчи Цветелина Бенчева – административен директор на телевизия „Алма Матер“, която обяви, че за нея е изключително удоволствие да връчи наградата тъкмо в категорията “Култура и традиция”, защото това са две от нещата, които университетската телевизия подкрепя с особена ревност.

Даниел Спасов със „Звездния камък“.

Даниел Спасов от „Гласове на традицията“ не скри изненадата от наградата си – призна, че за първи път експериментират, правейки ремикс със съдействието на DJ Tisho, като уточни, че те все пак са акапелна формация, която пее обработен фолклор.

Спасов подчерта, че фолклорът не е една застинала материя и че той трябва да бъде развиван и обновяван. В същото време музикантът подчерта, че това трябва да се прави много умело и внимателно – с чисти ръце, за да може да се преведе на езика на хората от ХХI век.

ДАНЧО СТЪЛБИЦАТА/ЛИЛИ МАР спечелиха в категорията „Клубен акт“ с Влюбен ден“. Те бяха номинирани заедно с МИСТИК със „Спомен“ и с DAVIDOV/SEEMO с „Element Of Life“.

Наградата бе връчена от Андрей и Гергана от сутрешния блок “Бодра смяна” на Метро Денс Радио. Андрей се пошегува, че тъкмо те са най-подходящите да връчат наградата, защото са стари рейвъри по душа. Гергана го репликира – че всъщност той е рейвърът, защото е отдал много години от живота си на диджейската кариера, а тя е бивш зубър, който има доста да наваксва.

После, обявявайки наградата, Андрей призна, че Данчо Стълбицата е една от причините да се занимава с радио. Известният водещ благодари за отличието и скромно призна, че в песента той само прави анонс.

Данчо Стълбицата с наградата „Звезден камък“.

След това обясни отсъствието на Лили Мар, пояснявайки, че тя е в Испания, но ще дойде през лятото в България, където я очакват много много клубни участия. След това Данчо Стълбицата поздрави DJ Tisho – че освен че е баща на Музикални национални награди, е и тоталният миксатор на „Влюбен ден“.

В категория „Поп акт“ – за мелодични музикални изпълнения, които лесно се възприемат от широката публика, наградата връчи пишещият тези редове – в качеството си на представител на Banker Special – медиен партньор на наградите.

Победителят бе MONA с „Ти и аз“, спечелила в конкуренция с MI66 с „Jealousy“ и ЕMA CROWN с „Doing Good

Ема Краун.

В следващата категория за „Рок акт“ спечели BIG MAMA SCANDAL с  „One (I’m Looking For)“. В епичната битка на китарите се бореха и АУДИОСФЕРА с „Цел“ и АТЛАС със „За мене забрави

Наградата връчи Ивайло Нойзи Цветков – културен антрополог и почитател на рок музиката, който предаде поздравите на съпругата си – госпожа Нойзи, по-известна като Мария Игнатова на всички в залата. Той бе категоричен, че всички трябва да подкрепяме независимата – инди музиката във всичките й форми. След това, връчвайки наградата на Ивайло Гочев от BIG MAMA SCANDAL, го нарече рок съратник, с когото от средата на 90-е са свирили на едни сцени –  но в различни групи и формации.

Ивайло Гочев припомни, че Нойзи участва в песен на BIG MAMA SCANDAL от 1993 г. чийто клип е излъчен по MTV и с който групата става първата в музикалната история на България, популяризирана в ефира на американската телевизионна мрежа. Той благодари на Националния фонд „Култура“, подпомагащ независимите артисти и по-специално подкрепил създаването на песента им, получила наградата. Гочев носеше тениска с инициалите на Ван Хален. Той обърна внимание, че това не е никак случайно, защото песента им е посветена на Еди Ван Хален (1955-2020) – музикант – колос на ХХ век, съизмерим в своето време и в своята сфера с Моцарт и Бетовен.

„За него тепърва ще се говори и ще се чува – за неговото уникално свирене на китара и тоноизвличане, на което много китаристи са се опитвали да подражават през 70-е години, но не успявали“, обясни Ивайло Гочев. Вокалистът призна, че още от 1992 г. били под влиянието на Еди Ван Хален, но едва сега решили да запишат песен, която да е тип „ванхаленска песен“ и в която да следват стила на известната група – звука, свиренето и вокалите.

След това, като благодари за отличието, Ивайло Гочев подчерта, че да се занимаваш с музика в България е изключително интересно и че той лично е силно обнадежден от все новите и новите неща, които се създават всяка година.

Актрисата Деси Моралес, която участва в клипа към One (I’m Looking For)“ обяви, че  BIG MAMA SCANDAL и Министерството на културата, в лицето на Национален фонд „Култура“ са сбъднали нейна мечта – да се види в рок клип, тъй като тя е рокаджийка в кръвта си.

Режисьорът на клипа Калоян Начев призна, че макар и да получава награда за независима музика, той е много зависим от потребността да работи с чудесни хората.

Ивайло Гочев, Деси Моралес, Калоян Начев и Ивайло Нойзи – Цветков.

Дали провокиран от думите на Начев или по друга причина, но Ивайло Гочев взе думата, за да обясни къде са другите членове на групата. Барабанистът Костадин Шумарев е в Портлад на работа, китаристът Иван Любомиров свири на Черноморието, а басистът Александър Табаков снощи пострадал и не може да ходи.

Последва обявяването на победителя в категорията „ЖЕНСКИ ГЛАС“.

Преди да прочете името на спечелилата, Драгомир Симеонов – водещият на следобедния блок на „Дарик радио“ обяви:

„Да си независим не е лесно, но свободата е най-ценна. Когато човек е независим, може да прецени кога има истински приятели. В мое лице имате истински приятел и знаете къде да ме намерите – при необходимост и желание.“

След това връчи наградата на Ема Краун (EMA CROWN), спечелила с песента Doing Good“ – съвсем в тон със заявката на Драгомир Симеонов. В категорията си тя се бореше с MONA с „Ти и аз“ и с Лидия Ганева с „От самото начало“.

Ема Краун със „Звездния камък“.

Получавайки „Звездния камък“, Ема Краун благодари на студентите и колегите си, без които тя не би имала стимул да твори.

За категорията „МЪЖКИ ГЛАС“, в която бяха номинирани, TINO с „Вампир“, ЛОРАДО с „Акустично докосване“ и ПЕПИ МАРИНОВ с „Аз ще вървя“, победителят обяви Светослава Рудолф – директор на „Телевизия 24“- основен медиен партньор на събитието.

Тя призна, че от опит знае какво е да си самопродуциращ се артист и заради това телевизията й дава трибуна на независими музиканти, които са добре дошли, когато имат идеи. След това Светослава Рудолф обяви името на победителя – Tino с “Вампир”.

В категория „ДУЕТ/ГРУПА се конкурираха с ПЕРФЕКТ с „Живеем сега“, със CHAZ’N’ BYANKA с „Без теб съм страх“, с ПЕПИ МАРИНОВ И РАЙСЪВЕТА с „Аз ще вървя“ и с BIG MAMA SCANDAL с „One (I’m Looking For)“, „Атлас“ със „За мене забрави“.

Наградата трябваше да връчи проф. д-р Адриан Георгиев – ръководител на специалност „Музикални и мултимедийни технологии“ – на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Преди да обяви победителя, проф. Георгиев се пошегува, че и той има опит в групарството, че и той е участвал в групи и турнета, и в Аулата вижда колеги, с които е търкал плочките на „Синьото кафе“ и на „Кристал“, но въпреки това е станал човек.

Като държеше под напрежение аудиторията, проф. Георгиев обяви още една награда – продуциране на албум в новото студио на Софийския университет в Бургас. Тя бе за спечелилата група за дебют – бургаската SECOND TO NONE, която преподавателят покани да се качи отново на сцената.

След това професорът посегна и към плика с името на победителя в категорията „ДУЕТ/ГРУПА“, а няколко секунди по-късно тържествено обяви: „Пепи, приятелю, покрай теб и твоята група започнах да ходя на „Кристал“.

Думите се отнасяха до Пепи Писарски от „Атлас“, който излезе на сцената с вокалиста Петър Маринов.

Пепи Маринов, Пепи Писарски, проф. Адриан Георгиев.

Основателят на „Атлас“ се възползва от високата трибуна, за да съобщи няколко мрачни новини: България, освен че е на първо място по смъртност, е и на първо място по брой независими артисти и по най-малък процент излъчвана българска музика в националния ефир. След това изрази надежда, че това ще бъде променено и благодарение на DJ Tisho, и на Националната музикална класация.

За да разведри обстановката, проф. Георгиев пое още един ангажимент – телевизията, радиото и звукозаписните студия на Софийския университет да бъдат винаги отворени за независимите артисти и за dark музиката.

Последваха и няколко специални награди, които бяха връчени за първи път извън Национална музикална класация. За принос към българската музика – награда „Вдъхновител на таланти“ бе присъдена на д-р Мартин Карнолски за работата му с деца. Той учи най-младите изпълнители на сценично поведение и по този начин подготвя бъдещите поп изпълнители на България. Създател е на методиката „Пеещото тяло“, която стъпва на основите на други научни педагогически и творчески практики и има за цел да събуди тялото на певеца – артист.

Д-р Мартин Карнолски с наградата – „Звезден камък“.

Отличието му бе връчено от Мария Петкова – директор на частната детска градина “Под един покрив”. Чаровната дама посочи, че днес имаме нужда тъкмо от примера на вдъхновителите, а д-р Карнолски коментира, че няма случайни неща – днес дъщеря му Рая за първи път отворила книга от задължителния списък с литература за четвърти клас. Това била „Невероятните приключения на барон Мюнхаузен“. Така Карнолски за пореден път си дал сметка какво правят независимите артисти – хващат се за косата, за да могат сами да се изтеглят.

Втората специална награда, наречена „Любовта на публиката”, бе за проекта, продуциран от Игор Марковски „Пеещи артисти“ – по-специално за успешните им концерти в Стара Загора, Бургас, София и Пловдив и за цялата им дейност по популяризирането на българската музика.

Наградата получи журналистката Люба Пашова, присъединила се в най-новата част на проекта, в която заедно с Петя Дикова и Албена Михова изпяват „Ти кажи“. Отличието бе връчено от Борис Бончев – музикален продуцент и представител на „Маркет радио“. Той взе повод от думите на Цвети от „Expose“, че музикантите трябва да творят въпреки държавата, а не благодарение на нейната подкрепа, посочвайки, че тя разполага с достатъчно средства, но те не се използват по най-ефективния начин.

Люба Пашова – секунди преди да получи наградата.

Люба Пашова благодари за наградата и пожела на студентите и младите изпълнители в Аулата всичко онова, което правят и ентусиазма и вкуса, който имат, да остане неопетнен от лапите и пороците на времето, в което живеем.

„Бъдете силни, борете се за изкуството си – аз съм с вас“, подчерта Пашова.

Третата специална награда „Класиката е модерна“ получиха момичетата от „Дестини квартет“. Връчи им я Татяна Симеонова – директор и глас на радио “Алма матер” за популяризирането на класическата музика и на класическите музикални инструменти чрез съвременни обработки на популярни класически теми.

Симеонова поздрави всички, които подкрепят Националните музикални награди, след което припомни как преди години, когато предложили на един от ректорите на Софийския университет радио „Алма матер“ да бъде изцяло с класическа музика, той, без да се замисли, възкликнал:

„Ама, разбира се, къде на друго място, ако не в Софийския университет да звучи класическа музика?“

Симеонова го перифразира с думите: „Къде им е мястото на независимите музиканти, ако не тук – в Софийския университет?“ След това подчерта, че е сигурна, че класиката е модерна, защото всяка хубава музика винаги има място в живота ни.

От „Дестини квартет“ благодариха за наградата и пожелаха смелост на всички независими артисти, защото съдбата помага на смелите.

След това бяха обявени имената на чаровните асистентки, помагащи при връчването на наградите, Полина Младенова и Яница Анкулова, а на сцената се качиха младежите от студентския хор. Те изпълниха прочутия афроамерикански спиричуъл „Nobody Knows the Trouble I’ve Seen“,  с който робите негри повдигали духа си. Песента беше изпълнена с толкова силна емоция, че едва ли някой в Аулата остана да не е разбрал посланието.

Затова, напълно разбираемо, очакваме с нетърпение следващите Национални музикални награди.

ТУК може да гледате видеозапис от церемонията.