Употребата на разтворими витамини набира обороти

Да пиеш витамини се превърна в най-изявената тенденция през последните години, която се засили по време на пандемията и продължава и след нея.

През 2024 г. са установени безпрецедентни темпове на продажбите. Продължават прогнозите за нарастването им: според международната консултантска компания „Grand Research Review“ се твърди, че към 2030 г. глобалната пазарна стойност на сектора за хранителни добавки ще достигне $327 млрд. с годишен растеж от 6.3 процента.

Впечатляващи са данните, които се подхранват от шумотевицата в социалните мрежи: прочути личности всеки ден споделят сутрешните си ритуали: Бела Хадид, Гуинет Полтроу, Холи Бери, кланът Кардашиян – всички те закусват изключително полезна храна и след това задължително взимат витамини.

В аптеката, като влезете, няма как да не забележите, че има бум на таблетки и прахчета: добавки за красота и здраве се появяват дори в неспециализирани магазини.

Лош сън, наднормено тегло, повяхнала кожа, болки в ставите, изтъняла и късаща се коса, бърза уморяемост – това са само маркери на състояния, при които трябва да се търси помощ отвън.

Проблемите възникват главно поради начина на живот, генетично предразположение и неправилно хранене. Специалистите отбелязват, че днес най-търсените са витамин D, омега-3 киселини, магнезий и витамините от групата В, като именно тези добавки и се продават най-добре и се произвеждат от почти от всички марки – търсенето води до предлагане.

Според специалисти повишеният интерес към витамин D са дължи на това, че недостигът му не само оказва негативно влияние на костната система на човека, но и се отразява на имунитета, репродуктивната система и на обмяната – за последните десетилетия са събрани данни, които потвърждават това.

„Омега-3 влияе на сърдечно-съдовата система (предотвратява развитието на хронични заболявания), на репродуктивната система (влиза в състава на половите хормони), влияе на обмяната на веществата (включително и на обмяната на въглехидрати)” – допълва тя.

Магнезият се смята за един от основните минерали срещу стрес, но освен това той участва в много процеси: активизира ферментите, които регулират обмяната на въглехидрати, стимулира образуването на белтъчини, регулира запазването и освобождаването на енергията, понижава възбудата в нервните клетки, отпуска сърдечния мускул.

Според специалисти в днешно време недостигът на магнезий е разпространен повсеместно.

„Това особено засяга хора със слабоподвижен начин на живот, с високи интелектуални натоварвания, емоционално и стресово напрежение. Силният стрес изразходва и източва всички запаси от магнезий в организма” – предупреждават експерти. Те съветват в такива случаи ценният магнезийт да бъде набавян с храната – в пшенични трици, в слънчогледови семки, в пшенични кълнове. А при биодобавките да се предпочитат биодостъпните форми: магнезиев цитрат, магнезиев глицинат, магнезиев треонат – но да се има предвид, че всеки от тях има своя особеност.

При 80% от населението специалистите установяват наличието на симптоми като раздразнителност, нервозност, повишена емоционалност, ниско качество на съня, понижена чувствителност и изтръпване на пръстите. Всички тези състояния говорят за недостиг на витамините от групата В – това са водоразтворими витамини, значи не се натрупват и често се появява недостиг от тях, който повишава рисковете от остри сърдечно-съдови заболявания.

Недостигът може да бъде компенсиран с така наречените метилови форми: метилфолат (В9), метилкобаламин (В12).

Още един важен играч, който любителите на здравословния начин на живот трябва да знаят, е колагенът – под формата на капсули, прахчета и напитки. До неотдавна беше внос от Япония и Корея, сега се произвежда и в Русия. Непрекъснато възникват спорове относно ефективността му (противниците му твърдят, че той се разгражда от стомашния сок и затова не постъпва по-нататък в организма), но най-ревностните му поддръжници посочват колко е важно да се съчетава приемането на колаген най-малкото с провеждането на едни или други колагеностимулиращи процедури: по този начин може да се помогне на организма да изработва свой собствен колаген чрез стимулирането на процеса не само отвън, но и отвътре.

Какви хранителни вещества може да се съчетават, а кои изобщо не? Има определени правила при приемането на добавки, тъй като те имат различен химичен строеж и по различен начин се усвояват от организма.

Добре е витамин D да се приема след основно хранене, съдържащо по-голямо количество мазнини. Това правило се отнася и за приемането на омега-3, затова витамин D и омега-3 може да се приемат заедно.

И още: магнезият не е съвместим с калция, желязото и цинка. Йодът не се съчетава с лития, омега-3 не се разбира с калция, хрома, медта и желязото, а желязото – с калция, цинка, витамин В12.

В тези сложни схеми може да ви помогне, разбира се, само лекар. И идеално да ви подбира всичко по индивидуална схема. Няма единен стандарт за всичко, твърдят в един глас диетолозите и съветват първо да си направите необходимите изследвания, а после, след съвет от специалист, да решите за добавките.

Тези процеси са бавни, но при правилен подход резултатите не закъсняват: очаквайте повече енергия, подобрено качество на съня, повишаване на работоспособността. А които вярват в силата на колагена – гладка и еластична кожа почти като бебешка.