Докато Голямата базилика в Пловдив продължава да привлича и да радва все повече туристи с прекрасните си римски мозайки, британската столица също не остава назад. Преди няколко дни в Лондон, по време на разчистването на терен за строежа на нови бизнес и жилищни сгради, работници се натъкват на изключително добре запазена мозайка, датираща от епохата на римското нашествие на Британските острови. Ето за какво иде реч:
Когато римляните покоряват днешна Англия около 43 г. сл.Хр., предвождани от император Клавдий (10 г. пр.Хр. – 54 г. сл.Хр.), те първо акостират на източните ѝ брегове (днешното графство Кент). Не след дълго те се отправят нагоре по река Темза, достигайки днешен Лондон, където издигат укреплението Лондиниум, което впоследствие прераства в град.

Затова не е чудно, че в Лондон, дори след близо две хиляди години, все още са откривани важни находки и обекти от времето на Римската империя. А новооткритата мозайка е първата – толкова голяма за последните 50 години.

Местонахождението на разкопките е в квартал „Съдърк“, близо до фамозния стъклен небостъргач „Дъ Шард“, издигнат през 2012-а и дело на италианеца Ренцо Пиано. Очаква се до края на годината артефактът да бъде изцяло проучен, реставриран и публично представен.

Антониета Лерс от Лондонския археологически музей (MOLA) отбелязва, че 8-метровата мозайка вероятно датира от края на II или началото на III в. сл. н. е. – „възходът на римски Лондон, когато хората живеели щастливо и охолно“. Красивите ѝ фигури – цветя, кръстове и други фигури наподобяват много на онези, открити в древна Улпия Сердика (София) и Филипопол (Пловдив).
Според The Guardian, новооткритата мозайка е част от подовата настилка на триклиниум (triclinium) – място за високопоставени римски служители, където те могли да се насладят на луксозни и вкусни храни и напитки, излежавайки се на удобни и пищно украсени мебели. Триклиниумът на свой ред се предполага, че е бил част от мансио (лат. mansio, място за почивка, отсядане) – официално жилище върху римски път, управлявано от местната власт и използвано от високопоставени държавни служители по време на тяхното пътуване из обширната империя.

Дейвид Нийл, експерт по римски мозайки, разказва пред Archaeology News Network, че дизайнът на големия панел е дело на изкусни майстори, които са познавали до съвършенство орнаментната техника – „акантус“ (лат. acanthus – това е най-известният орнамент в Античния свят, използван и до днес). Той е изпълнен като Опус тесалатум (Opus tessellatum) – покриване на повърхността с модел от повтарящи се форми, които си пасват, без никакво припокриване на отделните им елементи или оставени между тях празнини.