Съботно-неделните предложения – пет разузнавателни мисии

На 16 октомври отбелязваме Деня на българските военновъздушни сили. На тази дата през 1912 г. по време на Балканската война българската армия за първи път използва самолет за разузнаване на вражески обекти край Одрин. За това и предложенията ни за уикенда са „разузнавачески“.

На разузнаване – как се забъркват магии?

Кадър от „Щипалката и вещицата“.

Това може да научите, ако гледате японската анимация „Щипалката и вещицата“ на режисьора Горо Миядзаки и сценаристите Кейко Нива, Еми Гунджи, Хаяо Миядзаки. Любопитно е защо е било необходимо участието на трима автори, след като филмът е създаден по познатия едноименен роман на Даяна Уин Джоунс. Отговорът вероятно се крие във факта, че при филмови адаптации винаги има риск от изкривяване и с трима сценаристи поне единият от тях ще гарантира, че анимацията няма да „избяга“ много от оригинала.

В историята се разказа за Ая, която е сираче, осиновено от вещицата Бела Яга. Новият дом на момиченцето се оказва призрачна къща, обитавана от духове.

Филмът е номиниран с награда „Ани“ за изключително постижение в разказването на анимационна история. Може да видите филма в рамките на кино-литературния фестивал Cinelibri в събота (в кино Joy Station от 16.00 часа и в Дом на киното от 17.00 часа) и в неделя (в Сити Марк Арт Център от 17.00 часа и в Арена Делукс Bulgaria Mall от 18.00 часа).

На разузнаване – кой вдъхнови Айфел за Айфеловата кула?

Кадър от „Влюбеният Айфел“.

Вероятно сте чували как Айфеловата кула е построена от Густав Айфел за Световното изложение в Париж през 1889 г. и че работата му е също толкова впечатляваща, колкото и тази по издигането на Статуята на свободата. Но вероятно не знаете кой е вдъхновил Айфел за инженерния му подвиг. Това е мистериозната Адриан. Тяхната шеметна любовна история е разказана във френско-немския филм на Мартин Бурбулон „Влюбеният Айфел“. Бурбулон е съсценарист заедно с Тома Бидеген, Каролин Бонгран, Мартин Бросоле и Натали Картер. Любопитна подробност е, че по филма е написана книга, и това е причината той да е включен в кино-литературния фестивал Cinelibri. Може да го гледате в събота (от 19.30 часа в Културен център G8) или в неделя (от 13.30 часа в „Евросинема“ или от 17.30 часа в Културния център G8).

На разузнаване – кои са най-големите майстори – художници върху стъкло?

Ейк Раудмек от Тайланд, Несигурността 2, 2019.

В две галерии – в Квадрат 500 и в тази на Нов български университет в рамките на Третото издание на Международното биенале на стъклото може да разгледате магични стъклени произведения както на професори – преподаватели в художествени академии, така и на техни студенти.

Вацлав Циглер от Чехия, Ин и Ян, 2021.

Има работи и на утвърдени художници, и на дебютанти – общо 158 автори от 41 страни, сред които освен България, са САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Холандия, Унгария, Чехия, Словакия, Тайланд.

Катрин Шилинг от Великобритания, Диптих съзвучие, 2019.

Всеки от авторите по специфичен начин използва стъклото, за предаде, както свои индивидуални емоции, така и универсални послания.

На разузнаване – кой е най-вкусният рибен деликатес?

Този уикенд – от събота, в 10.00 часа (16 октомври) до неделя, до 22.00 часа (17 октомври) в красивия парк на Военната академия (вход откъм ул. „Хан Омуртаг“ 42) може да опитате най-различни морски дарове. Очакват ви авторски разработени ястия: гьоза (японски равиоли с плънки от риба), стриди, бургери с калмари, веган миди „Сен Жак“. Освен рибните деликатеси ще се предлагат вкусни солени и сладки хапки, които може да комбинирате с вино (от местни и световни изби) и с бира (от български и баварски пивоварни).

Организаторите предупреждават, че събитието е изцяло безкешово: няма да се приемат банкноти, а само плащания с дебитна/ кредитна карта или с дигитален портфейл през смартфона ви.

На разузнаване – може ли българин да напише джаз-опера за вечеря в Манхатън?

 

Сцена от „Вечеря в Манхатън“.

Ние сме убедени, че да и още как! Особено ако композиторът се нарича Любомир Денев. За да проверите сами, отидете в неделя, 17 октомври, в Нов театър НДК, където от 19.30 часа, ще може да гледате спектакъла „Вечеря в Манхатън” – джаз-опера от Любомир Денев. Тя се поставя по случай 70-годишнината на композитора. В нея участва джаз-квартет в състав: Мартин Марков (пиано), Арнау Гарофе (саксофон), Михаил Иванов (бас), Атанас Попов (барабани).

Режисьор е Бойко Илиев, сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова, вокален педагог е Даниела Станкова, художник – Ема Ванкова.

Вероятно сюжетът малко ще ви озадачи – макар и да си представяте лъскав Манхатън, изведнъж ще се сблъскате с проблемите на актрисата Катя (Христина Пипова), която е актриса в провинциален театър и е на прага на душевен срив. Тя е неудовлетворена от работата си, осъзнала е, че мечтите й са пълна илюзия, а в семейния й живот е настъпила тежка криза. Проблемите й, от чисто лични, изведнъж стават общо значими – за ролята на артиста в обществото, за значимостта на изкуството и за отношенията артист-публика – за това колко е важно между тях да има взаимност.