Военният филм „1917“ и „Имало едно време в Холивуд“ са големите победители на „Златните глобуси“ 2020. За най-добри актьори бяха обявени Рене Зелуегър за изпълнението й в „Джуди“ и Хоакин Финикс за ролята му в „Жокера“. За най-добър чуждоезичен филм бе отличен „Паразит“ на корейския режисьор Понг Джун Хо, за най-добър анимационен – Missing Link, за най-добър кратък тв сериал – „Чернобил“, за най-добър драматичен тв сериал – „Наследство“, а за най-добър сериал комедия – Fleabag.

За изпълнението си в „Наследство“ Браян Кокс получи „Златен глобус“ за най-добра мъжка роля в драматичен сериал. Рами Юсеф в „Рами“ отнесе „Златен глобус“ за най-добра мъжка роля в сериал комедия. А Стелан Скарсгард в „Чернобил“ бе отличен за най-добра поддържаща мъжка роля в телевизионен филм.
Иначе „Жокера“ бе признат и в още една категория – за най-добър оригинален саундтрак на Хилдур Гуднадотир. Тя стана първата жена, спечелила самостоятелно в тази категория.
Като цяло на тазгодишните награди „Златен глобус“ станахме свидетели на британска инвазия.
На първо място – обявеният за най-добър филм „1917“, в който се разказва за двама млади британски войници – Скофийлд (Джордж Маккей) и Блейк (Дийн-Чарлс Чапман), натоварени със свръхтрудната мисия да преминат през хиляди препятствия, за да предадат важно съобщение, спасяващо животи.

Другите британски гордости – Оливия Колман взе за най-добра женска роля в драматичен сериал за изпълнението си в „Короната“; Фийби Уолър-Бридж отнесе наградата в категорията „Най-добра женска роля в комедиен телевизионен сериал“, а Сам Мендес бе отличен за най-добър режисьор за филма „1917“.

Нощта бе осветена от звездно присъствие – Рийз Уидърспун, Дженифър Анистън, Леонардо Ди Каприо, Тейлър Суифт, Елтън Джон, Брад Пит, Бионсе. Изпълнителката пристигна с около час закъснение, под ръка със съпруга си Джей Зи, но не остана незабелязана. Кадрите с черната й рокля с пищни златни ръкави обиколиха световните медии. Но повече за тоалетите ще научите в специален материал по темата.
Бионсе бе номинирана за изпълнението й „Spirit“ в новия филм „Цар Лъв“, но наградата отиде при Елтън Джон. Песента (I’m gonna) love me again от филма за забележителната му кариера „Рокетмен“ бе отличена със „Златен глобус“ за най-добра оригинална песен, а изпълнението на Тарън Еджъртън отново в „Рокетмен“ взе наградата в категорията за най-добра мъжка роля.

И Брад Пит бе очакван гост на събитието – отнесе глобуса за най-добра поддържаща роля в „Имало едно време в … „Холивуд“. В благодарствената си реч не пропусна да спомене родителите си и да вметне: „Исках да доведа майка си, но за всяка жена, до която седна, казват, че сме гаджета.“ В този момент камерите показаха Дженифър Анистън, която сърдечно се засмя, за разлика от по-голямата част от времето, в което устните й бяха стиснати.
Иначе първият филм на Куентин Тарантино посветен на действителни събития – „Имало едно време в … „Холивуд“, отнесе наградата и за най-добър сценарий – дело на самия Тарантино.
Другият важен актьор, допринесъл за успеха на филма, Леонардо ди Каприо, бе обект на шегите на водещия церемонията Рики Джървейс. Британският комик отбеляза, че Ди Каприо е прословут с предпочитанията си да излиза с дами, два пъти по-млади от него.
Джървейс не пропусна и да се заяде с телевизионния сериал „Сутрешното шоу“ на технологичния гигант Apple, подчертавайки, че богатството им се дължи на експлоатираните до дупка работници в Азия. Комикът си направи шега, споменавайки и самоубилия се в затвора в Ню Йорк американски милиардер Джефри Епщайн, обвинен в сексуален трафик и експлоатация на непълнолетни. „Знам, че е ваш приятел, но не ми пука. Ще трябва сами да се оправяте, на вашия си самолет.“
Тази последна шега едва ли се хареса на гостите, а президентът на асоциацията на наградите Лоренцо Сория директно попита Джървейс:
„Нали повече няма да водиш? Искам да ми го напишеш официално, моля те!“
И докато Джървейс за последно се изявяваше на „Златните глобуси“, Аукуафина стана първата американка от азиатски произход, отличена за най-добра женска роля в комедия – за въплъщението си в Били Ван във филма на Лулу Ван „Сбогуването“.

Иначе имаше и ветерани – Лора Дърн – с награда за най-добра поддържаща женска роля в „Брачна история“.
Патриша Аркет – носителка на „Златен глобус“ за най-добра поддържаща женска роля в „Деянието“. Получавайки отличието, Аркет призова на предстоящите избори през 2020 г. да се гласува в името на децата. Мишел Уилямс, отличена за най-добра женска роля в кратък сериал за ролята си във „Фоси/Вердън“, също прикани жените – от 18 до 118 – да отидат до урните, защото „мъжете от години дават своя вот и затова светът прилича толкова много на тях. Нека да направим така, че да заприлича и малко на нас.“
Чуха се и други призиви – като например да се направят дарения за пожарите в Австралия. Ръсел Кроу, например, награден в категорията „Най-добра мъжка роля в кратък сериал“ за изпълнението си в „Най-силният глас“, не си получи Глобуса, тъкмо защото беше в Австралия, за да помага в овладяването на огнената стихия.

И Хоакин Финикс направи политическо изказване – обръщайки внимание, че за да се ограничат пожарите, трябва да се полагат повече усилия. Той визираше борбата с климатичните промени. В този дух бе цялата официална церемония по връчването на „Златните глобуси“. Тази година сервираната храна бе изцяло безмесна. Менюто се състоеше от студена супа от цвекло, гъби в раковина от кралски стриди, ризото с диви гъби, печени кълнове на брюкселско зеле и моркови. Водата от исландски ледник се сервираше в стъклени бутилки, за да се елиминират пластмасовите отпадъци.

Престижната награда „Сесил Б. Демил“ за цялостен принос към киното бе присъдена на Том Ханкс, известен с ролите си на хладнокръвни и силни мъже. Въпреки опита си в пресъздаването на корави характери, Том Ханкс не само се разплака, получавайки наградата, но и накара всички останали в залата да се разчувстват. Направи го с емоционалната си реч, в която благодари на децата и съпругата си Рита Уилсън (Маргарита Ибрахимова), чийто баща е израснал в България. Призна, „че е крал от всекиго, с когото е работил. От хора, на които е достатъчно да споменеш само първото име – Мерил (Стрийп), Дензъл (Уошингтон), Мег (Райън), Джулия (Робъртс), Сали (Фийлд)“.
