Какъв е фестивалът BHFF, на който Теодор Ушев впечатли всички с „Ф1.618“?

След броени дни ще отбележим 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Ще отдадем дължимото на творците, които ни накараха да се гордеем с тях през изминалата година. Един от тях е аниматорът Теодор Ушев.

На 27 април Московският международен кинофестивал обяви, че филмът на Ушев „Ф1.618“ печели Специалната награда на журито на юбилейното му 45-о издание. Режисьорът Теодор Ушев отказа да получи награда, но тъй като награждаването се излъчваше на запис неговото изявление не беше чуто от руската публика.

Дни преди това – на 23 април 2023 г. в прочутия хотел „Холивуд Рузвелт“ – където за първи път се връчват наградите на Академията през 1929 г., се проведе заключителната вечер на 23-ото издание на международния филмов фестивал в Бевърли Хилс® (BHFF) – кулминацията на елегантната гала церемония по награждаването.

Тази година големият победител бе „Ф1.618“ – научно-фантастичното приключение, режисирано Ушев. Той спечели престижната награда „Златна палма“ за най-добър филм във всички категории.

Другите отличени бяха Питър Стормаре, награден за най-добър актьор за ролята си в „Палач“ и Кели Райли, която получи отличието за най-добра женска роля за представянето й в „Обещания“.

Няколко награди бяха връчени на талантливата френска романистка, сценаристка и режисьорка Аманда Стерс за филма й „Обещания“, който също спечели и специалната награда на журито за най-добър филм. Многопластовият и стоплящ сърцето „When We Danced“(„Когато танцувахме“) на Райън Мур също отнесе две награди за най-добър монтаж и специалната награда на журито за най-добър късометражен филм.

Наградата за най-добър късометражен документален филм отиде при „By Design: The Joe Caroff Story“, режисиран от Марк Серули, а специалната награда на журито за най-добър документален филм отиде при „Case for Kindness“, режисиран от Стивън Савалич.

По време на петте дни BHFF показа ослепителен набор от премиери на червения килим, експертни панелни дискусии и ексклузивни интернет събития. Зад тазгодишния фестивал стояха усилията на талантливи личности като Нино Симон – основател и директор на BHFF; финансовият директор и продуцент Антъни Северини; публицистът и продуцент Хедър Бъргет и продуцентът Адам Отмар, който също беше домакин на гала церемонията по награждаването.

Фестивалът представи богато разнообразие от 150 филма с официална селекция и 150 финалисти за конкурса за сценарии от над 30 държави. Събитието започна на 19 април с грандиозно откриване на „червен килим” в TCL Chinese 6 Theatres, показвайки 15 официални премиери сред великолепния холивудски блясък.

В продължение на пет дни хора от индустрията се събраха на този емблематичен фестивал, за да се занимават с провокиращи мисленето срещи, фокусирани върху писането на сценарии, режисьорски решения, стратегии за финансиране на млади режисьори, включващи свързване с водещи агенти и мениджъри, включително с Брейди Стенлауф от CAA, Крис Алън и Герш от Бухвалд Габи Коен.

Отличията, раздадени на гала вечерта, бяха за Катерина Мунис, която спечели наградата за най-добър режисьор за „Daedalus“; „Blowin’ Smoke’s” на Джак Лукарели и Майкъл Лазари взе наградата за най-добър продуцент, а сериозната работа на Пиеро Басо в „Midday Black Midnight Blue“ на Даниел Талбот и Саманта Соул, спечели  отличието за операторско майсторство, като лентата получи и наградата на публиката за най-добър филм.

Бяха присъдени две допълнителни награди на публиката. Лентата „Крал на кралете: Преследването на Едуард Джоунс” спечели гласовете на публиката за най-добър документален филм. Той е на френската режисьорка Хариет Марин Джоунс с изпълнителни продуценти Деби Алън и Куинси Джоунс. Изборът на публиката за най-добър късометражен филм бе за „Swipe NYC“ от уважавания сценарист, режисьор и продуцент Сю Зарко Крамер.

Фестивалът се гордее с участието на продуценти от над 30 държави, чиито филми се състезаваха за наградите за филми и сценарии. Наградата за чуждестранен филм бе присъдена на „Калифорния“ от Чинчия Бомол от Италия. С приза „Най-добра анимация” отиде при „Moirai, Thread of Life“ от Марк Чавес, а за най-добър студентски филм бе обявен „Papito“, режисиран от Рамиро Варгас. Вечерта на наградите на BHFF включваше и обявяването на Брент Бишоп за победител в конкурса за сценарий със „Златна палма“ за „Песен за Голямата стъпка”. Първият подгласник за голямата награда за сценарий бе „Carpenterland“, написан от Хайди-Мари Ферен, а вторият – „The Burden of Light“, написан от Хелън Алексис Йонов.

 

Създаден през 2001 г. от известния режисьор, продуцент и филантроп Нино Симон, международният „Бевърли Хилс филмов фестивал” (BHFF) стои като блестящ фар за изгряващи таланти от световната филмова общност. Смятан за „един от най-ексклузивните фестивали в света” от KTLA-TV News, тазгодишното му издание насърчава творческия дух, единството и артистичността сред професионалистите в индустрията.

През своята 23-годишна история този уважаван фестивал се превръща в жизненоважен център за иновативно кино от целия свят, канейки за участие както утвърдени артисти, така и изгряващи звезди в богатия гоблен на магията за разказване на истории.

Сред другите популярни филмовите фестивали, годишният международен Бевърли Хилс филмов фестивал се откроява като историческа и световно призната среща на някои от най-известните инди и мейнстрийм професионалисти от развлекателната индустрия.