Най-големият руски музей – основан през 1764 г. от императрица Екатерина Велика и намиращ се в Санкт-Петербург, много скоро ще открие филиал и в столицата Москва. Ето какво друго се знае до този момент:
Преди броени дни в сайта на московското кметство бе публикувана информацията, че филиалът на прочутия музей ще бъде издигнат през 2024-а в Даниловския район на мястото на бившето автомобилно предприятие „ЗИЛ“ („Завод имени Лихачёва“), прекратил всякаква дейност през 2015 година.
Градските власти даже успяха окончателно да съгласуват бъдещия проект с архитекта Хани Рашид, съосновател на нюйоркското архитектурно бюро Asymptote.
Шестетажната сграда не само ще бъде във формата на бял куб, но и ще изпъква с уникалността си. Фасадата ѝ ще „виси“ на метална конструкция, а част от стените ще са изработени от стъкло. По този начин зданието ще може да бъде осветявано максимално от естествена дневна светлина.
В същото време светлината в помещенията ще бъде регулирана изкуствено. Казано накратко, във всяка зала осветлението ще се контролира от вече утвърденото и програмирано разписание, което ще е подчинено на движението на Слънцето през четирите годишни сезона.
Веднъж влезли, посетителите ще могат да се насладят на търговската зона и на най-различните кафенета, разположени на първия етаж. Над тях ще се помещават библиотеката и изследователският център на музея. На трето и четвърто ниво ще се намира изложбеното пространство. А на петия етаж, освен ресторант, с невероятна панорамна гледка, ще бъде обособена зона за експерименти, където ще бъде изложено изкуство, което по принцип не се вписва в експозициите в музея и ще е с по-скромни размери: „Например, някоя тридесетметрова композиция спокойно може да се разположи там.“ – отбелязва архитектът Хани Рашид.
„Това е изключително важно място за историята на индустриализацията на Съветския съюз и Русия. Затова конструкцията от стъкло и стомана е директна препратка към славното минало на „ЗИЛ„.
В московския Ермитаж ще бъде изложено предимно съвременно изкуство, както и експонати от депата, които никога не са попадали в изложбените зали. Наред с това филиалът ще разполага и с амфитеатър на открито, образователен център и аудитория, събираща до 250 души.