Шато дьо Венсен – перлата на френското Средновековие

На 7.3 км източно от Париж се намира приказният средновековен замък Венсен, който задължително трябва да бъде посетен. Разказваме ви защо:

 

 

Разположение

В днешно време Венсен е не само комуна, но и предградие на Париж. То се намира на 7.3 км източно от центъра на столицата. В миналото е служило за резиденция на френските крале от династията на Капетингите. По време на Втората френска империя (1852-1870) Венсен е присъединен към Париж.

 

История

Първото споменаване на названието Венсен датира от около 1050 г., когато се разбира, че едноименната гора се ползва като църковен имот. По-късно гората става собственост на френския крал Филип Август (1175), който я превръща в кралски ловен имот и започва да строи капетингски палат. След време в него се ражда монархът Свети Луи IX (1214-1270), който лично поръчва строителството на крепостни стени на замъка.

Замъкът Венсен, изобразен върху изображението на Жан Фуке, показващ библейската сцена на Йов и неговите фалшиви утешители (1455).

Към края на Стогодишната война, около 1350-а, Жан Добрия и сина му Шарл V Мъдри избират Венсен за основна тяхна резиденция и установяват задълго кралския двор там. Впоследствие Шарл V построява цитаделата – най-високата запазена до днес от вида си в Европа. През същия период (1379 г.) е поръчан и готическия параклис La Sainte Chapelle, наподобяващ много този, намиращ се на парижкия остров Ил-дьо-Ла-Сите.

Между 1654-а и 1660-а архитектът Луи Льо Во построява павилионите на Краля и Кралицата в класически стил за Луи XIII и съпругата му Анна Австрийска. Впоследствие, заради вътрешни политически проблеми в Париж, синът им Луи XIV израства между стените на Венсен. Любопитно е да се спомене, че двата павилиона са построени, за да може бъдещият кралски двор на Луи XIV да се премести именно в тях.  Ала, за добро или зло, порасналият Луи XIV се премества във Версай на 6-ти май 1682 година.

Изглед към Шато дьо Венсен на Адам Франс ван дер Меулен, около 1660 година. На преден план се виждат крал Луи XIV и Мария-Тереза ​​от Австрия.

По този начин замъкът Венсен постепенно се превръща в затвор, където голяма част от престъпниците не само са били изпратени по политически причини, но са били и знатни особи. Сред тях се открояват имената на маркиз дьо Сад (откъдето произлиза и думата „садизъм”) и Оноре Габриел Рикети, граф Мирабо (аристократ, революционер и масон, опитал се да превърне Франция в умерена конституционна монархия, по подобие на Великобритания). Затова не е чудно, че по почти всички стени на каменната постройка човек може да види всевъзможни графити: имена и дати, оставени от затворниците.

Няколко десетилетия по-късно, по време на Наполеоновите войни, Венсен е обновен според новите военнотактически правила и е натоварен със защитата на френската столица при нападение от изток. През 1814 г., когато столицата е застрашена след неуспешната руска кампания на Наполеон, замъкът е подложен на обсада от пруски войски.

Готическият параклис и павилионът на Кралицата.

По време на Втората световна война шатото изиграва важна роля за френската съпротива, ала в процеса на отбранителните действия и освобождението на Париж от нацистите, немалка част от замъка е унищожена. През 1958-а Шарл дьо Гол предлага президентската резиденция да бъде преместена от Елисейския дворец във Венсен, ала предложението му е отхвърлено.

Не след дълго архитектурният шедьовър е затворен за продължителна и належаща реставрация. Чак през 90-те години е отворен за посетители, бидейки превърнат в музей.

 

Карта

1. Донжонът 2. „Сант-Шапел“ 3. Павилионът на Краля 4. Павилионът на Кралицата

 

Тарифи и пристигане

Пристигането във Венсен от Париж е много лесно. До шатото можете да стигнете с автобусни линии 46, 56 и 86, а с метрото трябва да вземете само първа линия до последната ѝ спирка, която също се казва „Шато дьо Венсен” (Château de Vincennes). Веднага щом излезете от метрото, ще видите портите, водещи към замъка.

Главните порти на Венсен.

Работното време на музея е от 10 до 18 часа от 21-ви май до 22-ри септември и от 10 до 17 ч от 23-ти септември до 20-ти май. Затворен е на 1-ви януари, 1-ви май и 25-ти декември.

Цената за единичен билет е 13 евро, а за граждани на Европейския съюз до 25 години е безплатно. Безплатен вход има и за всички през първата неделя от месец ноември до март.

 

Официален сайт

Част от запазения средновековен ров.

За повече информация можете да посетите официалния уебсайт на Шато дьо Венсен чрез този линк – https://www.chateau-de-vincennes.fr/decouvrir/histoire-du-chateau-de-vincennes.