Пет съвета за нулева сценична треска и 100% въздействаща реч

Дори да не сте родени с таланта на Демостен – великият древногръцки оратор, ето пет ценни тактики, които могат да ви гарантират, че ще се представите възможно най-добре, когато излезете да говорите пред много хора.

 

1) Последвайте простичка техника за запаметяване.

Една от основните причини, поради която се страхуваме да излезем и говорим пред много хора, е смущението, че можем да си забравим не само речта, но и граматиката, когато видим хилядите очи, втренчени в нас.

Техниката за запомняне, която ще повиши увереността ви и ще намали стреса, се базира на факта, че мозъкът ни е създаден, за да запомня места. Най-добрият начин е да направите обиколка из дома си, като спирате в определена последователност на определени места – пред огледалото в коридора, пред вратата на балкона в кухнята, пред саксията с орхидеите, на дивана в хола и т.н. На всяко спиране си казвате определен пасаж от речта.

Повтаряте „екскурзията“ няколко пъти – целта е умът ви да прави по-лесни асоциации между определените пасажи и местата от вашия дом и така по-лесно да запомните речта си, а ако я забравите – по-бързо да си я припомните.

Така, като излезете пред публика, и стресът ще е по-малък – защото мисловната разходка из дома ви ще ви успокои и подреди мислите.

2) Създайте си ритуал.

Всички хора са създания на навика. Ето защо могат да използват това човешко качество, за да подсилват определено състояние на ума си. Например, имате ритуал преди да си легнете, да изпиете чаша какао, така постепенно дори и вечер да не ви се спи, тялото разпознава сигнала, че сънят предстои и автоматично се настройва на подобен режим. Ритуалите дават сигурност и спокойствие в периоди на несигурност.

Ето защо си създайте ритуал, който може да ви помогне за публичното представяне. Например, пускайте си избрана песен всеки път, когато се упражнявате в изнасянето на речта си. След това си я пуснете отново в деня на изявата си.

3) Правете физически упражнения.

Физическите упражнения са чудесен начин да освободите всяко напрежение, което се е натрупало в тялото ви. Ако са по-интензивни, могат да увеличат и ендорфините в кръвта ви, като намалят болката и увеличат еуфорично приятните емоции.

Ето защо е препоръчително да правите физически упражнения поне тридесет минути на ден – особено в деня на представянето ви. Това ще ви помогне да се освободите от стреса. Имайте предвид, че не е задължително упражненията да са интензивна тренировка във фитнеса. Може и да е тридесетминутна разходка в парка с по-бърз ход.

Освен това да се държи реч пред хора е само по себе си физическо натоварване. За да бъдете впечатляващ оратор, трябва през цялото време гласът ви и ритъмът на движенията на тялото ви да излъчват силна положителна енергия, така че тя да ви помага да задържите вниманието на аудиторията. Трудно ще ви е да го направите за по-дълго време от няколко минути, ако физически не сте в много добра форма.

4) Фокусирайте се върху целта си.

За мнозина най-голямото притеснение е как ще излязат на сцената и ще говорят пред толкова много хора, които може днес да са дошли на събирането само и само за да ги замерват с развалени яйца. За да разсеете подобни мисли, си напомнете защо произнасяте речта си.

Спрете да се концентрирате върху предстоящото си представяне, а се съсредоточете върху важността на това, което ще кажете. И по-скоро върху разликата в ситуацията – минипромяната, която ще настъпи след речта ви – най-малкото хората пред вас ще са с една идея по-информирани за важния проблем, върху който работите. Накратко – фокусирайте се върху целта на речта си, а не върху собствените си емоции и преживявания.

5) Заемете така наречената поза на силата

Заемането на тези пози освен да ви разсмее и подобри настроението, е полезно занимание за психиката. Психолози са направили изследвания, че ако стоите в някоя от тези пози за 120 секунди, ефектът ще проличи веднага. Само за 120 секунди тестотеронът се увеличава с 20%, а хормонът на стреса – кортизолът намалява с 25% процента. Ето защо, ако искате да се чувствате по-самоуверени, преди важната реч по две минути на ден заемайте така наречената поза на силата.

При позата „Властна жена“ ръцете са на кръста под формата на буквата „Ф“, гърбът е изправен, а пръстите на ръцете са разтворени и сочещи един към друг.

При позата „Джагър“ ръцете са вдигнати високо над главата, сякаш сте на концерт. Краката са разкрачени. Тя е вдъхновена от Мик Джагър и има за цел да ви даде същата онази енергия и самоувереност, която притежава неизтощимият рокдинозавър на сцената.

Мик Джагър.

При позата „Американец“ сядате удобно на стола си, а краката си ги вдигате на бюрото. Четиридесет и четвъртият президент на САЩ немалко пъти е заснеман в тази поза в Овалния кабинет и заради това често я наричат с неговото име. Но и много преди него стотици американци са я заемали, използва се и в сцени в киното, където героят трябва да демонстрира превъзходство. В наши дни вдъхва увереност и носи посланието – „знам какво правя – ще го направя перфектно“.

Обама в Овалния кабинет.

При позата „Линдън“, вдъхновена от 44-ия американски президент на САЩ – Линдън Джонсън, заставате изправени пред бюрото си, след което се опирате на него с пръстите на ръцете си. Казват, че в тази поза високият 1.92 президент вдъхвал голям респект на хората, с които разговарял, и никой нищо не можел да му откаже.

При позата „Опра“ се облягате назад на стола си, хващате врата си отзад с двете си ръце, като лактите ви трябва да сочат настрани. Тази поза е наречена на Опра Уинфи, защото според свидетели телевизионната журналистка често я заемала в кабинета си, когато не е пред камери. Внушава самоувереност и надмощие.

И за финал – не забравяйте, че „сценичната треска“ е нещо напълно нормално. Може и след като овладеете безупречно тези техники, пак да се притеснявате и тревожите. Но е сигурно, че ще се чувствате една идея по-спокойни и по-готови да изнесете най-въздействащата реч. С течение на времето и с практиката може дори да откриете, че най-големият ви страх се превръща в един от най-големите ви източници на радост и успехи.

Съветите ви ги препоръчва Фара Смит -директор на една от най-големите благотворителни организации за опазване на околната среда в света и уважаван член на Лидерския корпус на вицепрезидента Ал Гор в сферата на борбата с климатичните промени. Тя води и курс за самоусъвършенстване, който е насочен към хора от всякакви възрасти, искащи да развият пълния си потенциал, благодарение на позитивната психология.