Община Ловеч е финансово стабилна и се променя към по-добро

В най-новия брой на списание Banker Special кметът на Община Ловеч – Корнелия Маринова – разказва пред Силвия Джагарова и Калоян Атанасов как ще отвори богатата история на Ловеч и за гостите на града. Публикуваме го без съкращения.

Корнелия Маринова е български политик, кмет на Община Ловеч за втори мандат. Завършила е френската гимназия „Захари Стоянов“  в Сливен със златен медал. Магистър по биология и химия от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От 1992 г. до 2011 г. е директор на ОУ „Васил Левски“ в Ловеч. През 2011 г. е избрана за Председател на Общинския съвет на Ловеч. Народен представител в 42 и 43 Народно събрание.  Кмет е на община Ловеч от 2015-а. Заместник-член в Европейския комитет на регионите в Брюксел, участва в Комисия по икономическа политика (ECON) и Комисия по околна среда, изменение на климата и енергетика (ENVE).Председател на Общински комитет „Васил Левски“ – Ловеч. Член на УС на Фондация „Васил Левски“, член на УС на Общобългарски комитет „Васил Левски“, както и на „Сдружението на възрожденските градове“. Омъжена с две дъщери.

Госпожо Маринова, кои са най-трудните и най-вълнуващите предизвикателства, с които сте се сблъскала досега в качеството си на кмет на Община Ловеч?

– В този мандат преобладават предизвикателства и ви уверявам, че трудностите бяха много. Изключително разочарование за Ловеч, беше спирането на работата по АМ „Хемус“. За нас автомагистралата е жизненоважна и за бизнеса, и за хората, и за демографското развитие на общината и цялата област. Но това, което е важно за нас и към което се стремим, е да променяме Община Ловеч в крак с времето.

В реализацията на много наши инвестиционни проекти сме срещали трудности, което е нещо нормално. Въпреки всичко успяваме. Позитивната промяна се вижда ясно в реновираната централната градска част, която включва 4 площада, 50 декара площ, детски площадки, скейт зона, фонтани, осветление на алеите, парково оборудване…

Вярвам, че не трябва да бягаме след събитията, инициативата трябва да идва от нас. И аз, и екипът ми сме водени от разбирането, че благосъстоянието на едно общество се определя от това колко добре то се грижи за най-слабите си в социално отношение граждани.

Изградихме 49 социални жилища, включително и за хора с увреждания, а предлаганите социални услуги нараснаха до 28. В образователната инфраструктура реновирахме  5 училища, които вече са и енергийно ефективни. Новоизградените спортни площадки в 7 училищни двора и детски градини дават възможност на децата да играят и спортуват много по-пълноценно. Направихме нови детски площадки и в 3 детски градини и една ясла. Реализирали сме 20 проекта включващи цели 43 обекта, в момента работим по още 10 проекта, включващи още 15 обекта. Приложихме мерки за енергийна ефективност на 32 жилищни сгради, на 11 стопански обекта, на Районното управление на полицията.

Над 1000 домакинства вече живеят в една по-чиста и благоприятна среда, с по-малко отделяне на парникови газове в атмосферата.

Всички тези трудни проекти, които реализирахме, впоследствие носят огромно удовлетворение, защото виждаме преките ползи за хората.

Имахме и много тежки моменти, като тръгнем от световната пандемия от COVID-19, за която целият свят се оказа неподготвен. Гордея се, че ловешкият бизнес реагира светкавично. Собствениците на фирми се самоорганизираха и с нашето скромно съдействие закупиха апаратура за Ловешката болница в момент, когато това беше от жизнена необходимост за болните от COVID-19. Имахме и много тежки моменти, свързани с войната в Украйна и бежанския поток, който стигна и до Ловеч. Тогава нашите партньори от френския град Лавал ни подадоха ръка и ни изпратиха финансова помощ за бежанците. Това няма как да не те развълнува, защото е прекрасна, нагледна илюстрация на мотото на Европейския съюз „Единни в многообразието“.

Показахме какво значи обща отговорност и съпричастност, това са ценностите на обединена Европа. Веднага след опустошителното земетресение в Република Турция, инициирахме кампания за събиране на продукти и вещи от първа необходимост. За броени дни със съгражданите ми събрахме и изпратихме над 5 тона провизии. Такива са ловчалии!

С кое от постигнатото по време на Вашия последен мандат се гордеете?

През 2015 г., когато станах кмет, община Ловеч бе във финансова несъстоятелност и не отговаряше на критериите за финансиране по Закона за публичните финанси. Наложи се спешно да направим оздравителен план, заварихме 7 кредита, през 2016 г. имахме да разплащаме близо 3 млн. лв. задължения от минал период.

Трябваше да вземем болезнено решение – за една консервативна политика по отношение на бюджета, за да оздравим финансово общината. Знам, че това е едно от онези неща, които хората приемаме за даденост, но в случая на Ловеч, ситуацията беше толкова тежка, че стабилността, която имаме в момента, е едно от най-големите постижения на моята администрация.

И след всички кризи, през които премина обществото и държавата ни, именно с тази политика, и днес Община Ловеч е в стабилно финансово състояние. Реализираме проектите си, отстояваме потребностите на общината и търсим успешните решения за хората. Единственият кредит който продължаваме да обслужваме и в момента е завещание от предходната администрация и е изтеглен през 2007-а.

Буквално днес финализирахме проект за уличното осветление на Ловеч за 1.2 млн. лева. Изпълняваме и много важен проект за Регионалния исторически музей, който най-накрая ще има свой дом и ще може да покаже хилядите си уникални експонати. Искаме да отворим богатата история на Ловеч към гражданите и гостите на града. За нас е най-важно тази положителна промяна на Ловеч да продължава.

Трудно ли е да се осигури необходимото финансиране за една българска община? Как се справяте с усвояването на еврофондовете?

– Трудно е за всички кметове, затова от Националното сдружение на общините искаме най-сетне да бъде приет законов механизъм за определяне на субсидията за капиталовите разходи на общините. Нужна е и методика за определяне на необходимостта от ремонт  с цел адекватно финансиране на общинската пътна мрежа, чието състояние рязко изостава от това на републиканската.

Допълнително финансиране, но по обективни критерии. Изключително важно е и част от данъците на физическите лица да остават в бюджета на общините. Ако 1/5 от тези данъци остават при нас, плюс 1/10 от Корпоративния данък, ако се актуализират данъчните оценки на имотите, общината ще увеличи с над 40% собствените си приходи.

По кои актуални програми и проекти работите в момента?

– Има много програми за периода 2021-2027 г., които все още не са подписани и не са действащи, което за нас е пропуснато време. Националния план за възстановяване и устойчивост, който беше оставен готов от Томислав Дончев, беше преработван, връщан, коригиран и ужасно закъсня, а и тази година започна без приет държавен бюджет.

На този фон общините са поставени в изключително тежката ситуация да довършваме и да спасяваме проекти, да компенсираме галопиращата инфлация и да работим без методика за индексация, което предишното правителство така и не създаде. Тя стана факт през ноември 2022 година. Вече имаме нови проекти по Националния план, както и по Програма “Околна среда“ – чистотата на въздуха е от първостепенно значение за нас, както и подмяната на стари електроуреди с нови, подготвяме и проект за зелена градска среда.

Много е важен и зоопаркът, това ще бъде чудесна възможност за децата да се насладят на животните и на разходките в една зелена природна среда. Работим и по социалната и образователната инфраструктура. Много важен проект, който подготвяме съвместно с община Троян, е за екологосъобразна градска мобилност.

Но за нас много важно е да бъде довършен проектът за автомагистрала „Хемус“, за да се подобри транспортната свързаност в Северна и Северозападна България. Така ще дойдат и нови инвеститори, ще се подобри демографията и регионалното развитие.

Ще се кандидатирате ли за още един мандат като кмет на Ловеч и какви ще бъдат приоритетите Ви, ако бъдете преизбрана на поста?

– Аз съм член на политическа партия и винаги съм спазвала реда, по който се обявяват номинациите, това е прерогатив на партията. Пред мен има още много работа – за инфраструктурата на кварталите, за подобряване качеството на услугите и много добри проекти, които сме подготвили, подготвяме и с които ще кандидатстваме за финансиране.

Защо според Вас, не само в България, но и в световен мащаб, все повече дами заемат ръководните постове в политическия и обществен живот?

– Може би това е един естествен процес, защото в хода на цивилизационното развитие жената е майка, домакиня, тя е „слънцето“ в семейството, но същевременно тя може да има своята професионална реализация. И по един естествен път в този динамичен свят жените се налагат с качествата, които имат.

Винаги съм деляла хората на можещи и неможещи. Лично аз съм удовлетворена от това, което съм постигнала в личен и професионален план, което осмисля живота ми и ме мотивира да вървя напред.

Неотдавна участвахте в 154-тата пленарна сесия на Европейския комитет на регионите в Брюксел, каква са актуалните посоки на развитие на европейските региони?

– Работя с Европейския комитет на регионите от над 10 години. През това време се промениха и приоритетите на ЕС, потребностите на отделните държави-членки са различни. Това, в един динамичен порядък, се отразява и на европейските региони. Много важен в този контекст е въпросът за разширяването на ЕС и присъединяването на Западните Балкани, което беше централна и приоритетна тема за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

Друга важна посока е и Източното партньорство. Трябва да правим нови проекти, да подпомагаме нуждаещите се, да обменяме добри практики.

Трудно ли е да си успешен лидер в тези динамични и непредвидими времена?

– В тези времена няма как човек да е успешен, без да бъде много гъвкав и адаптивен към бързо променящата се среда, но в същото време с много ясен морален компас. За да бъдеш лидер, трябва да си готов да жертваш цялото си време и да се посветиш на работата си. Но когато има една работеща администрация и тя работи екипно, когато има доверие между хората в екипа, когато сме отворени към хората и усещаме „пулса“ на събитията, тогава нещата винаги са малко по-лесни.

Един от хората, които винаги са ми импонирали е Маргарет Тачър. Тя е един много интересен политик, с който имаме някои общи неща. Тя е завършила химия, аз съм биолог и химик. В кариерата си Тачър е била и министър на образованието и в онези години оценява нашето образование като „Религия за България“. А аз съм и учител, и приемам това изказване като един вид послание към днешното ни общество, защото образованието е ключово за развитието ни.

Когато през 1959 г. заема мястото в Камарата на общините, нейната първа реч е в подкрепа на законопроект, който постановява заседанията на местните съвети да са публични. Откритостта към гражданите е сред моите главни приоритети. Може да се каже, че съм повлияна от нейната биография в различни аспекти.

Голяма почитателка на музиката съм, почти не пропускам концерт. В Ловеч много държим на фолклорната си традиция и имаме читалища на страхотно ниво, в театъра ни също се поставят и гостуват много добри постановки. В свободното си време чета много, интересувам се от всичко свързано с историята на града, всичко за Васил Левски и освободителното ни движение. Винаги се опитвам да „потъна в историята“, за да организираме хубави събития в Ловеч, които да се искрени и убедителни за хората.

Обичам да спортувам, сутрин рано всеки ден правя преход от над 5 км. бързо ходене по нашата живописна алея Башбунар, която се вие по протежението на река Осъм. Страхотно е да слушаш песента на птиците, да виждаш как природата се раззеленява и съживява, а нашата „умна“ река ми дава сила. Така си подреждам и организирам деня. Най-релаксиращ за мен е пътят, който води към моите деца и внуци. Семейството ме зарежда най-позитивно, заедно ходим и на почивка на море. Най-хубавото в нашето семейство е, че всички се подкрепяме.

Щастлива съм, че двете ми дъщери, без ничия помощ, са осъществени по най-добрия начин – голямата Станислава е директор в една голяма чуждестранна компания, а по-малката Даниела е маркетинг и внос мениджър на чуждестранна фирма, която има представителство в България. Имам и трима внуци, всичко това е част от успеха на един човек – да се развие професионално, но и да има своето хубаво семейство.