Варна, като много други български градове, има извънредно богата и пъстра история. Същевременно изключително много интересни и важни факти за морската столица не само не се учат в училище, но и са непознати за повечето варненци. За щастие има една „Фейсбук“ група, възнамеряваща да „поправи“ тези пропуски.
Това е страницата „Музей за нова история на Варна“ в социалната мрежа. Страницата с информация за текущи събития и актуални новини функционира не от вчера, но от известно време насам лансира собствена рубрика.
Озаглавена е „Ретро Кафе“ с водеща Стефка Мухтарова, която е и екскурзоводката в музея. Има оператор, монтажист, който е и уредник на културно-образователната институция – Теодор Роков. Първото образователно видео е качено на 25-ти февруари 2021 г., като всеки последен четвъртък на месеца се качва ново 10-минутно видеоклипче.
Водещата Стефка Мухтарова ще ви зареди с такава енергия, че мнозина от вас ще си спомнят за своя най-любим учител или преподавател от университета, или от частите уроци. Мухтарова е както увлекателен и сладкодумен разказвач, така и има невероятно чувство за хумор. Информацията е поднесена по такъв начин, че лесно да бъде възприета от всеки слушател.
Така научаваме малко известен факт е, че по време на Руско-турската освободителна война Варна не само е пазена от корпуса на египетски принц, но и след Освобождението населението ѝ е било предимно гръцко и турско. Българите са били малцинство – почти 3000 души… Едва след подписването на Санстефанския мирен договор голям брой българи от покрайнините започват да се заселват в самия град, оформяйки по този начин етническата му карта и до ден-днешен. Въпреки антигръцките настроения и политика от 1906-а, свързани с изселването на етническото гръцко население от Пловдив, Асеновград, Варна, Бургас и други черноморски градове, кварталът в центъра на Варна продължава да носи името „Гръцки квартал (махала)“.
Оттук можете да следите новите филмчета, както и да изгледате по-старите на тема „Малки истории на Варна“ – https://www.facebook.com/%D0%9C%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0-452095944898512/?ref=page_internal .
А сега да кажем няколко думи и за самия музей, намиращ се на улица „Осми ноември“ № 3.
Сградата му, архитектурен паметник на културата, е сред най-старите в града. Предполага се, че е строена през 30-те години на ХІХ в., като преди това на нейно място е имало друга постройка. През 1851 г. в старата къща се помещава консулството на Кралство Белгия. В следващите години тя се превръща в хотел, после в затвор; впоследствие в нея започват да се съхраняват декорите на Варненския театър. През 60-те години на миналия век зданието е предоставено за нуждите на музея, като експозицията му е открита на 4-ти август 1969 година. През 2000 г. се извършва неговото осъвременяване, като се добавят и нови експонати. Експозицията е разположена на три нива: показани са над 4000 експонати – от Освобождението на Варна до началото на Втората световна война.
„Музеят за новата история на Варна съхранява жив спомена за миналото на града, давайки възможност на гостите да се потопят в атмосферата на някогашна Варна, в най-съзидателните и динамични десетилетия на промени след Освобождението през 1878 година.“ – научаваме от представянето му.