Как шестте дни на Международния джаз фестивал “Д-р Емил Илиев” в Боровец минаха като миг

Като един миг минаха шестте дни на Международния джаз фестивал “Д-р Емил Илиев” в Боровец. Това впечатление сподели артистичният директор на фестивала – д-р Татяна Илиева. Причините за това са поне шест…

Първата причина, всеки гост на фестивала намери онова, което му е най-любимо в джаза. Така се сбъднаха желанията на д-р Татяна Илиева – всеки, който дойде в една от вечерите от 2 до 7 август в курортен комплекс “Боровец”, да открие музиката за своята душа.

Втората причина, отдадеността на българските независими музиканти на мисията им да създават култура, независимо от всичко, бе призната – Стив Хамилтън от шотландската група „Нойз Лингуистикс“, с която се раздаде на сцената, призна, че има усещането, че в България има повече творчески проекти, повече възможности и фестивали, повече авторска музика, отколкото в родината му.

“Голяма част от музиката в родната Шотландия се финансира от фондове, докато в България артистите творят независимо дали са спонсорирани, или не“, сподели с нескрито възхищение Стив Хамилтън.

Третата причина, оценената лоялност в шоу бизнеса. Изпълнителите от британската група „Джайв Ейсис“ бяха удостоени с награда на името на д-р Емил Илиев, създател на международния джаз фестивал, тъй като за пети път участват на форума – лоялни към паметта на Доктор Джаз, към съпругата му – артистичният директор д-р Татяна Илиева и към семейството й. Освен това “Джайв Ейсис” са прекрасни посланици на фестивала и на България – навсякъде по света популяризират тяхната притегателна сила и красота.

Четвъртата причина, ясно формулираната цел на съвременните джаз музиканти в работата им. Френският пианист Армел Дюпа, свирещ заедно с основания от българина Георги Корназов – „Квартет Корназов“ във Франция – сподели, че е приел като своя мисия джаз музиката да бъде сведена до младите хора, но не чрез игри или чрез някакви други модерни електронни средства, а чрез живия контакт, чрез джаз концерти пред публика.

Петата причина, разкритата тайна на успеха на шведската група „Якоб Карлзон трио“. Пианистът Якоб Карлзон обясни, че когато свириш солово, трябва да успееш да го направиш така, все едно свири цял оркестър, а когато свириш с бигбенд, да приемеш, че ще имаш поддържаща роля. Това може да се постигне лесно, когато стремежът е на сцената да се постигне динамиката, която се създава като при общуването с различните хора. Карлзон определено има опит с досега си до различни култури – неговата музика е космополитна, като триото му изпълнява и шведска фолклорна музика, и американски блус.

Шестата причина, белгийската група „Джаст вокс“, които изправиха публиката на крака, след като изпълниха композиции с български фолклорни мотиви и откритието на Васил Петров – 16-годишната Валерия Стоянова. Двамата пяха заедно с бигбенда на Българското национално радио в откриващата вечер на третото издание на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев” в Боровец. Малко по-късно Васил Петров получи награда на името на доктор Емил Илиев, като призът му бе връчен от генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев.

Валерия Стоянова също бе отличена по време на първата фестивална вечер с награда на името на доктор Емил Илиев. Нейното отличие бе връчено от генералния директор на Българското национално радио Милен Митев, който благодари на доктор Татяна Илиева за това, че вече трета година организира подобен страхотен купон в Боровец.

Със сигурност всеки гост на Международния джаз фестивал “Д-р Емил Илиев” в Боровец би могъл да добави своите шест причини, поради които музикалните вечери са минали като миг.

Някои биха споделили, че са останали като омагьосани от португалската изпълнителка Лина. Други – че са ентусиазирани от новината, споделена на форума от JEREMY?, че предстои да се престрашат да направят първото си парче на български език, което няма да е в колаборация с друга група.

 

Трети – че са вдъхновени от находчивостта на канадските изпълнители от групата „Шъфъл Диймънс“, които, според думите им, сами се “самопоканили” на фестивала – след като разбрали за него, те се свързали с организаторите и ги убедили да ги поканят да дойдат в красива България и да свирят и пеят за българските ценители на сериозната джаз музика.