Двадесет години галерия „Българи“.
Художници, скулптори, колекционери, изкуствоведи, любители на изкуството и представители на Българската православна църква отпразнуваха заедно кръглата годишнина в двора на ресторант „Българи“, където преди това гостите бяха приветствани от собственика на галерията – Антонио Василев и от неговата съпруга Златина Гълъбова.
Гостите имаха възможност да разгледат и експозицията от пластики от личната колекция на Антонио Василев. В нея можеха да се видят работи на творци като Георги Маринов, Величко Минеков, Кирил Шиваров, Асен Пейков, Димитър Боновски, Галин Малакчиев, Илия Илиев, Марко Марков, Павел Койчев, Андрей Николов, Борис Гондов, Димитър Казаков.
Заместник-председателят на Съюза на колекционерите в България – проф. Валери Стефанов поздрави Антонио Василев за 10-годишнината на галерията му, отбелязвайки, че за този период тя е събрала и показала много талант и дарба. Стефанов отбеляза, че колекционерството има свойството да свързва хората по различни начини. И не само това – то отговаря на един съдбовен въпрос за смисъла на съществуването – какво правим и защо.
По този повод Стефанов припомни сцена от “Братя Карамазови”, в която единият от братята – Иван обяснява какво прави Иисус на земята. В същото време Великият инквизитор, който е и велик манипулатор, обявява, че голямата тайна в човешкия живот е не как се живее, а за какво да се живее. Според Стефанов колекционерството е такъв тип много особена дейност – тя включва и знание, и страст, и всеотдайност.
По този повод Стефанов припомни сцена от “Братя Карамазови”, в която единият от братята – Иван обяснява какво прави Иисус на земята. В същото време Великият инквизитор, който е и велик манипулатор, обявява, че голямата тайна в човешкия живот е не как се живее, а за какво да се живее. Според Стефанов колекционерството е такъв тип много особена дейност – тя включва и знание, и страст, и всеотдайност.
Проф. Валери Стефанов добави, че Антонио Василев, като всички малки деца събирал колички и списания, но по-късно развил страстта си и дори създал общност, събрана в Съюза на колекционерите в България. Той му благодари, че откакто заедно със съмишленици са създали организацията, Антонио Василев влага голямо усърдие и сърце в дейностите на Съюза – и в добрите, и в лошите дни на колекционерството. Стефанов бе категоричен, че Антонио Василев е човек, на когото може да се разчита и да се има доверие.
“Да станеш колекционер означава да имаш специфичен усет за времето”, продължи Валери Стефанов. На следващо място той обърна внимание, че Антонио Василев е създал инфраструктура на своята колекционерска страст и това са и ресторантът, и галерията, и фондацията “Българи”, благодарение на които колекционерите могат да се събират и да се срещат с дарбата и с усилията на прозорливия ум, подчерта проф. Стефанов и акцентира върху създаването на единна и силна общност от съмишленици.
След това заместник-председателят на Съюза на колекционерите в България внимание на каталога “20 години Галерия антиквариат “Българи”, който всички присъстващи на тържеството получиха като подарък.
За каталога по-подробно говори изкуствоведът проф. Аксиния Джурова. Тя разказа, че в него са представени 67 художници чрез изложбите, които са показали в галерия “България”, като уточни, че те реално са доста повече, тъй като някои от артистите са участали с по две, три изложби.
По отношение на структурата на каталога проф. Джурова благодари на Маргарита Пешева, която добавила и материали за това как през годините изложбите са били отразявани в пресата. Изкуствоведката бе категорична, че така е събрана полезна документация за архивистите. Пожела и на други галерии да направят същото за своите годишнини.
В началото на изказването си проф. Джурова приветства присъстващите на тържеството представители на Българската православна църква, отбелязвайки, че без духовността подобни събития като днешното никога е нямало да се случат.
Тя обърна внимание, че в православния свят си поставят въпроса: “Защо живееш?”, а не “Как живееш”. Продължи с думите, че ако се направят типологични съпоставки между Изтока и Запада, ще се види, че Западът се интересува как се живее, докато Изтокът поставя въпроса – защо.
След това говори как Антонио Василев, който е един от най-големите колекционери на етнография в България, първо е създал ресторанта „Българи“, като олицетворение на принципа, че без минало няма бъдеще; после фондация „Българи“ – с идеята тя да се грижи за културния продукт, и накрая – галерията.
По отношение на дейността на фондация “Българи” проф. Джурова разказа, че Антонио Василев е осигурял средства за много от мероприятията, провели се у нас в трудни за държавата времена.
Тя спомена дейности, организирани в Семинарията, честванията във връзка с 2000 години Рождество Христово и симпозиума, посветен на манастира „Покров Богородичен“ в Самоков. След това отбеляза, че търговете, които организирал Антонио Василев, помогнали много за това Центърът за славяно-византийски проучвания “Проф. Иван Дуйчев” да продължи да съществува.
Проф. Аксиния Джурова разкри и лични подробности – тя благодари на кума си антикваря Едмонд Вартанян, който един ден й казал:
“Имам един приятел, с Георги Маринов – скулптора – се опитват да направят нещо.
Помогни им”. Тя призна, че за нея е било удоволствие.
Разказа и какви са били задачите на галерията – да популяризира българското изкуство и православна култура. По този повод тя посочи, че Антонио Василев е един от големите колекционери на домашни икони в България.
Накрая проф. Джурова приветства Златина Гълъбова – съпругата на Антонио Василев, че поема щафетата и показва, че без приемственост нищо не се постига. Пожела и за в бъдеще съюзът между светското и духовното – олицетворявани по своеобразен начин от ресторанта, фондацията и галерията – да продължи да съществува, защото без единство и без общност нищо не се постига.
За “БАНКЕРЪ” Антонио Василев призна, че за следващата 20-годишнина на галерия “Българи” си пожелава да продължи да има приятели и да бъде колекционер. Пожела си и да се зарадва на възможността това, което има,
да го социализира в българските музеи
и да го споделя с по-широк кръг ценители на изкуството.
Василев добави, че това е една от целите на всеки колекционер – не да събира ценностите и красотите само за себе си, а да го прави, за да може да ги показва на хората и те да им се радват.