„Disney Plus“ излъчи документалния филм за създателя на жабока Кърмит – „Джим Хенсън – човекът с идеите“.
Авторът на статията Марк Кенеди започва с това, че има моменти, в които искрата на сътворението внезапно се запалва и историята спира. Това се е случило, когато братята Орвил и Уилбър Райт патентоват машина, с която да летят, или пък когато Джим Хенсън нарязал зеленото палто на майка си и добавил топчета за пинг-понг за очи.
В онзи момент се родил жабокът Кърмит, който омагьосва поколения наред. Именно с Кърмит започва увлекателния и поучителен документален филм „Джим Хенсън – човекът с идеите“.
Филмът на „Disney Plus“, който е режисиран от Рон Хауърд, съдържа части от предавания, интервюта, кадри с гафове, видеоклипове зад кулисите на работното място, скици на художници – толкова анимирани, колкото и Мъпетите на Хенсън, които образоваха милиони на „Улица Сезам“ и забавляваха още повече в „Мъпет шоу“.
Зрителите преминават хронологично през ранния живот на Хенсън в селските райони на Мисисипи, съвместната му работа със съпругата Джейн в първите му телевизионни изяви, особената му чувствителност, съмненията му в себе си, приемането на идеята за образователно телевизионно предаване, разпадането на брака му, горещия стол на славата и след това падението с „Лабиринт“. Зрителят дори ще научи как за да скрие белези от акне, Хенсън си пуска брада.
Филмът представя Хенсън като целеустремен творец, който е искал да бъде приеман сериозно и е изпитвал смесени чувства, когато е виждал как се превръща в любимец на предучилищната аудитория в Съединените щати.
Сценаристът Марк Монро създава впечатлението, че Хенсън често се е чувствал като в усмирителна риза, като ръка, заклещена в тяло на кукла.
Филмът ще ви даде отговори на въпросите защо в „Улица Сезам“ има и причудливи, психеделични видеоклипове или защо Гонзо Велики изяжда автомобилна гума на фона на „Полетът на бръмбара“ на Николай Римски-Корсаков.
Във филма режисьорът Хауърд е интервюирал различни хора – американския режисьор Франк Оз, кукловода Фран Брил, конструктора на кукли Бони Ериксон и актьорите Дженифър Конъли и Рита Морено. Той е включил и кадри от погребението на Хенсън.
Хауърд взима странно решение – провежда интервютата си в стерилна, сива стая с тухлени стени. Странно е, защото самият Хенсън никак не е обичал подобни строго официални форми. Франк Оз, който е гласът и на Мис Пиги, и на Ърни, а в продължение на десетилетия е бил партньор на Хенсън в кукловодството, е напълно откровен за отношенията си с него: „Те бяха и радост, и мъка“.
Откровени са и децата на Хенсън, когато говорят за баща си, който умира през 1990 година.
„В това, което той създаваше, има честност и почтеност. Създаваше го, защото имаше нужда да го създаде“, казва едното от тях. Другото заключава: „Той показа, че творчеството, артистичността, метафората могат да се използват като голямата сила на доброто“.
От филма ще научим и любопитни детайли, като например, че Кърмит първоначално изобщо не е бил жаба, а Мис Пиги е имала драматични преживявания, когато решава да поеме по свой път. Зрителите може би ще се учудят да научат, че първоначално всички американски телевизионни мрежи са отказвали да застанат зад идеята на „Мъпет шоу“ и предаването е създадено във Великобритания.
В крайна сметка е важен финалният резултат, а той е, че Джим Хенсън е един изключителен ум, който е измислил приятели за цял живот: Голямото пиле, Чудовището Куки, Графа и, разбира се, Кърмит – жабокът, ушит от старо палто.