Не се износвайте, но и не ръждясвайте.
Стюарт МакГил, изтъкнат професор емеритус от Университета на Уотърлу, Канада, и автор на Back Mechanic, препоръчва балансиран подход към натоварването на тялото. Според него защитата на ставите се крие в умереността: да не се пренебрегва движението, но и да не се прекалява.
„Всички системи в тялото ви изискват стрес, за да бъдат здрави. Стресът стимулира адаптация, а адаптацията създава устойчивост,“ казва МакГил. „Но има праг на стреса – ако той бъде надхвърлен, се появяват микронаранявания, които се натрупват и водят до хронични болки или травми.“
Как да пазим ставите при вдигане на тежести
Философията, която трябва да възприемем, ако искаме да увеличим силата си и да запазим ставите си, е да тренираме разумно спрямо целите си. „Защо да вдигате повече, отколкото ви е нужно? Защо да преследвате сила, която няма да използвате?“ пита МакГил.
Той съветва младите мъже да се замислят защо вдигат тежести. „Социалните медии създават тенденция към надпревара. Това са хората, които идват при мен с болки в гърба,“ казва той.
Как телосложението влияе на ставите
Телосложението, с което сме родени, играе важна роля. Например, здрави китки и тежки кости могат да издържат на повече натоварване, докато тесен и слаб скелет може да е по-податлив на микрофрактури.
Контролът върху мускулите на ядрото (корема и гърба) също е от значение. Изследванията показват, че хора с „издръжлив“ корем могат да поддържат добра форма по-дълго време, което намалява риска от травми.
Как да защитим ставите при бягане
Шейн Бензи, треньор по бягане и автор на The Lost Art of Running, твърди, че правилната техника е ключът към здрави стави. Според него не е важно колко далеч бягате, а как го правите.
„Ако не бягате правилно, това може да бъде вредно за коленете ви,“ казва Бензи. Той препоръчва да се стремите към меко стъпване с възможно най-плоско стъпало, за да се разпредели натоварването равномерно.
Промяната в техниката изисква съзнателно усилие в началото, но с времето се превръща в навик. „Бягането е мисловна игра – пренаписвате своя софтуер,“ обяснява Бензи.
Ограничете натоварванията и уважавайте границите си
Така че, бягайте осъзнато, вдигайте само колкото ви е необходимо и приемете своите ограничения. Здравите стави ще ви позволят да се наслаждавате на упражненията и в зряла възраст.
Четете още: Ходенето назад на бягащата пътека трябва да бъде част от вашата фитнес рутина
Нора Пенчева