Стефан Делайе пред Banker Special: България е привлекателна страна за френските инвеститори

През 2025 г. отбелязваме 20-годишнината на Френско-българската търговска и индустриална камара. По този повод ще се проведат редица събития за отбелязване на юбилея, както в България, така и във Франция, в сътрудничество с двете посолства – в София и в Париж.

Целта е да се осигури и по-нататъшно стимулиране на двустранните инвестиции.

В разговор с Калоян Атанасов, пред списание Banker Special в брой 76, Стефан Делайе, председател на Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК), дава съвети на френските компании, които проучват възможностите за инвестиции в България. Тук препубликуваме целия разговор.

– Г-н Стефан Делайе, каква е основната мисия на френско-българската търговска и индустриална камара?

– Френско-българската търговска и индустриална камара е неразделна част от международната мрежа на френските търговски камари в чужбина, представени в 95 страни по света.

Нашият динамичен екип от 5 постоянни служители управлява организацията ни ежедневно. Членовете ни имат широк и разнообразен профил и изисквания, като се има предвид фактът, че в тях се включват монокомпании и мултинационални групи с хиляди служители, базирани във Франция и България.

Над 120 френски търговски камари в чужбина работят ежедневно, за да подпомагат бизнеса и икономическата дейност на своите членове. Общо те имат 40 000 активни членове по целия свят.

В България нашата камара има над 300 членове, а през 2025-а ще отпразнуваме 20-годишнината си. Ние им помагаме да се установят в България, да ги приемем в нашата общност, да наемем персонал, да намерим офиси или терен, да построим фабрика, да ги представляваме в отношенията с властите и с правителството и за много други неща.

Ние представляваме компании с повече от 10 000 служители и имаме пряк контакт с различните държавни институции.

Радвам се, че работим ежедневно и с нашето посолство, с нашия посланик и с всичките отдели в представителството ни. Заедно ние формираме инстински френски експортен екип. Така е и с другите двустранни френски търговски камари в чужбина: ние сме по-силни заедно, защото сме споделяли едни и същи радости и проблеми през всичките тези години.

Към кои сектори на българската икономика френският бизнес проявява най-сериозен инвеститорски интерес? На каква стойност са френските инвестиции в България?

– Общият обем на френските инвестиции в България надхвърля 2 млрд. евро и има отлични перспективи за растеж с откриването на концесията на Летище София.

Ние сме представени най-вече в индустриалния сектор. Schneider Electric е най-голямата фабрика за полупроводници в Европа, Solvay Sodi, Latecoere – световен лидер в производството на врати и кабели за самолети, Linamar – световен лидер в изработването на обшивки за двигатели, Veolia, която управлява водата в столицата, и Akuo Energy с язовирите си.

Стефан Делайе и екипът на ФБТИК – Константина Каранешева, Ася Трифонова и Мая Кирова.

Имаме и редица изключително успешни и динамични малки и средни предприятия в цялата страна. Franciamet за вълнообразна ламарина, Monea, която произвежда алтернатори и стартери, Akwel в Стара Загора, Serta в Кърджали и множество фирми в текстилния сектор.

Секторът на услугите също е добре представен: BNP Paribas, Groupama, както и секторът на хранително-вкусовата промишленост с Nasekomo, Soufflet и Lactalis.

Какво бихте посъветвали френски компании, които проучват възможностите за инвестиции у нас?

– Опитвам се да им пресъздам привлекателността на България. Привлекателност от гледна точка на страната, климата, сигурността и качеството на живот, качеството на работната сила, разстоянието със самолет от три часа от Париж, и не на последно място – благоприятният данъчен режим.

Но първият ми съвет е да направят проучване и да се позиционират правилно в страната. Низходящата демографска криза означава, че вече има недостиг на работна ръка в определени региони.

Важно е и да не подценяваме тази част от отношенията и да не разчитаме единствено на институционалните контакти, осъществени в столицата София. Контактът с местните общински съвети и администрации често е ключът към това дали чуждестранният инвеститор ще бъде успешен, или не.

Стефан Делайе и Весела Тодорова – Мозеттиг, директор на ФБТИК.

Френско-българската търговска и индустриална камара е една от най-активните бизнес организации. Какви са следващите големи събития, които планирате?

– Следващото ни голямо традиционно събитие ще бъде да отпразнуваме пристигането на Beaujolais Nouveau в София на 21 ноември (Разговорът е проведен в началото на ноември 2024 г. – бел. ред). По традиция ще присъства цялата местна бизнес общност, както и представители на правителството и администрацията.

Доколкото ми е известно, това е най-голямото бизнес събитие в София с около 2000 гости. Ако не ограничим броя на поканите, може дори да имаме повече от 4000 души!

Провеждате и много обучения, към кои от тях регистрирате най-сериозен интерес?

– Да, ние разработихме специфични обучения, за да отговорим на нуждите на нашите членове: бизнес курсове по френски език за начинаещи и напреднали, обучения за лидерски умения, сесии как правим бизнес във Франция. Предвиждаме също да започнем курс за обучение по умения за работа в мрежа и обучения за публично говорене.

Никой не разполага с кристална топка, за да предскаже бъдещето, но според вас как ще се развие ЕС през следващото десетилетие?

– Това е труден въпрос и никой не притежава отговора му. Но моето мнение е, че ние сме по-силни заедно и ЕС е нашето общо съкровище. Всички държави тряба да работят заедно за щастието и за оцеляването на бъдещите поколения. По отношение на отбраната, образованието, здравеопазването, икономиката, финансите, за всичко.

Трябва да направим европейските управленски органи по-икономични и по-ефективни, и по-специално – понятни за всички наши граждани.

Приносът на ЕС за и към България е значителен, но не съм сигурен, че беше възприет правилно от българските граждани. Както виждате, аз съм убеден европеец и вярвам, че ЕС е нашето бъдеще.