Неподозираната опасност в Shein, Temu and AliExpress

Южнокорейски учени шокират с откритията си.

 

 

През последните няколко години китайските сайтове Shein, Temu и AliExpress не само прескочиха границите на Китай, но даже успяха да догонят и американския гигант Amazon.

Ала – въпреки целя този успех – преди броени дни учени от Сеул, по данни на Japanese Times, разкриха нещо доста шокиращо и за трите лейбъла…

Токсични вещества в изобилие – намерени сред полето от дрехи, аксесоари и други желани продукти. Например, обувки от Shein показаха доста високо съдържание на фталати (химическо съединение, помагащо на пластмасата да бъде по-огъваема) – 229 пъти над допустимата норма – причиняващи импотентност и ракови образувания.

Диоксан (3.6 пъти над допустимата норма) в лак за нотки: безцветна течност със слаб мирис, подобен на етер, причиняваща дразнене на носа и дихателните пътища, стомашен дистрес, сънливост, световъртеж, диспнея и чувствителност в лумбалната и коремната област.

Или формалдехид в чашките на сутиена, водещ до дразнене в очите, носа и гърлото, както и силни кашлица и хрипове. А в обувки от Temu – шокиращо немалки следи от олово…

Въпреки че от Shein споделиха пред „Франс Прес”, че работят отблизо с „международни агенции за тестване и изследвания от трети страни, за да гарантират, че продуктите, предоставени от доставчиците, отговарят на стандартите за безопасност на Shein”, Южна Корея незабавно предприе незабавни мерки.

Ние бързо премахнахме тези опасни продукти, както същевременно се стремим постоянно да подобряваме нашите системи и насоки към търговците, за да гарантираме, че отговарят на стандартите за безопасност и местните разпоредби. Продукти, надвишаващи законовия лимит, са точно такива, които имат директен контакт с тялото: като кожени сандали и шапки, така че гражданите наистина трябва да обръщат по-специално внимание.” – споделя Ким Тае Хи, служител в Сеул.

Сеул.

През април тази година Европейският съюз добави гореспоменатия китайски бранд към списъка си с дигитални фирми, които са достатъчно големи, за да попаднат под по-строги правила за безопасност – включително мерки за защита на клиентите от опасни продукти, особено тези, можещи сериозно да навредят на непълнолетните.

Колин Хуанг.

Апропо, в същото време основателят на Temu Колин Хуанг стана най-богатият човек в Китай, чието богатство надхвърля, по данни на CNBC, 48.6 милиарда долара.