Илън Мъск: Искам да съм част от това, което променя света

Днес, 28 юни, основателят на Tesla, на SpaceX и PayPal – Илън Мъск навършва 50 години. Да си припомним някои факти от биографията му – така ще добием представа защо е станал прототип на Тони Старк – главният герой от „Железният човек“.

 

Илън Мъск е роден в Претория (ЮАР) на 28 юни 1971 г. в канадско-южноафриканско семейство.  На десет години се „обзавежда“ с първия си компютър. На 12 години вече изкарва пари благодарение на него – създава играта Blastar и я продава за 500 долара. Спечелените пари влага в акции във фармацевтична компания. На 17 години емигрира в Канада, където се записва в Кралския университет в Онтарио.

През 1992 г. се премества да живее в Съединените щати. В юношеските си години Илън Мъск страда от депресия, която „лекува“, четейки философска и религиозна литература. Но книгата, която признава, че е променила живота му, е „Пътеводител на галактическия стопаджия“ на Дъглас Адамс.

„Тя ме научи, че най-сложното нещо е да измисляш правилните въпроси. Когато успееш да го направиш, всичко останало ще ти е много по-лесно. Стигнах до извода, че най-важното е да се стремя да разширявам границите на човешкото съзнание.“

А въпросът на въпросите, който Илън Мъск открива за себе си, звучи така: „Кое е онова нещо, което най-много ще повлияе на съдбата на човечеството?“

Според Мъск отговорът е: Интернет, преходът към възобновяемите източници на енергия и заселването на човека на други планети. И тъкмо заради този отговор той инвестира в развитието на тези три сфери. Няма особени затруднения да го прави, след като към днешна дата състоянието мусе оценява на 165.9 млрд. долара.

След като завършва Пенсилванския университет в САЩ, Мъск става докторант в Станфордския университет. Но бързо изоставя академичните изследвания. Заедно с брат си Кимбал основава първата компютърна компания Zip2. Тя създава платформа, благодарение на която вестникарският бизнес може да започне да предлага различни търговски услуги. След четири години AltaVista купува  Zip2 за 307 млн. долара в брой и 34 млн. долара под формата на ценни книжа. С част от парите Илън Мъск си купува спортен автомобил McLaren F 1 и частен самолет. След този успех Мъск решава да се занимава с електронни плащания и основава стартъпа X.com. През 2000 г. се слива с конкурентната компания Confinity и създава PayPal. След две години – през 2002 г. PayPal е купена от eBay за 1.5 млрд. долара. Така Илън Мъск спечелва необходимите средства, за да реализира останалите си проекти – в сферата на космонавтиката и алтернативните източници на енергия.

Илън Мъск с Roadster.

Следващият проект на Мъск е в сферата на производството на електрически автомобили. През февруари 2004 г. той влага 70 млн. долара в компанията Tesla Motors и става председател на съвета на директорите ѝ. Първоначално не управлява компанията, а само участва в проектирането на пилотния спортен модел Roadster, който е създаден на базата на друг електромобил, наречен Lotus. През 2006 г. проектът добива голяма популярност  и към него се присъединяват основателите на Google – Лари Пейдж и Сергей Брин. Привлечените инвестиции надхвърлят 100 млн. долара.  Но успехът невинаги е на страната на Мъск – през 2007 г. се оказва, че новият модел електрически автомобил, за който той така силно мечтае, струва двойно по-скъпо от първоначално предвиденото. Освен това се оказва, че основният автор на концепцията – Мартин Еберхард е допуснал грешка и пускането на колата на пазара трябва да бъде отложено с една година. За да спаси компанията, Илън Мъск е принуден да уволни Мартин Еберхард и още няколко нейни „бащи-основатели“.

Освен че по онова време има проблеми с кариерата си, Илън Мъск търпи крах и в личния си живот – по онова време преживява разтрогването на брака си с Жюстин, от която има пет деца. Тя нищо не му спестява и дори в интервюта за различни медии го обвинява, че не обръща никакво внимание на семейството си и е тираничен. През 2010 г. Мъск се жени за британската актриса Талуле Райли. След шест години обаче двойката се разделя.

Но малко по-късно на Мъск отново му провървява – немският концерн Daimler прави сериозни инвестиции в Tesla, министерството на енергетиката в САЩ също ѝ обръща подобаващо внимание, като компанията получава от него 500 млн. долара. Затова „помага“ и разрастващото се нефтено петно в Мексиканския залив. Не след дълго Tesla представя седан Model S, чиято батерия е със заряд, който дава възможност за изминаването на 426 км и вдигането на скорост 96 км в час за 3.9 секунди.

През 2002 г. Мъск основава SpaceX и влага в идеята си за „колонизиране“ на други планети 100 млн. долара. Малко по-късно сключва договори с NASA за изстрелването на няколко тестови ракети. Успешен е едва четвъртият опит, след който NASA подписва с Мъск договор за 12 мисии на обща стойност 1.6 млрд. долара. На 22 май 2012 г. е извършен първият частен космически полет, като основният „виновник“ за него се казва Илън Мъск.

Мечтата му е да покори Марс. За целта работи по проекта Mars Colonial Transporter  и признава: „Искам да умра на Марс. Но далеч не от удара в нейната повърхност“.

Друг амбициозен проект на Мъск е Hyperloop – свръхбърз обществен транспорт. През 2018 г. са проведени първите тестови изпитания и под Лос Анджелис е прокаран първият скоростен тунел. От 2018 г. Мъск се среща с канадската певица и музикантка Клер Буше, по-известна като Граймс. През 2020 г. им се роди дете, за което Banker Special подробно ви информира. В същата 2020 г. – на 30 май, Crew Dragon – космическият кораб на Илън Мъск- извършва първото си успешно скачване с Международната космическа станция (МКС).

През следващите 50 години може да очакваме само успешни първи опити.